در صورتی که از فیدیبو کد هدیه دریافت کرده‌اید، اینجا را کلیک کنید.

 

دانلود رایگان جامعه‌شناسی شناخت ماکس شلر

 

کتاب جامعه‌شناسی شناخت ماکس شلر

 

 

شکل گیرى جامعه شناسى شناخت به عنوان یک حوزه فکرى مستقل و نه یک تولید حاشیه اى و ضمنى حوزه هاى دیگر، حاصل نبوغ، تلاش ها و آثار فیلسوفان فنومنولوژیست آلمانی، ماکس شلر، در آغاز قرن بیستم بود.

این کتاب به عقاید و نظریات شلر در مورد جامعه شناسی شناخت می پردازد. شلر عقیده داشت که جامعه شناسى شناخت به طور عمده با شعور جمعى، یعنى شناختى که نخبگان فرا مى آورند سرو کار دارد. قشر برگزیده که در جامعه شناسى شناخت شلر، از اهمیت اساسى برخوردار است در جامعه شناسى آلمانى نیز نقش مهمى ایفا کرده است.

از نظر شلر بنیاد هاى هستى شناختى جامعه از طریق فراهم نمودن زمینه هاى واقعى اندیشه هاست که بر آنها تاثیر مى گذارند و اندیشه بالقوه را بالفعل مى سازند. شلر این رابطه را به آب پشت سد و سد تشبیه مى کند. همان طورى که سد، در تولید آب نقشى ندارد بلکه تنها نتایج حاصل از فرآیند تولید آب را هدایت مى کند، جامعه نیز مانندسد در تولید ساختار منطقى شناخت نقشى ندارد بلکه تنها با دریچه هایش جلوى انتشار اجتماعى یک نظام شناختى را مى گیرد و یا آن را آزاد مى کند.

از نظر شلر جامعه براى وجود افکار، موثر اصلى است ولى در ایجاد ذات آنها اثرى ندارد. او از یک سو مایل است نشان دهد که عقل از نظر تاریخى، ثابت است و از سوى دیگر مى کوشد تا جریان تحول شناخت و صور متعدد قابل تمییز آن را که به صورت هاى فردى و یا جمعى در چندین ساخت مختلف پدیدار مى شوند، طى تسرى تاریخى آنها کشف نماید.

از نظر او فکر و روح انسانى در اعصار مختلف تاریخى و اجتماعى به هیئت ها وترکیب هاى خاصى بروز یافته است، ما در نهاد همه آنها تجلى یک عقل و حقیقت و ارزش مطلقى دیده مى شود که ماهیتا وراى همه آنها قرار دارد.

جامعه شناسي شناخت شلر، برابر مشي عام جامعه شناسي‌هايي كه از كنت و اسپنسر تا زمان خود شلر اشاعه يافته‌اند، «گشايش افق» را نشان مي‌دهد. دوم آن كه اين جامعه شناسي شناخت براي متفكراني كه از تفسير و تشريح بيشتر بيروني وقايع اجتماعي خسته و ملول شده‌اند، با تاويلات خاص خود دريچه‌اي را به سوي درون بيني و درون يابي جريان‌هاي اجتماعي و تاريخي شناخت انسان‌ها باز مي‌كند.

از سوی دیگر چند سوي‌ نگري شلر و مشي نظاره‌ نمود شناسانه‌ كثرت‌گراي او در پژوهش ساختارهاي عقلاني تحرك ويژه‌اي به افكار او بخشيده است و اين طرز تفكر را در قلمرو جامعه شناسي شناخت برابر مونيسم (ماترياليستي) بارورتر مي‌نماياند! چهارم آن كه، جامعه شناسي شناخت شلر (به قول مانهايم) بيانگر سه شاخصه‌ اصلي تمام جامعه شناسي‌هاي شناخت اصيل و اصليت است.

 دانلودکتاب  دانلودرایگان  کتاب رایگان  دانلودکتاب رایگان

ماکس شلر در سال 1874 در شهر مونیخ زاده شد. اجداد پدرش را مى‏توان تا قرن شانزدهم دنبال کرد; آنان اغلب از حقوقدانان و روحانیان پروتستانى شهر باواریا  بودند. با وجود این، مادرش یهودى تبار بود. از این رو، تصادم و برخورد بین سنتهاى دینى و فرهنگى در فضاى خانوادگى او را علت‏برخى از کششها و تمایل هاى موجود در شخصیت و آثار او دانسته ‏اند. شلر در دانشگاه ینا پزشکى و فلسفه خواند، جایى که رودلف اى کن فیلسوف برجسته ایده‏ آلیست و مدافع لیبرالیسم فرهنگى پروتستانى مهمترین معلم او بود.

او در سال 1901 به مقام دانشیارى غیر رسمى در دانشگاه ینا رسید. در 1907 به دانشگاه مونیخ رفت، جایى که تفکر او شروع به شکل‏گیرى کرد و روش پدیدار شناسى را فرا گرفت. در آنجا، توانست در سخنرانی ‏هاى فرانس استاد ادموند هوسرل حضور یابد و با مریدان هوسرل حشر و نشر داشته باشد. اندیشه‏ هاى پدیدار شناسانه، توجه شلر را به خود معطوف داشت. هر چند او هرگز یک پدیدار شناس تمام عیار نبود، نفوذ و تاثیر آراء و اندیشه ‏هاى برنتانو و هوسرل، در همه آثارش دیده مى‏شود.

پس از یک دوره کوتاه تدریس در دانشگاه مونیخ، شلر از تدریس کناره گیرى کرد.

به تعبیر برخى از نویسندگان، دوره دوم زندگى علمى ماکس شلر از همین زمان، آغاز شد زیرا، در همین دوره بود که او هم پیشنویس ها و هم متون نهایى برخى از مهمترین آثار خود را نگاشت. در دوران جنگ اول جهانى، شلر به دفاع از موضع آلمان در جنگ پرداخت و کتب و مقالات متعددى در این باره و با گرایش ملیت گرایانه نوشت.

یکى از آثار شلر در این دوره، کتابى است با عنوان صورتگرایى در اخلاق و اخلاق مادى ارزشها؛ او در این کتاب، شرحى پدیدار شناسانه و مفصل در باب قلمرو ذوات(جواهر) و ارزشهاى دینى بدست داد. به نظر او، هر انسانى باید آن جواهر و ارزشها را دریابد، زیرا قلمروى است که از بن و ریشه با جهان تجربى، متفاوت است.

پس از جنگ، در 1919 براى تدریس فلسفه و جامعه ‏شناسى دعوت می ‏شود که در همین زمان به شرح و بسط جامعه ‏شناسى معرفت اشتغال داشت.

از سال 1924 دوره سوم فکرى و علمى شلر آغاز مى‏شود. او بتدریج، اعتقادش را به مذهب کاتولیک از دست داد و سرانجام کلیسا را ترک کرد. این تحولات فکرى و جدوجهدها، در آثارى شرح داده شده و انعکاس یافته است.

ماکس شلر در 19 مه 1928 در فرانکفورت درگذشت.

پس از مرگ شلر مدتها از او و اندیشه ‏اش غفلت ‏شد تا آنکه پس از جنگ جهانى دوم، اقبال به پدیدار شناسى و اگزیستانسیالیسم در فرانسه، باعث توجه جدى به آثار او شد. شلر تا همین اواخر، در کشورهاى آنگلوساکسون، کم شناخته شده بود، مگر در میان محققان علاقه‏مند به جامعه‏شناسى معرفت‏ی عالمان الهیات و فیلسوفان. سرانجام، ترجمه برخى از آثار و نوشته ‏هاى او، علاقه عالمان علوم اجتماعى را بیشتر برانگیخت.

 

کتابی دیگری از مارکس شلر در فیدیبو

 

 دانلود کتاب ماکس شلر

ماكس شلر(دانشنامه فلسفه استنفورد)

نویسنده: زَكری ديويس

مترجم: فرزاد جابرالانصار

انتشارات ققنوس