عباس مخبر: دانلود غیرقانونی مترجمین را خانه نشین می کند  

 

با گسترش سایت های غیرقانونی دانلود کتاب، نویسندگان و مترجمین بیشتری به کمپین نه به دانلود غیرقانونی کتاب می پیوندند. عباس مخبر مترجم آثار فلسفی با انتقاد از روند رو به رشد دانلود غیرقانونی کتاب ها به فیدیبو گفت: در مورد دانلود غیرقانونی کتاب در اینترنت، هم مطلب نوشتم و هم با کسانی که این کار را انجام می دهند، گاهی گفتگو و مکاتبه کرده ام. حرف این دوستان این است که برخی از کتابهایی که مجوز تجدید چاپ نمی گیرند و یا کتابهایی که قدیمی هستند و دیگر چاپ نمی شوند را دانلود می کنیم. در واقع با این بهانه می آیند کتابهایی که مترجم و مولف دارد، در حال چاپ هستند و در کتابفروشی ها به وفور یافت می شوند را در سایت های خود قرار می دهند.

این مترجم افزود: روشن است که عده ای با فروش کتاب در ایران زندگی می کنند. به عبارت دیگر، ناشر، مولف، مترجم، حروفچین، صحاف، ویراستار، گرافیست و نمونه خوان همه کار می کنند، تا کتابی منتشر شود. سپس فروخته شود، تا هرکدام از این اقشار بتوانند حق الزحمه خودشان را دریافت کنند و زندگی شان را بچرخانند. بنابراین اگر هر خواننده کتاب به جای خرید اثر، آن را در اینترنت به صورت غیرقانونی دانلود کند، باعث بیکاری و زیان عده ای از هموطنانش شده است.

وی خطاب به کسانی که به صورت غیرقانونی کتاب ها را دانلود می کنند؛ گفت: این کار یک نوع دزدی آشکار است و اصلا کار فرهنگی نیست. شما دارید حق الزحمه یک عده را مصادره می کنید. اگر همین روند ادامه پیدا کند طبیعی است که دیگر کسی کار نخواهد کرد و همان کسانی که امروز کتاب ها را دانلود می کنند؛ هم از خواندن کتاب های جدید محروم می شوند. به همین دلیل اگر ترجمه کتاب هایم در بازار فروش نرود و ناشر حق الزحمه ای بابت این کار ندهد، طبیعی است که دیگر نتوانم به شغل مترجمی ادامه دهم.

 

وی با اشاره به ضررهای دانلود غیرقانونی گفت: این کار آفت وحشتناکی است که می‌تواند ریشه صنعت نشر را بخشکاند و باید فکری به حال این قضیه کرد. من طرفدار این قضیه هستم که کمپینی متشکل از همه دست اندرکاران صنعت نشر تشکیل شود. من فکر نمی‌کنم که راه حل‌های پلیسی کارآمد باشند.

عباس مخبر افزود: در این سایت‌های غیرقانونی متاسفانه بسیاری از دوستان اهل قلم عضویت دارند. با برخی از این سایت‌ها شخصا تماس گرفتم و برخی کتابم را برداشته‌اند و برخی نیز گفته‌اند که کتاب شما در سایت‌های دیگر بوده و ما فقط باز نشر کرده‌ایم. بحث بنده البته فقط کتاب‌های خودم نیست که یک یا دو نفر در رودروایسی قرار بگیرند و آن را از روی سایت خود بردارند. بحث اصلی در مورد دانلود غیرقانونی کتاب در ایران است و موضوع فرا‌تر از یک یا دو کتاب است.

وی در پایان افزود: برخی می‌گویند که ما در ایران نیستیم و یا در شهرهایی هستیم که به کتابفروشی و کتاب‌ها دسترسی نداریم. اما ما اگر به سمت دانلود قانونی کتاب برویم و از جاهایی که به صورت قانونی با ناشران قرارداد دارد، خرید کنیم، می‌توانیم پدیدآورندگان یک کتاب را هم منتفع کیم. بدین ترتیب این موضوع می‌تواند یک راه حل خوب باشد.

  

در همین حال جعفرهمایی مدیر نشر نی به کمپین نه به دانلود غیرقانونی کتاب پیوست. وی با انتقاد از سایت هایی که کتاب های ناشران را بدون اجازه ناشر بر روی سایت خود می گذارند، گفت: متاسفانه عده ای با اسکن کردن کتاب هایی که در بازار کتاب موجود است،  دست به درآمدزایی برای خود می زنند. این پدیده بسیار شایع شده است. چندی پیش ۹۰ عنوان از کتاب های نشر نی توسط سایتی اسکن شده بود و بدون اجازه ناشر برای فروش در اینترنت گذاشته شده بود. این مساله به صنعت نشر صدمات عمده ای زده و باعث کاهش تیراژ ناشران شده است.

به تازگی سایت رصد rasad.fidibo.com با شعار #من_دزد_کتاب_نیستم و با هدف جلوگیری از دانلود غیرقانونی کتاب در فضای اینترنت فعالیت خود را آغاز کرده است. برطبق قانون حمایت حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان مصوب ۳۱ مرداد ۱۳۸۹ در مجلس شورای اسلامی، حقوق معنوی پدیدآورنده محدود به زمان و مکان نیست و غیر قابل انتقال است و مدت حمایت از اثر، پنجاه سال بعد از فوت پدیدآورنده خواهد بود. بنابراین دانلودغیرقانونی آثاری که نسخه چاپی آن در کتابفروشی‌ها موجود است، موجب زیان به پدیدآورنده، ناشر و صنعت نشر می‌شود.

 

 

کانال فیدیبو در سایت آپارات

گفتگوی فیدیبو با علی دهباشی نویسنده و سردبیر مجله بخارا

گفتگوی فیدیبو با اسدالله امرایی  نویسنده و مترجم

گفتگوی فیدیبو با پوریا عالمی نویسنده و طنزنویس

گفتگوی فیدیبو با مهدی فیروزان مدیرعامل موسسه شهرکتاب

امادگی پلیس برای برخورد با سایت های غیر قانونی دانلود کتاب