در صورتی که از فیدیبو کد هدیه دریافت کرده‌اید، اینجا را کلیک کنید.

 

یکی از تازه ترین کتاب‌هایی که در فیدیبو عرضه شده، رمان «قطار 57» نوشته رضا رئیسی است. جنجالی ترین رمان درباره انقلاب اسلامی که پس از انتشار محل بحث های سیاسی نویسندگان قرار گرفت و هر کس و هر گروه، از ظن خود به تفسیر و یا انتقاد از آن پرداخت. رضا رئیسی که سابقه خبرنگاری و فیلمسازی جنگ را هم در کارنامه اش داشت، پیش از آن کتاب «کبوتر و قلب سنگی» را نوشته و توجه منتقدان ادبی را جلب کرده بود.

«قطار 57» را ابتدا نشر سوره مهر در سال 1387 منتشر کرد اما پس از بحث هایی که پیرامون کتاب شکل گرفت، اقدام به تجدیدچاپ آن نکرد و نویسنده پس از چند سال ناچار شد کتاب را پس بگیرد و در اختیار ناشری دیگر قرار دهد. این رمان 570 صفحه ای با قیمت 28 هزار تومان از سوی انتشارات هزاره ققنوس منتشر شده و علاقه مندان می توانند آن را با قیمت 6888 تومان در فیدیبو تهیه کنند.

آنچه این رمان را از سایر داستان هایی که درباره انقلاب نوشته شده، متمایز می کند، نگاه جامع و بی طرفانه نویسنده به گروه های مختلفی است که با رژیم پهلوی مبارزه می کردند و پیش از آن، در داستانی صاحب نقش نشده بودند. رضا رئیسی پیش از نوشتن رمان های تاریخی دست به پژوهش و مستندنگاری می زند و همین مساله، اهمیت تاریخی و سیاسی آثار او را دوچندان می کند.

رمان شروعی طوفانی دارد: قامت را به زندان مي برند و ماموران ساواك با شكنجه او، بازجويي را آغاز مي كنند اما قامت حرفي نمي زند و با آنها همكاري نمي كند تا اينكه ماموران ساواك با طراحي يك صحنه اعدام ساختگي مقاومت قامت را مي شكنند و او را وادار به نوشتن اعتراف‌نامه و اظهار پشيماني و طلب عفو مي كنند...

این رمان تنها با موضوعات سیاسی جلو نمی رود و روابط عاطفی میان شخصیت ها در دوران دانشجویی و مبارزه سیاسی و... رنگ و بوی دیگری به داستان داده است.