در صورتی که از فیدیبو کد هدیه دریافت کرده‌اید، اینجا را کلیک کنید.

«رمز موفقیت هوندا در این است که همیشه مایلند حقیقت دردناک را بشنوند.»

شرکت هوندا به عنوان یکی از موفق‌ترین شرکتهای تولیدکننده موتورسیکلت و خودرو در جهان شناخته می‌شود.

اما تولیدات این شرکت بزرگ به این محصولات محدود نشده و انواع دیگری از محصولات مثل هواپیما، قایق‌های تفریحی، رباتها، دیزل‌های برقی و حتی ماشین‌های چمن‌زنی را نیز در فهرست تولیدات خود قرار داده است.

این شرکت با تولید ۱۴ میلیون دستگاه خودرو بزرگ‌ترین تولید کننده موتورهای درون سوز جهان است. در حال حاضر هوندا پس از شرکت‌های جنرال موتورز، فولکس واگن، تویوتا،هیوندا، فورد، نیسان و پژو هشتمین خودرو ساز بزرگ جهان شناخته می‌شود. هوندا دارای ۱۴۷ هزار کارمند و کارگر است که فقط ۲۷ هزار نفر آنان یعنی ۱۹ درصد کارکنان در واحد تحقیق و توسعه مشغول به کارند.

اما چه عواملی در موفقیت این شرکت نقش داشته‌اند؟

موسس هوندا یعنی سوئي شيرو هوندا فرزند يك آهنگر و خود مكانيكی ماهر بود كه در اواسط تحصيل خود در دبيرستان، آموختن را رها كرد و ظرف مدت ۱۲سال، بزرگترين شركت موتورسيكلت‌سازي دنيا را تأسيس كرد. سوئي شيرو ۴۰ساله در ۱۹۴۶مؤسسه تحقيقات فني هوندا را داير كرد تا دوچرخه هاي كوچك موتوري توليد كند. او در ۱۹۴۸تنها با ۳۲۰۰دلار سرمايه و خريد موتورهاي مازاد و پيوند زدن آنها به دوچرخه ها شركتي را بنيان گذاشت. هدف او توليد يك وسيله حمل و نقل ارزان بود. اين چيزی بود كه ژاپن پس ازجنگ جهانی می‌طلبيد.

بخشی از موفقیت هوندا مرهون شراکت تجاری با فوجی ساوا در امر بازاریابی و توزیع بود. هوندا راه و روش فنی و مهندسی شركت را تعيين میكرد و فوجی ساوا خط‌ مشی  بازاريابی و امور اداری را مدیریت می‌کرد.

چشم انداز و ماموریتی که هوندا برای خود تعریف کرد شامل  رفاه و غنای اجتماعی، اقتصادی و آموزشی جوامع از طریق مشارکت فردی و همکاری جمعی بود. همچنین اهداف هوندا عبارتند از توجه و پاسخ دادن به نیازهای اجتماع؛ درک، توافق و تعهد و مشارکت کارکنان، به کارگیری مناسب منابع، بیشینه کردن منافع بالقوه، پشتیبانی طرح تجاری هوندا.

موسسان و مدیرعاملان این شرکت برای رسیدن به این اهداف با موانع گوناگونی روبرو بوده‌اند که برای هر کدام راه‌کاری مناسب انتخاب کرده‌اند.

برای آشنایی بیشتر با این راه‌کارها و زندگی پر فراز و نشیب سویی شیرو هوندا کتابچه «هوندا، قدرت رویاها» را رایگان بخوانید.