در صورتی که از فیدیبو کد هدیه دریافت کرده‌اید، اینجا را کلیک کنید.

اتحادیه‌ی ابلهان، بدون نیاز به دیکشنری

مریم مهتدی- پیمان خاکسار اگر خودش هم نگوید که چه‌قدر به‌روز مطالعه و ترجمه می‌کند، کارنامه‌ی کاری‌اش و نویسنده‌هایی که با ترجمه‌ی او به جامعه‌ی کتاب‌خوان فارسی‌زبان معرفی شدند به قدر کفایت گویا ست.  اتحادیه‌ی ابلهانِ جان‌کندی تول را هم خاکسار سال ۹۱به فارسی برگرداند که با استقبال زیاد مخاطب‌های ادبیات داستانی روبرو شد. 

جان‌کندی تول رمان اتحادیه ابلهان را در سی سالگی نوشت و بعد از اینکه هیچ ناشری زیر بار چاپ آن نرفت به زندگی خود پایان داد.  به گفته‌ی منتقد نیویورک تایمز، اتحادیه‌ی ابلهان در حقیقت ناشرانی بودند که با نپذیرفتن کتاب ما را از مجموعه آثار یکی از بزرگ‌ترین نوابغ ادبیات محروم کردند. مادرش یازده سال در پی انتشار این اثر بمود تا سرانجام دانشگاه لوییزیانا کتاب را منتشر کرد. کتاب به محض انتشار غوغایی به پا کرد و همان سال -۱۹۸۱- جایزه‌ی پولیتزر را ربود و پس از آن تبدیل به یک کالت شد. 

به تازگی نسخه‌ی الکترونیک این رمان برای فروش به صورت ارزی و ریالی در فیدیبو منتشر شده. وقتی خبر انتشار ای‌بوک «اتحادیه‌ی ابلهان» را به پیمان خاکسار دادم، با خنده از وفاداری‌اش به کتاب کاغذی گفت: «نمی‌دونم چرا نمی‌تونم به کتاب خوندن روی مانیتور و تبلت عادت بکنم. بعضی وقت‌ها هم که مجبورم از کتاب پرینت می‌گیرم و از روی کاغذ می‌خونم! من آدم گجت‌بازی هستم و از اپلیکیشن‌های مختلف هم استفاده می‌کنم ولی با همین یک مورد نتونستم کنار بیام.» 

فروش ارزی فیدیبو توانسته امکان خرید آنلاین کتاب‌های به روز فارسی را برای ایرانیان خارج از کشور فراهم کند. پیمان خاکسار در این باره از شلوغی کتاب‌فروشی‌های ایرانی در بعضی کشورهای اروپایی گفت: «ایده‌ی ای‌بوک با همون پسوند epub خیلی هیجان‌انگیزه. من دیده‌ام کتاب‌فروشی‌های ایرانی توی اروپا چطور شلوغ می‌شن. ایرانی‌های خارج از کشور می‌تونن به زبان اصلی کتاب‌ها رو بگیرن و بخونن ولی باز هم می‌رن و ترجمه‌ی فارسی رو می‌خرن. ای‌بوک فارسی می‌تونه راهی باشه که ارتباط ایرانی‌های خارج از کشور با بازار نشر ایران قطع نشه.» 

اتحادیه‌ی ابلهان به زبان انگلیسی کتاب سخت‌خوانی ست؛ به عقیده‌ی پیمان خاکسار که می‌گوید استفاده‌ی نویسنده از کلمات کهن با دایره‌ی واژگان بسیار وسیع باعث شده خواندن کتاب به زبان اصلی کار هرکسی نباشد. مراجعه‌ی پیوسته به پاورقی و دیکشنری هم لذت خواندن کتاب را از بین می‌برد. ترجمه‌ی روان خاکسار در کنار طنز ظریف نویسنده اما خواندن اتحادیه‌ی ابلهان را به تجربه‌ای دوست داشتنی تبدیل می‌کند.  

شما می توانید نسخه‌ی الکترونیک اتحادیه‌ی ابلهان را به صورت ارزی و ریالی از این لینک بخرید.