در صورتی که از فیدیبو کد هدیه دریافت کرده‌اید، اینجا را کلیک کنید.

 

صحبت دربارۀ طنز مکتوب، بویژه وقتی طعم انتقادی و سیاسی پیدا می‌کند، ما را به یاد گل‌آقا، توفیق و مجلاتی از این دست می‌اندازد. طی دهه‌های گذشته، طنزنویسان زیادی در مجلات نوشته‌ و در یاد مردم مانده‌اند. طنزنویسان امروز کشورمان را عمدتا جوانان تشکیل می‌دهند و شاید بیشترین خوراک طنز را بتوان در شبکه‌های اجتماعی پیدا کرد. اما همچنان مجلات و محافلی هم هستند که طنز و کاریکاتور را به شکل حرفه‌ای دنبال می‌کنند؛ یعنی هر روز و هر هفته مسائل جامعه و جهان را دنبال می‌کنند و درباره‌شان می‌نویسند.

روزنامه قانون که در طول سال با ضمیمه طنز «بی‌قانون» هر روز صفحاتی را به کاریکاتور و شوخی و طنز اختصاص می‌دهد، پیش از نوروز، ویژه‌نامه‌ای منتشر کرد با نام «بی‌قانون» که در 180 صفحه با هرچه و هر که فکرش را بکنید، شوخی کرده و انتقادهای اجتماعی، سیاسی و فرهنگی خود را با این زبان و بیان مطرح کرده است.
سی صفحه داستان و کمیک استریپ، روحانیت و طنز، یادداشتی طنز از صادق زیباکلام (تحلیلگر سیاسی)، شوخی با فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی، نگاهی به تاریخچه استندآپ کمدی، شوخی با وقایع سال 1394، چند گفتگوی اختصاصی با چهره‌هایی آشنا نظیر محمد جواد ظریف (وزیر امور خارجه) سیدعلی صالحی (شاعر) برانکو ایوانکوویچ (مربی فوتبال) مهراب قاسمخانی و امیرمهدی ژوله (طنزنویس) سهراب پورناظری (از اهالی موسیقی) و نیز محمد غرضی و مصطفی زمانی و... بخشی از مطالب این مجله را تشکیل می‌دهد.
سوشیانس شجاعی‌فرد، آیدین سیارسریع، پدرام ابراهیمی، مونا زارع، پدرام اسماعیلی و...، از نویسندگان این ویژه‌نامه هستند. ویژه‌نامه نوروز 95 «بی‌قانون» به سردبیری مسعود مرعشی منتشر شده است. این ویژه‌نامه در فیدیبو موجود است.