در صورتی که از فیدیبو کد هدیه دریافت کرده‌اید، اینجا را کلیک کنید.

 

معمولا فیلم‌های بزرگ و فیلم‌هایی را که در ذهنمان مانده است، به نام کارگردان و یا بازیگرانشان می شناسیم. معمولا اگر آرشیوی از فیلم‌های خوب سینمای جهان داشته باشیم، آنها را یا براساس موضوع دسته‌بندی می‌کنیم و یا کارگردان. وقتی هم اخبار جوایز سینمایی را دنبال می‌کنیم بیش از هر چیز به برندگان رشته‌های کارگردانی و بازیگری و یا حداکثر موسیقی توجه نشان می‌دهیم. غافل از اینکه پشت هر فیلم خوب، یک فیلمنامه‌نویس خوب نشسته که روزها و شب‌ها برای یافتن طرح و سپس نوشتن و پروراندن آن فکر و کار کرده و آن را مخصوص پردۀ سینما نوشته است.

فیلمنامه‌هایی که از مجموعۀ «100 سال سینما، 100 فیلمنامه» نشر نی در فیدیبو عرضه شده، تعدادی از آثار شاخص سینمای دنیا را دربر می گیرد که طی سال‌ها و دهه‌ها دیده شده و همیشه خاطره‌انگیز بوده‌اند. بعضی از این فیلمنامه‌ها به قلم کارگردان همان فیلم هستند و برخی نیز همانطور که اشاره شد، نوشتۀ فیلمنامه‌نویسی است که شاید تا حالا نامش به گوشتان نخورده باشد ولی فیلمش را بارها دیده باشید. مثلا فیلم «رانندۀ تاکسی» ساختۀ مارتین اسکورسیزی را پل شریدر نوشته و یا فیلم «جویندگان» به کارگردانی جان فورد نوشتۀ فرانک نيوجنت است.

تازه‌ترین فیلمنامه‌ای که از مجموعۀ «100 سال سینما، 100 فیلمنامه» در فیدیبو قرار گرفته، «گذرگاه ميلر» نوشته و کارگردانی برادران کوئن است. سومین فیلم جوئل و ایتن کوئن، داستان رقابت دو گروه تبهکار را به تصویر می‌کشد که برای کسب قدرت با هم می‌جنگند و در این میان، شخصیت محوری فیلم، تام ریگان، با استفاده از بی‌اعتمادی و فساد موجود در شهر بی‌نام و نشان فیلم، و ایجاد آشفتگی عمومی در آن، وقایع را آن‌گونه که خود می‌خواهد پیش می‌برد و درآخر آرامش را حکمفرما می‌کند. این قهرمان هوشمند خونسرد، مرموز، شجاع، تا حدی بی‌اخلاق و به‌ظاهر عاری از احساس، رابین‌هودی است که برای برقراری عدالت و آرامش دست به فریبکاری و قتل هم می‌زند.

گذرگاه میلر که با الهام از رمان‌های «کلید شیشه‌ای» و «خرمن سرخ» (اثر دشیل هَمِت) نوشته شده، در دسته بندی فیلم های گنگستری و نوآر جا می گیرد. این فیلم نخل طلایی جشنوارۀ «کن» را در سال ۱۹۹۱ از آن خود کرد. 

از میان سایر فیلمنامه هایی که از همین مجموعۀ سینمایی در فیدیبو موجود است، می توان به این نام‌ها اشاره کرد: گوپی سرخ‌دست، رانندۀ تاکسی، جویندگان، غلاف تمام فلزی، آزادی از آن ماست، بيست‌ويک گرم، حفره، اتاق سبز، سينما پاراديزو، دليجان، قاعدۀ بازی.