در صورتی که از فیدیبو کد هدیه دریافت کرده‌اید، اینجا را کلیک کنید.

 

بیستم فوریه سال 2016 برای دوستداران ادبیات با دو اتفاق تلخ همراه بود. ابتدا خبر رسید که هارپر لی نویسنده رمان مشهور «کشتن مرغ مینا» در 89 سالگی از دنیا رفته است. و چند ساعت بعد از ایتالیا، خبر مرگ اومبرتو اکو، فیلسوف، نویسنده و کتاب شناس برجسته دنیا مخابره شد. او وقتی مرد 84 ساله بود. 

هارپر لی در سال های ابتدایی دهه 1960 با رمان «کشتن مرغ مقلد» معروف شد. رمانی درباره تبعیض نژادی و در اعتراض به فرهنگ نژادپرستی در امریکا. موضوع رمانش که با شخصیت هایی نوجوان و پدری حقوقدان همراه بود، درباره دفاع یک وکیل سفید از مجرمی سیاهپوست بود که اگرچه او را در معرض تهمت ها و سرزنش های عوام قرار می داد، اما فرزندانش آموختند که چگونه با مفاهیم حقوق بشر، حقوق شهروندی و تبعیض نژادی روبرو شوند. این رمان که در ایران با نام «کشتن مرغ مینا» ترجمه شد، به بیش از 40 زبان ترجمه و منتشر و فیلمی نیز براساس آن با نقش آفرینی گریگوری پک ساخته شد. هارپر لی خود دانش آموخته حقوق بود.

اما اومبرتو اکو در جهان فکری دیگری سیر می کرد. او استاد نشانه شناسی و مقاله نویسی درباره پدیده های گوناگون انسانی بود. رمان هایش بی ارتباط با فلسفه، اساطیر، ادیان و جهان های واقعی و خیالی نبودند و در برخی آثارش نیز به قصه های هزار و یکشب و دیگر افسانه ها و قصه های مشرق زمین ارجاع می داد. او داننده علوم مختلف و کتاب شناسی قهار بود و نوشته هایش به زبان های مختلف ترجمه شد.

از اومبرتو اکو کتاب های مهمی در ایران منتشر شده که از آن جمله می توان به این عناوین اشاره کرد: آنک نام گل، سه قصه، گورستان پراگ و اعترافات یک رمان نویس جوان. این چهار کتاب در فیدیبو موجود هستند و علاقه مندان این نویسنده و فیلسوف ایتالیایی می توانند آنها را در دسته بندی داستان خارجی ملاحظه و تهیه کنند.