دانلود غیرقانونی کتاب یک عمل ضداخلاقی است

بلقیس سلیمانی داستانویس ایرانی معتقد است: «دانلود کتاب، بدون ما به ازای مادی یک عمل ضد اخلاقی است و این برای ملتی که مشهور به اخلاقمداری است یک ناکامی بزرگ است.

وی از خوانندگان کتاب درخواست کرد که کتاب‌ها را به صورت غیرقانونی دانلود نکنند. «من خواهشم از همه خوانندگان کتاب این است که به احترام کتاب و به احترام نوشتن که زمانی فعل مقدسی بود، کتاب‌ها را بخریم و به نویسنده‌ای فکر کنیم که زندگی‌اش از طریق فروش کتاب می‌گذرد.»

وی درباره پیوستن ایران به قانون جهانی کپی رایت (کنوانسیون برن)به فیدیبو گفت: یک وقتی بنده مخالف پیوستن به قانون کپی رایت بودم، علتش این است که به عنوان خواننده از این سفره پر خوان و نعمت کتاب در ایران بهره می‌بردم و می‌دانستم که نسبت کتابهای ترجمه چند برابر کتاب‌های تالیفی در ایران است. اما به عنوان نویسنده، هنگامی که قوانین روشنی برای حفظ حقوق نویسنده وجود نداشته باشد، احجاف است. از طرف دیگر اگر تابع قوانین بین المللی نشویم و کپی رایت را نپذیریم، شاهد ترجمه‌های بی‌کیفیت از کتاب‌ها هستیم و کتابهای ایرانی که در بازار بین المللی عرضه می‌شوند، از نظر اقتصادی برای نویسندگان ایرانی عایدی نخواهند داشت.

وی افزود: بنابراین همه ما باید دست به دست هم بدهیم و فکر کنیم که کتاب نان روح است. اگر ما برای نان پول می‌دهیم باید قبول کنیم که برای نان روحمان هم پول بپردازیم. باید مسئولین دولتی را وادار کنیم که قوانین مدون و روشنی را در اختیار نهاد‌ها و ناشران قرار دهند تا نویسندگان طبق این قوانین رفتار کنند، تا این قوانین روشن نباشد، هیچ کاری از دست هیچ کسی بر نمی‌آید. جز اینکه به خوانندگان کتاب بگوییم که دانلود کتاب بدون مابه ازای مادی یک عمل غیر اخلاقی است.

با اینکه ایران به قانون جهانی کپی رایت (کنوانسیون برن) نپیوسته، اما قوانینی برای حفظ حقوق مولف ایران وجود دارد. برطبق قانون حمایت حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان مصوب ۳۱ مرداد ۱۳۸۹ در مجلس شورای اسلامی، حقوق معنوی پدیدآورنده محدود به زمان و مکان نیست و غیر قابل انتقال است و مدت حمایت از اثر، پنجاه سال بعد از فوت پدیدآورنده خواهد بود. بنابراین دانلودغیرقانونی آثاری که نسخه چاپی آن در کتابفروشی‌ها موجود است، موجب زیان به پدیدآورنده، ناشر و صنعت نشر می‌شود.

 

در همین حال برای جلوگیری از دانلود غیرقانونی کتاب‌ها به تازگی سایتی به نام رصد rasad.fidibo.com با شعار#من_دزد_کتاب_نیستم آغاز به کار کرده است. هدف این سایت فرهنگ سازی و همکاری کاربران اینترنت برای اطلاع رسانی در زمینه دانلودغیرقانونی کتاب در اینترنت است. کاربران می‌توانند با مراجعه به سایت، هرگونه دانلود غیرقانونی کتاب‌ها را به اطلاع این سایت برای پیگیری‌های آتی برسانند.

 

تاکنون چهره‌هایی نظیر، محمود دولت آبادی، رضا امیرخانی، مهدی غبرایی، احسان شریعتی، علی دهباشی سردبیرمجله بخارا، عباس مخبر و اسدلله امرایی مترجم، تکین حمزه لو رمان نویس ایرانی، پوریا عالمی نویسنده و طنز‌پرداز، بهاره رهنما بازیگر و نویسنده، بلقیس سلیمانی داستان نویس ایرانی، به این کمپین پیوسته‌اند و از کاربران اینترنت درخواست کرده‌اند که کتاب‌ها را در اینترنت به صورت غیرقانونی دانلود نکنند.

 

 

گفتگوی فیدیبو با رضا امیر خانی نویسنده 

گفتگوی فیدیبو با مهدی غبرایی مترجم 

گفتگوی فیدیبو با محمود دولت آبادی نویسنده 

گفتگوی فیدیبو با بهاره رهنما نویسنده و بازیگر ایرانی 

گفتگوی فیدیبو با علی دهباشی نویسنده و سردبیر مجله بخارا

گفتگوی فیدیبو با احسان شریعتی پسر دکتر علی شریعتی 

گفتگوی فیدیبو با عباس مخبر مترجم 

گفتگوی فیدیبو با جعفرهمایی مدیر نشر نی 

گفتگوی فیدیبو با اسدالله امرایی  نویسنده و مترجم

گفتگوی فیدیبو با پوریا عالمی نویسنده و طنزنویس

گفتگوی فیدیبو با مهدی فیروزان مدیرعامل موسسه شهرکتاب

امادگی پلیس برای برخورد با سایت های غیر قانونی دانلود کتاب