در صورتی که از فیدیبو کد هدیه دریافت کرده‌اید، اینجا را کلیک کنید.

زنی که سدها را شکست
زندگی‌نامه اپرا وینفری

کتاب زندگی‌نامه اپرا وینفری را رایگان در فیدیبو بخوانید


تصور کنید یک دختربچه سیاه‌پوست به‌دنیا آمده بودید و مجبور بودید در سال‌هایی زندگی کنید که کشور آمریکا سیاه‌ترین دوران تبعیض نژادی را پشت سر می‌گذاشت.
شما دختربچه‌ای بودید که یک پدرتان ارتشی بازنشسته آمریکا بود و مادرتان هم شما را ترک کرده بود.
فکر کنید مجبور بودید به خاطر وضعیت خانوادگی‌تان کنار مادربزرگ بداخلاق خود زندگی کنید و تحقیرها و تنبیه‌های او را هم باید تحمل می‌کردید.
به این‌ها اضافه کنید که از نه سالگی مورد آزار و اذیت جنسی قرار می‌گرفتید و کار به جایی می‌رسید که در چهارده‌سالگی مجبور بودید، تنها فرزندِ‌ مرده‌تان را که حاصل تجاوزِ یکی از اقوامتان بود،‌ به دنیا بیاورید!

الآن حدود پنجاه سال از آن سال‌ها گذشته،‌ چه بلایی سرتان آمده است؟ چه آینده‌ای را برای خود تصور می‌کردید؟

این تنها بخشی از سرگذشت قدرتمندترین، بانفوذترین، ثروتمندترین، زن سیاه‌پوست جهان، تنها میلیاردر سیاه‌پوست جهان، محبوب‌ترین مجری تلویزیون و صاحب بزرگ‌ترین خیریه دنیا است.
اپرا وینفری کسی است که با چنین گذشته‌ای توانسته قلب میلیون‌ها انسان در سراسر جهان را از آن خود کند. او در مدت فعالیت‌های خود آن‌قدر نفوذ داشته که حتی می‌تواند سرنوشت انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را رقم بزند. اپرا این اقبال را پیداکرده که زندگی‌نامه‌اش به نام خودش در دانشگاه ایلینوی تدریس می‌شود.
دارایی‌هایش حدود ۲.۷ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود که نامش را بین ثروتمندانی همچون بیل گیتس و وارن بافت قرار می‌دهد.
او با اجرای برنامه Oprah’s Show به‌نوعی آغازگر شوهای تلویزیونی گفت‌وگو محور (talk show) در دنیاست که از همین طریق هم توانست مشهورترین شخصیت‌های جهان را روبه‌روی دوربین برنامه‌اش بنشاند و با آن‌ها گفت‌وگو کند.آدم‌هایی که مثل مایکل جکسون که در طول عمر خود کمتر حاضر به مصاحبه بود هم به برنامه اپرا آمده‌اند.
اپرا الهام‌بخش میلیون‌ها زن و مرد در سراسر جهان بوده و توانسته امید را در دل بسیاری از مردمان زنده نگه دارد.


۱۶ درس الهام‌بخش و موفقیت در کسب‌وکار و زندگی اپرا وینفری
۱- با خودتان صادق باشید
او می‌گوید: اصلا تصورش را نمی‌کردم که صادق بودن با خود می‌تواند من را این‌چنین ثروتمند کند. اگر زودتر این موضوع را متوجه می‌شدم، این کار را زودتر انجام می‌دادم.
او از سه سالگی با نمایش‌های خود توجه زیادی از تماشاگران را به‌سوی خود جلب می‌کرد. کلیسای محلی وی به دلیل مهارت او در خواندن آیات انجیل به او لقب واعظ داده بود.
او در انجام مصاحبه نیز مهارت داشت. بازی موردعلاقه‌ی اپرا، پرسیدن سؤال از عروسکش و کلاغ‌هایی بود که روی حصار خانه‌ی پدریش می‌نشستند. به‌عبارت‌دیگر، وینفری برای اجرای یک برنامه‌ی تلویزیونی به دنیا آمد.
اگر احساس می‌کنید که شغل شما مثل یک گودال گرد و شما شبیه به یک میله‌ی چوبی مربع شکل هستید، وقت آن است که باید تغییری در زندگی خود بدهید.

۲- به تعصبات با برتری پاسخ دهید
در اوایل دهه‌ی ۱۹۷۰، او توانست به‌عنوان یک گوینده‌ی اخبار در تلویزیون WLAC نشویل شروع به کار کند. پس‌ازآن در سال ۱۹۷۶ وینفری پیشنهادی برای کار به عنوان گزارشگر اخبار ساعت ۶ در بالتیمور دریافت کرد و ده سال بعد مجری برنامه‌ی اپرا وینفری شد – پرطرفدارترین برنامه‌ی تلویزیونی روز در آمریکا.
اپرا از ابتدا می‌دانست که شخصیت او چیزی نبود که تهیه‌کنندگان به‌عنوان یک مجری برای برنامه‌هایشان در نظر داشتند. مجله‌ی تایم می‌نویسد: در حرفه‌ای که مردان آن را تصاحب کردند، او زنی سیاه‌پوست است که هیچ شانسی ندارد.
با دانستن این موضوع او می‌توانست از این حرفه دست بکشد. اما وینفری باور داشت که می‌تواند بر تعصبی که در حرفه‌اش وجود داشت غلبه کند، و می‌دانست برای این کار باید بهترین بود.
برتری بهترین عامل غلبه کننده بر نژادپرستی و تبعیض جنسی است.

۳- اگر زمین نمی‌خوردید، راه رفتن را یاد نمی‌گرفتید.
اپرا، مثل خیلی از افراد بسیار موفق، به شکست اعتقاد ندارد.چیزی که دیگران از آن به‌عنوان شکست نام می‌برند، برای وینفری تنها یک نگرش جدید، یک درس جدید یا قدمی روبه‌جلو برای رسیدن به هدف است.
این نصیحتی است که او به کسانی که از شکست می‌ترسند می‌کند: کاری که تصور می‌کنید توانش را ندارید انجام دهید. در آن شکست بخورید. دوباره تلاش کنید. بهتر عمل کنید.

۴- از درون بدی، خوبی را پیدا کنید
وقتی وینفری به‌عنوان دستیار گزارش گر اخبار در بالتیمور کار می‌کرد، یک درمان موی نادرست، موهایش را نابود کرد و او کاملا موهای خود را از دست داد. خیلی ناراحت شده بود، چون می‌دانست که داشتن موی زیبا تا چه میزان در کارش اهمیت دارد.
بااین‌حال توانست به نقطه‌ی مثبت این موضوع توجه کند. چند سال بعد، اپرا به خانم مگزاین گفت: وقتی موهای خودت را از دست می‌دهی، چیزهای زیادی درباره‌ی خودت یاد می‌گیری.

۵- زخم‌های خود را به درایت تبدیل کنید
همانطور که خواندیم گذشته او سرشار از تلخی و رنج بود، اما وینفری این تجربه‌ها را دلیلی می‌داند که به او توانایی درک دردهای مردم را داده است.
او می‌گوید: هدف من القای این موضوع نیست که پشت هر اتفاقی، دلیلی نهفته است، اما می‌توانم با اطمینان بگویم که سکه دو رو دارد. طبق عقیده‌ی وینفری: هر اتفاقی که در زندگی می‌افتد فرصتی است که به‌جای ترس، عشق را انتخاب کنیم.

۶- چالش با وضع موجود
مدرسه به بچه‌ها آموزش می‌دهد که موفقیت تنها با دنبال کردن درس‌ها و انجام کارها بر اساس قواعد امکان‌پذیر است. اما زندگی و تجارت چیز دیگری را آموزش می‌دهند.
وقتی وینفری برای اولین بار به عنوان گزارشگر اخبار شروع به کار کرد، متن خبرها را با لحنی خشک و بی‌طرفانه نمی‌خواند (لحنی که باید از آن استفاده می‌کرد). او با احساسات و دلسوزانه متن‌ها را می‌خواند، گویی که آنچه می‌خواند را تجربه می‌کند. کار او با دیگر گزارشگرها فرق می‌کرد، اما مخاطبان از آن استقبال می‌کردند- به همین دلیل تهیه‌کنندگان هم از آن استقبال کردند.
بعد از چند سال از اجرای برنامه‌ی اپرا وینفری، او دوباره سعی کرد معیارها را به چالش بکشد. او می‌گوید:
من از اینکه مردم بنشینند و از مشکلاتشان بگویند خسته شدم. از اینکه ما از این جریان فیلم‌برداری کنیم و در ادامه نظر کارشناسانمان را بپرسیم … من می‌خواهم به مرحله‌ی بعدی در دنیای حرفه‌ایم قدم بدارم.
وینفری در قدم بعد برنامه‌ی تلویزیونی خود را تغییر داد، برنامه‌ی او کمتر روی داستان‌های کلیشه‌ای تمرکز می‌کرد و بیشتر به مقوله‌های سلامتی، سیاست و الهام بخشی می‌پرداخت. دوباره، اشتیاق وینفری برای دنبال کردن راه خود نتیجه داد: برنامه‌ی اپرا پربیننده‌ترین برنامه‌ی روز بود تا اینکه در سال ۲۰۱۱ به اتمام رسید.

۷- به دنبال دل خود بروید
دل شما به یک قطب نمای درونی مِهم‌اند. هر وقت که می‌خواهید درباره‌ی موضوعی با دیگران مشورت کنید، مسیر را اشتباه رفته‌اید.
چند سال پیش، من در دوراهی بزرگی در زندگی‌ام قرار گرفتم. می‌خواستم که منطقی‌ترین راه را برای تصمیم‌گیری انتخاب کنم، بنابراین لیستی از نقاط مثبت و منفی نوشتم، داده‌ها را بررسی کردم و در نهایت به انتخابی صحیح رسیدم.اما چیزی من را اذیت می‌کرد.
اپرا به من می‌گفت که به حرف دلم گوش بدهم. او احساسات غریزی خود را باور دارد، او می‌گوید: از طریق این حس می‌توان خرد را شکوفا کرد. او بزرگ‌ترین تصمیمات خود – مثل تصمیمش برای اتمام برنامه‌ی اپرا وینفری- را با اعتماد به حس غریزی خود گرفت.
تصمیم‌گیری بر اساس غریزه، خیلی سریع‌تر، کم استرس تر و همه‌جانبه است. پس اگر تابه‌حال تصمیمات خود را بر اساس بررسی‌های معقولانه گرفته‌اید اما درنهایت از نتیجه راضی نبودید، برای تغییر هم که شده به حرف دلتان گوش کنید.

۸- شانس‌های زندگی خود را بسازید
بدون – حداقل یک‌بار – شانس نمی‌توان به درآمدی برابر با ۲.۷ میلیارد دلار دست پیدا کرد.
اپرا می‌داند که شانس زیادی در زندگی داشته، اما او شانس را یک موضوع کاملاً اتفاقی نمی‌داند:
من فکر می‌کنم که شانس یک فرصت است که باید در زمان مواجهه با آن آماده بود.
هر کارآفرین امیدوار است تا یک مشتری بزرگ یا یک میانبر برای انجام کارهایش پیدا کند، اما اگر تمام‌وقت خود را با امید سپری کند (و خود را آماده نسازد)، وقتی بالاخره این فرصت پیش می‌آید، آن‌ها لوازم استفاده‌ی کامل از این فرصت را نخواهند داشت.
به‌جای اینکه منتظر بمانید تا شانس در خانه‌ی شما را بزند، به فرصت‌هایی فکر کنید که ممکن است برای شما پیش بیاید. آیا آماده هستید که با آن‌ها روبرو شوید؟

۹- با کمک به دیگران، به خود کمک کنید
نه تنها وینفری مرکز کمک رسانی خو را افتتاح کرد (شبکه ی فرشتگان اپرا)، او بیش از تمامی بازیگران، از حساب خود برای فعالیت های نیکوکارانه در آمریکا هزینه کرده است (چیزی برابر با ۳۰۳ میلیون دلار در سال ۲۰۰۷).
اپرا به این دلیل این کار را انجام داده تا تاثیری مثبت در زندگی دیگران بگذارد، اما او دلیل خودخواهانه ی دیگری هم دارد:
مطمئن‌ترین راه برای دریافت خوبی، تصمیم شما برای دادن آن به دیگران است.به عنوان یک کارفرما که افراد دیگر را کمک می‌کند، ما ارزش خود را نشان دادیم، مشوق کمک های دو سویه شدیم، شبکه‌های خود را ساختیم و سرنوشت خوبی را رقم زدیم. انجام کارهای خیر برای دیگران، کمک به خود است.

۱۰- بیشتر تشکر کنیم
هر چه بیشتر برای زندگی خود ارزش قائل باشید و آن را غنیمت بشمارید، نقاط مثبت بیشتری در زندگی خود را خواهید دید که ارزش غنیمت شمردن را دارند.
به هدف جشن گرفتن دومین دهه‌ی پخش برنامه‌ی اپرا وینفری از شبکه‌ی ملی، اپرا برای تشکر از تیم، آن‌ها را به همراه خانواده‌هایشان به هاوایی برد ( ۱۰۶۵ نفر). این یک تشکر بزرگ است.
او طرفدار تشکر از دیگران است تا جایی که یک نرم‌افزار بازی به نام _متشکرم_ را ساخت که در آن از نیم میلیارد نفر تشکر کرد.
تشکر کردن به خاطر چیزهایی که داریم و آنچه دیگران برای ما انجام داده‌اند برای ترویج رضایت در زندگیمان است. اما اپرا باور دارد که این راهی برای رسیدن به موفقیت و دست یافتن به چیزهایی است که در زندگیتان به دنبال آن هستید:
برای آنچه که دارید شکر گذار باشید با این کار چیزهای بیشتری نصیبتان خواهد شد. اگر روی چیزی که نداری تمرکز کنید، هیچ‌چیز هیچ‌وقت برای شما کافی نخواهد بود.

۱۱- بدانید چگونه به آرامش برسید
زندگی یک کارآفرین پر از مشغله است. همین‌طور که این جمله را تایپ می‌کنم، در لیست کارهایم، پنج گزینه‌ی مهم هست که باید به آن‌ها رسیدگی کنم که البته همه‌ی آن‌ها را باید تا دیروز انجام می‌دادم.
زندگی اپرا از این پرمشغله‌تر و پراسترس‌تر است، به همین دلیل راه‌های غلبه بر آن‌ها بسیار مهم هستند:
گاهی اوقات، در روزهای پرمشغله‌ی زندگی‌ام، تلفن‌ها بیشتر از ساعات روز طول خواهند کشید و جلسه پشت جلسه در لیست کاری‌ام قرارگرفته، ناگهان همه‌چیز را متوقف می‌کنم. خودم را آرام می‌کنم. و به یک درخت خیره می‌شوم. یک گل. بازتاب نور خورشید از پنجره خودنمایی می‌کند. و من به یاد می‌آورم که عشق دست‌یافتنی است. آن را در دم و بازدم خود حس می‌کنم، و به کارم برمی‌گردم.
دفعه‌ی بعد که در موقعیتی این‌چنینی قرار گرفتید، و چیزی نمانده بود که از کوره در بروید، روش اپرا را برای آرام کردن خود و به دست آوردن طراوت و تمرکز به خاطر بیاورید.

۱۲- دوستانتان را هوشمندانه انتخاب کنید
در اطراف کسانی قرار بگیرید که شما را به درجه‌های بالاتر خواهند برد.
فشار از جانب دوستان و همکاران را نمی‌توان نادیده گرفت. می‌توان به‌راحتی عادت‌ها، رفتار و سلیقه‌های افرادی که با آن‌ها معاشرت داریم را الگوبرداری کنیم. چندین جا خواندم که میزان درآمد شما با متوسط پنج نفر از نزدیک‌ترین دوستانتان مرتبط است.
اما هر چه قدر که ثروتمندتر و موفق‌تر باشید، به دوستان حقیقی نیاز بیشتری خواهید داشت. اپرا این موضوع را به‌خوبی می‌داند: بسیاری از افراد دوست دارند که با شما سوار لیموزین شوند، اما شما به دنبال افرادی خواهید بود که اگر لیموزین خراب شد با شما سوار اتوبوس شوند.

۱۳- هیچ راز بزرگی وجود ندارد
بزرگ‌ترین راز زندگی این است که هیچ راز بزرگی وجود ندارد. اگر مشتاق به کار کردن باشید روی هر هدفی که تمرکز کنید، به آن می‌رسید.
«تا به حال با هر کارآفرین موفقی که ملاقات داشتم، متوجه شدم که از جنبه‌های زیادی با یکدیگر فرق دارند، اما در یک موضوع با هم مشترک هستند: همه‌ی آن‌ها سخت تلاش کردند تا به هدف خود رسیدند.»

۱۴- اگر کاری را انجام می‌دهید که به آن علاقه دارید، راحت‌تر به موفقیت می‌رسید
اگر کار انجام دهید و بابت آن پولی دریافت نکنید، میدانید که در مسیر درستی قدم گذاشتید.
وقتی کاری را انجام می‌دهید که به آن علاقه دارید، کارتان را بهتر انجام خواهید داد.
علاوه بر این انرژی بیشتری خواهید داشت. اپرا می‌گوید: شور منبعی از انرژی است. کاری که شما را به هیجان می‌آورد در شما انرژی ایجاد می‌کند.

۱۵- هر کاری که انجام می‌دهید را در تصاحب خود داشته باشید
این لحظه مال شما است، آن را تصاحب کنید.
وینفری پس‌ا ز اینکه تولیدات هارپو را تاسیس کرد، تصمیم گرفت مالکیت برنامه‌ی خود را نیز به دست بگیرد. مدیرعاملی هارپو به او قدرت می‌داد تا تمامی جنبه‌های برنامه را تحت کنترل خود داشته باشد. این موضوع حتی به او فرصت داد به فیلم‌سازی بپردازد، برنامه‌ی رادیویی راه بیندازد و یک مجله منتشر کنید.
اپرا پیشنهاد‌های زیادی برای پشتیبانی از محصولات شرکت‌های مختلف را رد کرد. هر چیزی که اپرا بگوید، خلق کند یا به هر شکلی به او مرتبط باشد ، تحت مالکیت خود او است. و او این کار را تقریبا بدون هیچ سرمایه گزاری خارجی انجام داد.: وینفری ۹۰ درصد سهام هارپو را در تصرف خود دارد.
او به داشتن یک برنامه‌ی تلویزیونی اکتفا نکرد و از سال ۲۰۱۱ شبکه‌ی خصوصی خود را افتتاح کرد. همین‌طور که انتظار می‌رفت نام این شبکه OWN یا شبکه‌ی اپرا وینفری است.

۱۶- قدرت دست شماست
ما همه مسئول زندگی خودمان هستیم. هیچ فرد دیگری قادر نیست این مسئولیت را به عهده بگیرد.
من با بسیاری از افراد که طرز فکری منفعل در زندگی خود دارند صحبت کردم. آن‌ها اعتقاددارند که در زندگی اتفاقاتی می‌افتد و آن‌ها تنها باید در قبال آن‌ها عکس‌العمل نشان دهند. این افراد به دیگران و نیروهای خارجی اجازه می‌دهند که آن‌ها را کنترل کنند.
اپرا هیچ‌وقت این‌گونه فکر نکرد. او یک‌بار گفت: من هیچ‌وقت خودم را به‌عنوان دختری فقیر از محله‌ی یهودی‌نشین آمریکا که به موفقیت رسید ندیدم. بلکه همیشه خود را فردی دیدیم که از کودکی می‌دانست که مسئول زندگی خودش است، و اینکه باید به موفقیت برسد.
فقط شما هستید که می‌توانید از دست‌ها، پاها و مغزتان استفاده کنید. تصمیمی که در استفاده از آن‌ها می‌گیرید، تفاوت‌های موجود در جهان را شکل می‌دهد.

کتاب زندگی‌نامه اپرا وینفری را رایگان در فیدیبو بخوانید

منابع:
www.oprah.com
www.tasmiman.com
www.mysuccess.ir

www.forbes.com