در صورتی که از فیدیبو کد هدیه دریافت کرده‌اید، اینجا را کلیک کنید.


نوبل ادبیات در دستان چرچیل چه می‌کرد؟!
ما در زبان فارسی به آدمی که سیاست‌مدار و سیاس باشد می‌گوییم:‌ چرچیل! که البته منظور خوبی از گفتن این کلمه نداریم. یعنی معتقدیم که آن شخص آدم صاف و ساده‌ای نیست و خیلی راحت نمی‌شود به او نزدیک شد.
اما چرچیل واقعی که بود؟
سر وینستون چرچیل (۱۹۶۵-۱۸۷۴) سیاستمدار نامدار بریتانیایی است! که در طول جنگ جهانی دوم نخست وزیر بریتانیا بود و بریتانیایی‌ها درست برعکس ما، از او به عنوان یکی از شخصیت‌های موفق تاریخی‌شان نام می‌برند.
او در طی دوران زندگی‌اش علاوه بر جنگیدن و سیاست‌ورزی به کارهای دیگری هم مشغول بود که از جمله مهم‌ترین آن‌ها باید به تاریخ‌نگاری اشاره کرد. او از ۵ جنگ در سه قاره گزارش تهیه کرد و ۶ جلد خاطراتش را در سال ۱۹۵۳ منتشر کرد.
چرچیل تنها رهبر اروپا بود که توانست در مقابل هیتلر بایستد و برای همین موضوع در اواخر عمرش تبدیل به محبوب‌ترین نخست‌وزیر تاریخ انگلیس شد.
مجله تایم در سال ۱۹۴۹، وینستون چرچیل را به عنوان «مرد نیمه اول قرن بیستم» انتخاب کرد. چرچیل سال ۱۹۴۰ نیز به عنوان مرد سال تایم انتخاب شده بود. مردم آمریکا در رای‌گیری نوامبر ۲۰۰۲ بی.بی.سی، سر وینستون چرچیل را به عنوان «بزرگ‌ترین بریتانیایی تمام تاریخ»‌ انتخاب کردند.
اما هیچ‌کدام از این عناوین به اندازه کسب جایزه نوبل توسط او، دیگران را شگفت‌زده نکرد.
در سال ۱۹۵۳ وینستون چرچیل به خاطر توصیف استادانه تاریخ، فصاحت و بلاغت در دفاع از ارزشهای عالی انسانی موفق به دریافت جایزه نوبل ادبیات شد و زمانی که این خبر به گوش جهانیان رسید،‌ بسیاری را شگفت‌زده کرد و این سئوال در ذهن خیلی‌ها ماندگار شد که نوبل ادبیات چطور به سیاست‌مدارترین مرد تاریخ رسید؟
اما اصل ماجرا از این قرار بود که می‌خواستند به او نوبل سیاست بدهند،‌ که خوب چنین نوبلی وجود نداشت،‌ از سوی دیگر جایزه صلح نوبل را هم نمی‌توانستند در دست یک فرمانده تمام‌عیار جنگ بگذارند و قرعه به نام نوبل ادبیات افتاد.
البته که سوابق نوشتاری او هم اینقدر بود که بتواند اعضای آکادمی نوبل را برای اعطای این جایزه مجاب کند. از آثار مکتوب او می‌توان به «سرگذشت نیروی پیاده ملکند»، «جنگ رودخانه»، «سورولا»، «لرد راندولف چرچیل»، «مسافرت آفریقایی من»، «بحران جهان»، «تاریخ مردم انگلیسی زبان»، «جنگ جهانی دوم»‌ و ... اشاره کرد.
طبق یک آمار جالب او در زمان زمامداری به طور متوسط سالیانه یک میلیون کلمه در مقالات، نوشته‌ها و صحبت‌های خود به کار برد که هر یک از این کلمات به نحوی در تعیین سرنوشت جهان مؤثر واقع شد.
©FIDIBO