در صورتی که از فیدیبو کد هدیه دریافت کرده‌اید، اینجا را کلیک کنید.

 

 دانلود کتاب مردان و رجزهایشان

 

«اگر مرا نمی‌شناسید، یا انکار می‌کنید، بدانید که من از بنی کلب هستم. هم الان مرا و ضرب شست مرا خواهید دید و حمله و صولت و صلابتم را خواهید چشید. اول خونبهای یارانم را می‌گیرم، سپس خون بهای خودم را، غم و اندوه را در این هنگامه بلا کنار می‌زنم... و گرد میدان چرخ می‌زند و مبارز می‌طلبد.» این یکی از رجزهای یاران امسال حسین (ع) در صحرای کربلاست. این کتاب با زبانی داستانی و روایی به شرح رجز‌ها و مبارزات یاران امام حسین پرداخته است. این رجز‌ها که به زبان عربی و فارسی گردآمده با توضیحاتی چند همراه است.

در مقدمه کتاب که توسط سید ابوالقاسم حسینی (ژرفا) نوشته شده، بحث رجز از دو منظر لغوی و اصطلاحی به صورت علمی تشریح شده و آمده است:
«معمولاً رجز خواندن در میدان جنگ، ویژهٔ خاصّان و بلند رتبگان اجتماع بود و عوام نوعاً از رجزخوانی بی‌نصیب بودند. از افتخارات سپاه امام حسین در کربلا همین بود که از خواص و عوام، هر دو درمیدان رزم عاشورا رجزهایی روایت شده است. این از آن روست که همهٔ آنچه در خواصّ یاران حضرت مایهٔ افتخار شمرده می‌شد، وابستهٔ ارزش‌های معنوی و شرافت روح ایشان بود و همهٔ تقوامداران ولایت شعار، خواه به اصطلاح از خواص باشند و خواه از عوام، در این بهره مشترکند... اما تاریخ عاشورا روایت نکرده است که امویان یزیدی در ذکر اهداف خود به رجزی توسّل جسته باشند»
در صفحات اول این کتاب به نقش اهمیت رجزخوانی در تاریخ جنگ‌ها و مبارزات عرب اشاره می‌شود. در پی آن، رجزهایی از یاران امام حسین (ع) نقل می‌شود. این رجز‌ها که به زبان عربی و فارسی گردآمده با توضیحاتی چند همراه است. عناوین بعضی از آن‌ها بدین قرار است: «آیین دلدادگی»، «جوهر جوانمردی»، «تندیس وفاداری»، «اسوه عاشقی»، «حماسه ادب «و «ماذنه ولایت».

سید مهدی شجاعی در مردان و رجز‌هایشان، مختصر زندگی و رجزهای آفتاب‌هایی چون قمر بنی هاشم، عباس بن علی (ع) و سه برادرش عبدالله و عثمان و جعفر؛ عون و مجمد فرزندان عبدالله جعفر طیار و حضرت زینب؛ عبدالله و عبدالرحمن غفاری؛ عمر بن خالد صیداوی، عبدالله بن مسلم بن عقیل؛ بریر؛ ابن و هب؛ سوید بن عمرو؛ حبیب بن مظاهر؛ حر بن یزید ریاحی؛ قاسم بن الحسن و... را به تصویر کشیده است.

 

 دانلود کتاب های سید مهدی شجاعی