در صورتی که از فیدیبو کد هدیه دریافت کرده‌اید، اینجا را کلیک کنید.

«زنی با موهای قرمز» دیدار شرق و غرب در مرز عشق

 

نسخه الکترونیک کتاب «زنی با موهای قرمز»‌ هم‌زمان با چاپ توسط نشر نون، در فیدیبو منتشر شد. در حال حاضر این نسخه با ۷۵ درصد تخفیف نسب به نسخه چاپی در فیدیبو در اختیار مخاطبان قرارگرفته است.

این کتاب آخرین اثر اورهان پاموک نویسنده مشهور و برنده جایزه نوبل ترکیه است، که توانسته در مدت کوتاهی نظر بسیاری از مخاطبان را به خود جلب کند. به همین بهانه گفت‌وگویی دوستانه با مژده الفت،‌ مترجم این کتاب داشته‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

مژده الفت پیش از این نیز آثار دیگر نویسندگان ترک مانند یکتا کوپان را ترجمه کرده و دو مجموعه داستان «گرامافون»‌ و «فرشته از تهران»را نیز در کارنامه‌اش دارد.

 

- «زنی با موهای قرمز» به‌عنوان آخرین اثر نویسنده برگزیده جایزه نوبل،‌ اورهان پاموک،‌ چه ویژگی خاصی دارد و چرا این کتاب را برای ترجمه انتخاب کردید؟

اولین ویژگی مهم آن کوتاه‌تر بودنش،‌ نسبت به دیگر آثار پاموک است. یعنی نویسنده برای اولین بار سعی داشته اثری با حجم کمتر بنویسد که همین می‌تواند چالش سختی برای او باشد. اما چیزی که به‌طورکلی آثار پاموک را متفاوت می‌کند توجه بسیار زیاد او به فرهنگ و تمدن دنیاست،‌ او آشنایی کاملی بافرهنگ‌های شرق و غرب دارد. گویی موقعیت جغرافیایی ترکیه که بین شرق و غرب قرارگرفته بر پاموک تاثیر گذاشته و در این کتاب به‌خوبی ردپای این تاثیر را می‌توان دید. نویسنده از یک‌سو نگاهی به شاهنامه و داستان رستم و سهراب دارد و از سوی دیگر به ادیپ شهریار. یکی دیگر از ویژگی‌های این کتاب تعلیق است، از آن دست کتاب‌هایی است که خواننده مدام از خودش می‌پرسد: «بعد چه خواهد شد؟» و نکته دیگری که در این کتاب برای من جذاب بود،‌ نقش پررنگ زن است. نویسنده زن را در سه جایگاههمسر، مادر و معشوق قرار داده و تمامی این نقش‌ها را به‌خوبی ساخته‌وپرداخته.

- پیش‌ازاین هم در مصاحبه‌ای که یکتا کوپان با پاموک داشت به همین موضوع اشاره‌شده بود و پاموک گفته بود که نوشتن این کتاب سی سال طول کشیده، دلیل اصلیِ این زمان طولانی چه بود؟

ظاهرا پاموک سی سال پیش از نزدیک شاهد کار مرد چاه‌کنی بوده و از همان زمان مدام به داستانی با این کاراکتر فکر کرده و ذهنش درگیر زندگی و مسائل این افراد بوده. همان‌طور که می‌دانید چاه پدیده مهمی در زندگی مردمان قدیم محسوب می‌شده و شغل بسیاری از افراد حفر چاه بوده. پاموک هم که علاقه فراوانی به استانبول قدیم دارد از المان چاه و چاه‌کن استفاده می‌کند و روایت را با کاراکتر اوستای چاه‌کن می‌سازد. از طرفی نمی‌خواهد کاراکترهای زن در روایتش منفعل باشند ازاین‌رو درنهایت به دلیل نقش پررنگ زن مو قرمز در این رمان اسم آن را به‌جای «چاه» می‌گذارد «زنی با موهای قرمز».

 

- با توجه به اینکه پاموک نویسنده پرمخاطب و پر خواننده‌ای است به نظر شما چقدر بر نویسندگان بعد از خودش تاثیر گذاشته؟ آیا می‌شود از او به‌عنوان یک نویسنده جریان‌ساز نام برد؟

پاموک حالا یک نویسنده شناخته‌شده جهانی است، بااین‌حال من هنوز در دیگر نویسندگان ترکیه ردپای او را ندیده‌ام. البته شاید نتوان الان درباره این موضوع قضاوت کرد و برای بررسی این تاثیرات نیاز به گذر زمان بیش‌تری است.

- می‌دانیم که آثار او در ایران با استقبال بسیار چشم‌گیر مخاطبان روبه‌رو شده،‌ دلیل این استقبال را چه می‌دانید؟

مهم‌ترین دلیلش این است که این نویسنده خیلی صادقانه و هوشمندانه دغدغه‌ها و تجربیات شخصی‌اش را بازگو می‌کند و ازنظر من محبوبیتش دقیقا مصداق همان جمله معروف است که می‌گوید: آنچه از دل برآید،‌ لاجرم بر دل نشیند. او نویسنده‌ای چندوجهی است و مطالعات بسیار گسترده‌ای درباره فرهنگ،‌ تاریخ،‌ اسطوره‌ها و ادبیات دیگر کشورها دارد و انعکاس این دانش در نوشته‌هایش موجب عمق و گستردگی سوژه و روایت می‌شود. پاموک بیش‌تر از هر چیز یک قصه‌گوی خوب است که صمیمی‌ترین و ملموس‌ترین روایت‌ها را بازگو می‌کند. درعین‌حال نزدیکی فرهنگ ما با کشور ترکیه هم تاثیر زیادی روی جذب مخاطبان ایرانی دارد.

- نظرتان درباره انتشار نسخه الکترونیکی این کتاب چیست و فکر می‌کنید چه تاثیری روی مخاطبان دارد؟

با اینکه من بیش‌تر کتاب کاغذی می‌خوانم اما کاملا مشخص است کتاب الکترونیک در همه جای دنیا طرفداران یسیاری دارد. مثلا در نمایشگاه کتاب ترکیه جوانانی را دیدم که برای خرید کتاب چاپی آمده بودند اما بسیاری از آنها در گوشه و کنار مشغول مطالعه کتاب با تبلت یا دستگاه‌های مخصوص کتاب‌خوان بودند. به‌هرحال امکاناتی مثل قیمت پایین‌تر و در دسترس بودن برای مخاطبان خارج از کشور می‌تواند به بالا بردن تعداد خوانندگان کمک کند و من امیدوارم علاقه‌مندان به کتاب الکترونیک از این امکان استفاده کنند و از خواندن این کتاب لذت ببرند.

 

کتاب زنی با موهای قرمز را از اینجا دریافت کنید