در صورتی که از فیدیبو کد هدیه دریافت کرده‌اید، اینجا را کلیک کنید.

دانلود رایگان تاریخ سری جنایتهای استالین  

 

 

کتاب تاریخ سری جنایت‌های استالین یکی از مهمترین کتاب های تاریخی برای تحقیق در مورد استالین است. زیرا مولف خود از شخصیت های بلندپایه سازمان امنیت شوروی بود و جزییات بازپرسی از شخصیت های برجسته حزب کمونیست اتحاد شوروری و و دیگر ماجراهای پشت پرده را با دقت خاصی ارائه کرده است.

 

آرلوف از بیم جان و سرنوشت همسر و فرزند به غرب گریخت و روزگار درازی را با مسکنت و گمنامی گذرانید و از ترس آسیب رسیدن به خویشاوندانش از افشاگری پرهیز کرد تا اینکه در دهه ۵۰ میلادی لب به سخن گشود. .آرلوف پس از انقلاب اکتبر 1917در ارتش سرخ به خدمت پرداخت و یکی از متخصصان جنگ‌های چریکی و پیکار در پشت جبهه دشمن بود .او پس از پایان جنگ‌های داخلی روسیه, مدتی در دیوان عالی کشور شوروی سابق با سمت دادیار و دادستان به کار پرداخت و در تدوین نخستین قانون جزای روسیه شوروی مشارکت داشت .در سال 1924در سازمان امنیت شوروی مشغول فعالیت شد و چندی بعد به سمت فرمانده نیروهای مرزبانی اتحاد شوروی سابق در قفقاز منصوب شد . آرلوف از سال 1926تا 1935ماموریت‌هایی را از سوی سازمان امنیت شوروی در کشورهای فرانسه, آلمان, ایلات متحده آمریکا, چکسلواکی, اتریش و سویس انجام داد و شبکه‌هایی از ماموران سازمان امنیت شوروی را در این کشورها پدید آورد . او در سال 1936از سوی استالین به کشور اسپانیا رفت تا به عنوان مامور ویژه استالین و نماینده کرملین, مشاور دولت جمهوری‌خواه اسپانیا در پیکار با فرانکو و دولت فاشیست اسپانیا باشد .وی در این ایام موفق شد هفتصد و پنجاه هزار کیلوگرم طلای اسپانیا را در هفت هزار و نهصد صندوق با چهار کشتی به شوروی ارسال کند .آرلوف که می‌دانست اطلاعات وسیعش از جنایات استالین او را گرفتار تصفیه‌های استالین خواهد نمود, درست در فرصتی مناسب از اسپانیا به فرانسه و از آن جا به کانادا و سپس ایالات متحده گریخت و به این ترتیب به نحو معجزه‌آسایی نجات یافت و این کتاب را در سال 1983انتشار داد .در پایان کتاب, طی جدول‌هایی سرنوشت رهبران و اعضای عالی رتبه حزب کمونیست که عمدتا یا به قتل رسیده و یا اعدام شدند, به چاپ رسیده است .

درکتاب تواتر زمانی گاه رعایت نشده است. نگارنده رویدادها را جداگانه مورد بررسی قرار داده است. از این رو لازم است که خوانندگان محترم به تاریخ و سال هایی که در هریک از بخش های کتاب ارائه شده توجه کنند.

ویراستار روس در پایان کتاب  نام حقیقی آرلوف را افشا می کند و می‌نویسد: «نگارنده کتاب نه تنها یکی از روسای برجسته سازمان امنیت شوروی بلکه شخصیتی حزبی نیز بود. از این رو ضمن کوششی فراوان، استالین را در نقطه مقابل لنین قرار داده، بی‌اختیار یاران نزدیک لنین از جمله تروتسکی، زینویف، کامنف، بوخارین و ریکوف را به صورتی آرمانی مجسم کرده و به انگاره سازی دست زده است. در حالی که همین زینویف و کامنف بودند که پس از مرگ لنین از قدرت‌طلبی، سلطه‌جویی و بی‌رحمی تروتسکی به هراس افتادند و با استالین متحد و علیه او دست به کار شدند... و تروتسکی را سرنگون و تبعید کردند. پس از این ماجرا استالین با بوخارین متحد شد تا کا ر زینویف و کامنف را بسازد... استالین همین که کا رآنها را ساخت به انهدام بوخارین پرداخت» و به بدکاری‌های سایر قربانیان نیز پرداخته و خود نویسنده را نیز به دلیل مشارکتش در جنایات تا زمانی که جانش در مخاطره نبود بی‌نصیب نگذاشته است!

این کتاب را مرحوم عنایت‌الله رضا به فارسی ترجمه کرده است. عنایت الله رضا از سال 1320 به عضویت حزب توده درآمد و مدتی در آذربایجان، چین و مسکو فعالیت کرد. ا سرانجام در سال ۱۳۴۷ به ایران بازگشت و در کتابخانه ملی پهلوی که در آن زمان یکی از مراکز ایران‌شناسی بود به کار مشغول شد و سپس برای تدریس در مراکز دانشگاهی به همکاری دعوت شد. پس از ورود به ایران ابتدا به سمت متصدی کتاب‌های روسی در کتابخانه پهلوی سابق (بخش کنگره جهانی ایرانشناسی) و بعد به عنوان معاون علمی و پژوهشی آن کتابخانه مشغول شد. پس از انقلاب اسلامی ایران نیز مسئولیت کتابخانه به او واگذار شد اما به سبب بیماری و عزیمت شش ماهه به خارج از ایران به منظور معالجه ادامه کار میسر نگردید. وی از سال ۱۳۶۵ در مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی به عنوان مدیر بخش جغرافیا و عضو شورای عالی علمی فعالیت می‌کرد. دکتر عنایت‌الله رضا در ۲۰ تیر ۱۳۸۹ در ۹۰ سالگی از دنیا رفت.

وی در توصیه به جوانان از تجربیات حزبی خود می گوید:«فرزندان جوان! من که اکنون واپسین ادوار عمر خویش را می‌گذرانم، در روزگار شباب دست از کار و حرفه، زندگی شخصی و امتیاز‌های مشروع خود کشیدم و جان بر کف در سازمانی حزبی از این نمط یکسره به کار سیاسی و تشکیلاتی پرداختم. بهترین سال‌های زندگانی من در راهی پر نشیب و فراز... گذشت و تنها اندوخته من مشتی تجربه آمیخته با دریغ و افسوس بود... جوانان عزیز، اجازه ندهید تبلیغات فریبنده و دروغین احساس و اندیشه شما را مسموم و وجودتان را تسخیر کند...»

 

کتاب رایگان در فیدیبو

دانلود کتاب

دانلود کتاب الکترونیک