در صورتی که از فیدیبو کد هدیه دریافت کرده‌اید، اینجا را کلیک کنید.

بدون شک دانلود غیرقانونی محصولات فرهنگی، بیش از کتاب، بازار موسیقی و فیلم را تحت تاثیر قرار داده و فعالان این عرصه ها همواره گله‌مند رفتارهای غیراخلاقی و فقدان قوانین و دستورهای اجرایی کافی برای حل این معضل بوده‌اند.

رامین صدیقی – مدیر و بنیانگذار نشر موسیقی هرمس – یکی دیگر از هنرمندانی است که به کمپین «نه به دانلود غیرقانونی کتاب» پیوسته است. او می‌گوید تکثیر غیرمجاز آثار هنری در فضای مجازی، بدون اجازه صاحب اثر، پدیده‌ای تازه نیست و اگر کسانی دانسته و آگاهانه این کار را می‌کنند، باید بگوییم که مشکل در جای دیگری است.

وی به سرانه کم مطالعه نزد ایرانیان اشاره می‌کند و می‌افزاید: در شرایطی که میزان مطالعه در ایران ارقام پایینی را نشان می‌دهد، حجم آثاری که در فضای مجازی جابجا می‌شود، هر روز بیشتر می شود و نمی‌توان ارتباط معقولی میان این دو قضیه پیدا کرد.

این تهیه‌کننده موسیقی معتقد است که دانلود غیرقانونی و ضایع شدن حق مولفان، یک مقوله است و نشنیدن و نخواندن آثار، مقوله‌ای دیگر. به بیان دیگر، آنچه اهمیت بیشتری دارد، نه صرف داشتن آثار هنری، بلکه شنیدن و خواندن آنها و درواقع مصرف کردن آنهاست. درواقع سرانه پایین مصرف آثار فرهنگی، مهم‌تر از هر مشکل دیگری است.

علاوه بر رامین صدیقی، تاکنون چهره‌هایی نظیر، محمود دولت‌آبادی، رضا امیرخانی، مهدی غبرایی، احسان شریعتی، علی دهباشی، عباس مخبر و اسدلله امرایی، تکین حمزه لو، پوریا عالمی، بهاره رهنما، بلقیس سلیمانی و مدیران نشر ققنوس، چشمه، البرز و نی به این کمپین پیوسته‌ و از کاربران اینترنت درخواست کرده‌اند که کتاب‌ها را در اینترنت به صورت غیرقانونی دانلود نکنند.