در صورتی که از فیدیبو کد هدیه دریافت کرده‌اید، اینجا را کلیک کنید.

 

وقتی دو سال پیش برنامه ای با عنوان «به روایت دربار» از تلویزیون ایران پخش شد، نام پروژۀ «تاریخ شفاهی و تصویری ایران در عصر پهلوی دوم» نیز به زبان‌ها افتاد. این پروژه شامل مجموعه‌ای از ده‌ها گفتگو با تصمیم‌سازان و نقش‌آفرینان در عصر پهلوی دوم بود که با‌ حمایت سازمان ‌اسناد ‌و‌ کتابخانۀ ‌ملی ‌ایران،‌ کتابخانۀ مجلس شورای اسلامی، کتابخانۀ کنگره، سیمای جمهوری اسلامی و همکاری چند نهاد پژوهشی دیگر انجام شد.

پخش گزینشی این مصاحبه ها با اعتراض گفتگوشوندگان و نیز حسین دهباشی (مدیر برنامۀ مذکور) همراه شد و مستند و کامل بودن آنچه از تلویزیون ایران نمایش داده شد، زیر سوال رفت. اما آن زمان کتاب‌های این مجموعه یک به یک منتشر می‌شدند و خوانندگان علاقه‌مند تاریخ و پژوهشگران فرصت مطالعۀ آنها را به دست آوردند.

حالا بخشی از کتاب‌های «تاریخ شفاهی و تصویری ایران در عصر پهلوی دوم» شامل گفتگو با سیدحسن نصر، سپهبد عبدالله آذربرزین، علینقی عالیخانی و داريوش همايون به فیدیبو آمده است.

«حكمت و سياست» عنوان کتابی است که به مصاحبه با دكتر سيدحسين نصر، از فیلسوفان تاثیرگذار دهه‌های گذشته ایران، اختصاص دارد. نصر (1312 - تهران) فرزند دکتر سید ولی‌الله نصر نمایندۀ مجلس و وزیر فرهنگ (1255-1324) و از طرف مادری نوادۀ شیخ فضل‌الله نوری است. وی در نوجوانی برای ادامۀ تحصیلات به آمریکا رفت و پس از اخذ مدارک فوق‌لیسانس از دانشگاه ام‌آی‌تی و دکترای فلسفه و تاریخ علوم از دانشگاه هاروارد به ایران بازگشت. نصر سمت‌های مختلفی از جمله معاونت دانشگاه تهران، ریاست دانشگاه آریامهر (صنعتی‌شریف)، ریاست دانشکده ادبیات و علوم‌انسانی دانشگاه تهران، بنیان‌گذار و رئیس انجمن سلطنتی فلسفۀ ایران و رئیس دفتر فرح پهلوی را برعهده داشته و اکنون استاد ممتاز دانشگاه جورج‌واشنگتن و از معتبرترین اسلام‌شناسان معاصر است.

«فرماندهی و نافرمانی» عنوان کتابی است که برای گفتگو با سپهبد خلبان شاپور آذربرزین انتخاب شده است.

سپهبد عبدالله آذربرزین (۱۳۰۸ خرم‌آباد) در یک خانوادۀ نظامی به دنیا آمد. دورۀ تخصصی خلبانی و مدرسی این رشته را در آمریکا گذراند و عهده‌دار سمت‌هایی چون فرماندۀ پایگاه هوایی دزفول معاونت عملیاتی و جانشین فرماندۀ نیروی هوایی ارتش شد. او پس از انقلاب در دوره کوتاهی به فرماندهی نیروی هوایی ارتش منصوب مدتی را زندانی و به توصیۀ بازرگان آزاد شد و اکنون در بورلی هیلز کالیفرنیا زندگی می‌کند.

«اقتصاد و امنیت» شامل گفتگو با علینقی عالیخانی است.

عالیخانی تحصیلات خود را در دانشگاه تهران در رشتۀ علوم‌سیاسی به پایان رساند و سپس برای ادامۀ تحصیل رهسپار فرانسه شد. وی موفق به اخذ دکترای دولتی اقتصاد از دانشگاه پاریس شد. مدتی بعد از بازگشت به ایران در نخست‌وزیری و شرکت ملی نفت ایران به کار مشغول شد که به موازات آن مشاور اتاق بازرگانی تهران هم بود. وی از بهمن 1341 به مدت هفت سال تصدی وزارت اقتصاد و همچنین ریاست دانشگاه تهران را دو سال عهده‌دار بود. از آن پس از کارهای دولتی کناره گرفت و در بخش خصوصی به فعالیت پرداخت.

کتاب «آيندگان و روندگان» نیز حاصل گفتگو با داريوش همايون است.

داریوش همایون (1307 تهران- 1389 ژنو) دوره‌ای متنوع و طولانی از فعالیت سیاسی از جمله عضویت در حزب پان‌ایرانیسم، حزب ملت ایران ملت، حزب سوسیالیست ملی کارگران (سومکا) و قائم‌مقامی حزب رستاخیز را در کارنامه خود دارد. همچنین سردبیری سرویس خارجی روزنامه اطلاعات و تاسیس روزنامه آیندگان و سمت وزیر اطلاعات و جهانگردی را در سوابق خود دارد.

این چهار کتاب اگرچه با آرا و نقدهای متفاوتی روبرو بوده‌اند، اما کوششی هستند در جهت شناساندن رجال تاثیرگذار دورۀ پهلوی دوم. «تاریخ شفاهی و تصویری ایران در عصر پهلوی دوم» را در فیدیبو بخوانید.