در صورتی که از فیدیبو کد هدیه دریافت کرده‌اید، اینجا را کلیک کنید.

 

 

دانلود کتاب برجام در تحلیل خرد و کلان

 

 

پایان یافتن مذاکرات دوازده‌سالۀ ایران و ۱+۵ و امضای سند برجام با واکنش‌های متعددی مواجه شده است. در حالی در رسانه ها، مجلس شورای اسلامی و مردم بحث (درباره برنامه جامع اقدام مشترک) داغ است و از هر سو تحلیل های مختلفی ارائه می شود. به نظر می رسد در این میان کمتر تحلیلی با نگان خرد و کلان انجام شده است. به تازگی در این زمینه کتابی با عنوان «برجام تحلیل خرد و کلان» منتشر شده است. محمدسعید احدیان، مدیر مسئول روزنامۀ خراسان که اکنون دانشجوی دکترای علوم سیاسی در دانشگاه علوم تحقیقات است، باتوجه ‌به موضوع پایان نامۀ کارشناسی ارشد خود این کتاب را منتشر کرده است.

 در مقدمه این کتاب نوشته شده است:«کتابی که در دست شماست قصد دارد از زوایای مختلف، تحلیلی منصفانه از نکات مثبت و منفی متن توافق ارائه دهد و آنگاه خواننده بتواند دربارۀ خوب یا بد بودن آن قضاوت کند. چه برجام نهایی شود و چه نشود، بی‌تردید یکی از مهم‌ترین فرازهای تاریخ دیپلماسی ایران درحال رقم‌خوردن است. به همین دلیل، وظیفۀ هر کارشناس مطلع و دلسوزی است که این سند تأثیرگذار بر آیندۀ کشور را عالمانه و به‌دور از جانب‌داری بررسی کند. تلاش ما این است در تحلیلی کلان با روش علمیِ داده‌ستانده، قوت‌ها و ضعف‌های برجام را در کنار هم برآیندگیری کنیم؛ همچنین در تحلیلی خرد، بود یا نبود حفره‌های حقوقی، سیاسی و امنیتی احتمالی را مطالعه خواهیم کرد. آنگاه درصورت وجود این حفره‌ها، میزان تأثیرگذاری‌شان در نتیجۀ نهایی برجام را بررسی می‌کنیم. درنهایت نیز با روشی علمی به انطباق و انحراف‌گیری برجام با خطوط قرمز علنی‌شده می‌پردازیم. امیدواریم این تلاش بتواند برای تصمیم‌سازان امروز و محققان فردا مفید باشد.»

 

لازم به توضیح است که مطالب این کتاب به منزله تایید یا رد آن نیست و فیدیبو این کتاب را به منظور تنویر افکارعمومی و اطلاع رسانی بیشتر منتشر می کند.