در صورتی که از فیدیبو کد هدیه دریافت کرده‌اید، اینجا را کلیک کنید.

یک هفته در فیدیبو رایگان کتاب بخوانید

 

به مناسبت هفته کتابخوانی هر روز می‌توانید به اپلیکیشن کتابخوان فیدیبو سر بزنید و کتاب‌های رایگان ویژه این هفته را دانلود کنید. دقت کنید که این کتاب‌ها به مدت محدود و فقط در طول هفته کتاب و کتابخوانی رایگان هستند و پس از این مدت، کتاب‌ها تنها با قابلیت خرید در دسترس خواهند بود. آن دسته از کاربرانی که بدون حساب کاربری کتابهای مذکور را دانلود می‌کنند توجه داشته باشند که ممکن است به هر دلیلی از جمله تعویض دستگاه، حذف و نصب اپلیکیشن دسترسی به کتابهای رایگان را از دست بدهند. بنابراین اگر می‌خواهید کتاب‌ها را برای همیشه در کتابخانه خود ذخیره داشته باشید، لطفا با حساب کاربریکتاب‌ها را دریافت کنید.

 

«سپاس ویژه از نشر نی برای ارائه کتاب‌ها به صورت رایگان»

 

 

دانلود رایگان نظام سلطانی از ديدگاه انديشه سياسی شيعه (دوره صفويه و قاجاريه)

نظام سلطانی از ديدگاه انديشه سياسی شيعه (دوره صفويه و قاجاريه)

نویسنده: سيد محسن طباطبایی‌فر

نشر نی ، دی 1391

 

نخستین و بنیادی‌ترین ویژگی تشیع و از جمله تشیع امامی، رهیافت خاص آن به موضوع امامت است. آموزه‌ای که همواره شیعیان را در موضع «مخالفان وضع موجود» قرار می‌داد. نظام خلافت در نزد شیعیان، نه به‌عنوان جانشینی پیامبر، که نظامی غاصبانه محسوب می‌شد، همان‌گونه که سلطنت، الگویی غیراسلامی تلقی می‌شد. اندیشه سیاسی شیعه، در راه مبارزه، با نظام حاکم (خلافت) هر از گاهی با دیگر مخالف آن ــ سلطنت ــ هم‌آوا می‌شد، اما این همقدمی به معنای اصالت و قبول الگوی سلطنت نبود. زوال خلافت و پیدایش حکومت صفوی در ایران موجب شد دو نیروی مخالف با نهاد «خلافت» ــ سلطنت و تشیع(۲۲) ــ در یک قالب جمع شوند.

 

 

دانلود رایگان قدرت، گفتمان و زبان (سازوکارهای جریان قدرت در جمهوری اسلامی ایران)

 

قدرت، گفتمان و زبان (سازوکارهای جریان قدرت در جمهوری اسلامی ایران)

نویسنده: سیدعلی‌اصغر سلطانی

نشر نی ، دی 1392

بخش اول کتاب قدرت، گفتمان و زبان به مباحث نظری می‌پردازد و رویکردهای مختلف تحلیل گفتمانی را بررسی می‌کند؛ در همین راستا دو گروه از نظریه‌ها را که یکی ریشه در زبان‌شناسی و دیگری ریشه در فلسفهٔ سیاسی دارد مرور می‌کند و سرانجام با ترکیب تحلیل گفتمان انتقادی فرکلاف و نظریهٔ گفتمان لاکلا و موف، چارچوب نظری مناسبی برای تحلیل‌های بخش دوم فراهم می‌آورد. در بخش دوم کتاب، تحولات سیاسی اجتماعی ایران و سازوکارهای جریان قدرت در جمهوری اسلامی ایران، به‌ویژه دو جریان اصلاح‌طلب و محافظه‌کار بر مبنای چارچوب نظری یادشده تحلیل می‌شود. درواقع کتاب حاضر نشان می‌دهد که چرا جنبش اصلاحات شکل گرفت، چگونه استمرار یافت و چرا افول کرد. به‌علاوه، تعامل دو گروه اجتماعی تأثیرگذار و سازوکارهایشان برای مقابله با یکدیگر بررسی می‌شود.

 

 

دانلود رایگان آموزش و توسعه (مباحث نوین در اقتصاد آموزش)

 

آموزش و توسعه (مباحث نوین در اقتصاد آموزش)

نویسنده: عباس معدن‌دار آرانی ، محمدرضا سرکارآرانی

نشر نی ، دی 1392

تغییرات شگرف و رقابتی کشورهای جهان در دستیابی هر چه سریع‌تر به توسعهٔ اقتصادی و رفاه اجتماعی و تأثیر این تحولات بر جامعهٔ ایران باعث شده است که توجه به نقش و کارکردهای آموزش عمومی و عالی از توجه بیشتری برخوردار شود. کارکردهای اقتصادی نظام آموزشی و ارتباط آن با توسعه به تفکیک سطوح تحصیلی مهم‌ترین مباحث این اثر را تشکیل می‌دهند. به‌علاوه در ارائهٔ تجزیه و تحلیل‌های ریاضی صرف به حداقل‌ها قناعت شده است تا کتاب به منبع مناسبی برای درس اقتصاد آموزش در دوره‌های کارشناسی آموزش و توسعه، و درس مبانی اقتصادی و اجتماعی توسعه در دورهٔ کارشناسی ارشد رشته‌های گوناگون علوم انسانی تبدیل شود. مطالعهٔ اثر حاضر به مدیران و برنامه‌ریزان توسعه، کارگزاران آموزشی، والدین و آموزگاران و همهٔ کسانی که از نگاه مربی، آموزگار، مدیر و کارگزار آموزشی در آموزش و پرورش و آموزش عالی می‌خواهند به تجزیه و تحلیل اقتصادی آموزش بپردازند، توصیه می‌شود.

 

 

 

دانلود رایگان حكومت انتخابی

 

حكومت انتخابی

نویسنده: جان استوارت ميل

مترجم: علی رامين

نشر نی ، دی 1389

حکومت انتخابی مفصل‌ترین و منظم‌ترین رساله جان استوارت میل در فلسفه سیاسی است که چنان‌که خود می‌گوید هدف از نگارش آن بازنمایاندن نتیجه تفکرات وی در باب برترین ساختار حکومت دموکراتیک، بحث درباره نظریه عمومی حکومت و نهادهای دموکراتیک و نیز بازتاباندن پرورده‌ترین نگرش‌های او بر مسائل بنیادین سیاست در عصر خویش است. از جمله هدف‌های اصلی رساله میل، عرضه‌داشت ترکیب مناسب و مؤثری از نظارت کامل مردم بر امور عمومی و استقرار تشکیلات ویژه‌کارانه و مبتنی‌بر مهارت برای ایفای نقش‌های گوناگون قانون‌گذاری، اجرایی و قضایی است که به باور وی چگونگی تحقیق دموکراسی راستین است.

 

 

دانلود رایگان ادبیات و انقلاب (نویسندگان روس)

کتاب ادبیات و انقلاب (نویسندگان روس)

نویسنده: یورگن روله

مترجم: علی‌اصغر حداد

نشر نی ، دی 1391

گرایش‌ها و تأثیرات سیاست فرهنگی کمونیستی، روابط میان نویسندگان و کمونیسم، به واضح‌ترین وجهی در ادبیات شوروی متجلی می‌شود. هیجانات ناشی از امیدهای واهی انقلابی، انحراف اندیشه تحت لوای دیکتاتوری خودکامه، امید به حال و هوایی مساعدتر، تمام مراحل این روند فرهنگی ـ تاریخی در فضای بسته ادبیات شوروی به بی‌پیرایه‌ترین صورت ممکن نمایان می‌شود. هیچ‌یک از نویسندگان روسی که در کشور ماندند، نتوانستند از کشش و فشار سیاست فاصله بگیرند. اصطلاح «موضع‌گیری جانبدارانه»، این منشأ تمام آفات، از گفته‌های لنین است. لنین آرزو داشت از نویسندگان نافرمان «برای مکانیسم فعالیت حزبی چرخ‌دنده‌های ظریف» بسازد. البته برای او، مانند دیگر رهبران انقلابی روشنفکر از جمله تروتسکی، بوخارین، رادک و لوناچارسکی، احترام به خلاقیت هنری هنوز امری بدیهی بود. فزون بر این، اتحاد میان هنر چپ و سیاست چپ که در کوره انقلاب شکل گرفته بود این امید را تقویت می‌کرد که هنر فارغ از جبر و زور در «سرزمین آزادی»، در جامعه بی‌طبقه آینده، پذیرفته شود.

 

 

دانلود رایگان ادبیات و انقلاب (نویسندگان آلمان)

کتاب ادبیات و انقلاب (نویسندگان آلمان)

نویسنده: یورگن روله

مترجم: علی‌اصغر حداد

نشر نی ، دی 1391

در این کتاب با وضعیت نویسندگان و مجلات وابسته به جریان‌های مختلف سیاسی و فکری آلمان به خوبی آشنا می‌شویم: ناسیونال سوسیالیست‌ها، چپ‌گراهای آلمان غربی و نیز جمهوری دموکراتیک آلمان میانی، پرولتری‌های روستایی و انقلابی؛ مدافعان جمهوری وایمار و... تشکل‌های متحد.ادبیات چپ‌گرای آلمان بر خلاف ادبیات شوروی که زیر چتر حکومت خودکامه ناگزیر است تمام تحولات سیاست فرهنگی کمونیستی را بازتاب دهد، تصویری ضد و نقیض و نه‌چندان یکپارچه ارائه می‌کند. ادبیات شورش‌گری که در میان تلاطم‌های جنگ و انقلاب متولد شد، از همان آغاز در مقایسه با ادبیات شوروی از این مزیت برخوردار بود که فارغ از خط مشی حزبی و کنترل دولتی رشد کند و شکوفا شود. به واقع در اواخر دهۀ بیست کمونیست‌ها کوشیدند نویسندگان را زیر چتر نظارت خود بگیرند؛ اما عملاً نه چنین قدرتی داشتند و نه چنین مجالی. در روزهایی که استالین ادبیات انقلابی روسیه را در خون غوطه‌ور می‌کرد، ادبیات انقلابی آلمان در سایۀ تشکیل جبهۀ فراگیر نیروهای چپ روز به روز بیشتر شکوفا می‌شد. مجادله بر سر دیکتاتوری هیتلر، بحث دربارۀ دیکتاتوری استالین را تحت‌الشعاع قرار می‌داد. آلمانی‌ها، به ویژه در تبعیدگاه‌های غربی، فرصت داشتند دوازده سال بیش از آنچه در شوروی امکان‌پذیر بود، کمونیست و در عین حال نویسنده و شاعر باقی بمانند. کسانی مانند برشت موفقیت‌های شایانی به دست آوردند؛ اما پس از نقل مکان به مناطق تحت اشغال شوروی، شکست به‌شکلی هرچه شدیدتر نمایان شد. کمونیست‌ها و دنباله‌روها در اثر تملق‌گویی و همکاری با نیروی اشغال‌گر به‌شدت افت کردند و طولی نکشید که خاموش شدند. واگرایی چنان عمیق بود که پیشکسوتان طیف چپ حتی پس از مرگ استالین هم دیگر کمر راست نکردند. با این همه نباید از یاد برود که ادبیات انقلابی آلمان در وجود متفکرانی که راه آن را پی می‌گرفتند، کسانی همچون نیکیش، بلوخ و لوکاچ، مقام و مرتبۀ فرهنگی اخلاقی خود را حفظ کردند.

 

دانلود رایگان ادبیات و انقلاب ( از آسیا تا آمریکا)

 

کتاب ادبیات و انقلاب ( از آسیا تا آمریکا)

نویسنده: یورگن روله

مترجم: علی‌اصغر حداد

نشر نی ، دی 1393

 

ادبیاتی که به مسائل اجتماعی می‌پردازد، از وضع موجود انتقاد می‌کند و خواهان تغییر آن است، همیشه وجود داشته است و وجود خواهد داشت. نقد اجتماعی با ماهیت هنر که می‌کوشد واقعیت را با تمام تناقض‌ها و نارسایی‌هایش با ایده‌آل خدایی یا نظم کیهانی، امر مطلق، مقایسه کند، همخوانی دارد. ویژگی نویی که انقلاب اکتبر به ادبیات بخشید، فقط این بود که به نویسندگان امکان داد آن ایده‌آل را در محدوده‌ای زمینی بازبتابانند. یکی امیدوار بود مسکو به جامعه بی‌طبقه واقعیت ببخشد، دیگری چشم‌انتظار سلسله‌مراتبی تازه بود. یکی جذب آته‌ئیسم شد، دیگری به تولد دوباره مسیح ایمان آورد. این یکی منتظر رهایی فرد بود، آن دیگری پیروزی جمع را جشن گرفت. به نام کمونیسم سرود زمین برای دهقان و روند صنعتی‌شدن کشور سر داده شد. صلح ابدی و جنگ عادلانه، شوق بهشت، و نیز امید رسیدن به سرانجام جهان، نویسندگان را به تحرک واداشت.