در صورتی که از فیدیبو کد هدیه دریافت کرده‌اید، اینجا را کلیک کنید.

 

چهاردهم فروردین (دوم آوریل) روز جهانی کتاب کودک است. این روز به افتخار زادروز هانس کریستین اندرسن، نویسنده قصه‌های کودکان، چنین نام گرفته است.

سال‌هاست که قصه‌های این نویسنده دانمارکی به زبان‌های مختلف ترجمه شده و بارها به صورت فیلم و سریال درآمده است. از معروف‌ترین داستان‌های اندرسن می‌توان به پری دریایی کوچولو، بندانگشتی، جوجه اردک زشت، ملکه برفی، دخترک کبریت‌فروش و لباس جدید امپراتور اشاره کرد. او روایتگر قصه‌هایی بود که به دلیل جنبه‌های انسانی و پرداختن به صفات والا و پست بشری، از آموزندگی خاصی برخوردار بود و در عین حال به دلیل بهره‌مندی از طنز و کنایه، لحنی دلنشین و شیرین داشت. داستان‌های او به ۱۵۰ زبان ترجمه شده و میلیون‌ها نسخه از آنها در سراسر جهان منتشر می‌شود.

وجهه جهانی داستان‌های هانس کریستین اندرسن به قدری است که هر سال در روز تولدش، دفتر بین‌المللی کتاب برای نسل جوان (IBBY) مراسم باشکوهی در بزرگداشت مقام کتاب کودک و ادبیات کودک و نوجوان برگزار می‌کند. این دفتر از سال ۱۹۵۳ در سوئیس آغاز به کار کرده‌ و برنامه‌های متنوعی در روز جهانی کتاب کودک برگزار می‌کند.

روز جهانی کتاب کودک از سال ۱۳۴۹ در ایران به رسمیت شناخته شده‌ است و وزارت آموزش و پرورش در سال ۱۳۵۰ روز چهاردهم فروردین هر سال را روز جهانی کتاب کودک در ایران اعلام کرد.

از هانس کریستین اندرسن کتابی به عنوان زندگی‌نامه منتشر شده که چند سال پیش با عنوان «قصه زندگی من» از سوی نشر نی در ایران منتشر شد. این کتاب از زبان خود او روایت شده و خواننده را با زندگی پرفراز و نشیب این نویسنده آشنا می‌کند. این کتاب در بخش زندگی‌نامه‌های فیدیبو موجود است.

روز جهانی کتاب کودک می‌تواند زمینه و بهانه‌ای باشد برای ترویج مطالعه نزد کودکان و نوجوانان. بخش کودک و نوجوان فیدیبو با ده‌ها عنوان کتاب در رده‌های سنی خردسالان، کودکان و نوجوانان، آثار متنوعی را در ژانرهای گوناگون برای بچه‌ها فراهم کرده است.