علی دهباشی: احترام گذاشتن به حق مسلم پدید آورندگان یکی از اصول جامعه مدنی

 

است

 

با گسترش روزافزون پدیده دانلود غیرقانونی کتاب در اینترنت، بسیاری از نویسندگان و مترجمین ایرانی با پیوستن به کمپین رصد (نه به دانلودغیرقانونی کتاب) به این مساله واکنش نشان می دهند. در تازه ترین اقدام، علی دهباشی نویسنده، پژوهشگر و سردبیر مجله بخارا به این کمپین پیوسته است.  

علی دهباشی در این باره به فیدیبو گفت: رعایت حقوق مصنفین و مولفین در هر شکلش بر هر کسی که به جامعه مدنی باور دارد، امری واجب و ضروری است. به عبارت دیگر اهمیت دادن به حقوق معنوی و مادی مولفین و مصنفین چه در زمینه سی دی، نسخه چاپی، مجله، کتاب، عکس، فیلم و موسیقی، امری است که بر هر شهروند ما واجب است. ضمن آنکه هر کسی با گرایش یا عقیده ای باید این اصول را رعایت کند. بنابراین وارد شدن به مدنیت و انسانیت یکی از اصولش، احترام گذاشتن به حق مسلم پدیدآورندگان است.

به تازگی سایت رصد rasad.fidibo.com با شعار #من_دزد_کتاب_نیستم و با هدف جلوگیری از دانلود غیرقانونی کتاب در فضای اینترنت فعالیت خود را آغاز کرده است. برطبق قانون حمایت حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان مصوب ۳۱ مرداد ۱۳۸۹ در مجلس شورای اسلامی، حقوق معنوی پدیدآورنده محدود به زمان و مکان نیست و غیر قابل انتقال است و مدت حمایت از اثر، پنجاه سال بعد از فوت پدیدآورنده خواهد بود. بنابراین دانلودغیرقانونی آثاری که نسخه چاپی آن در کتابفروشی‌ها موجود است، موجب زیان به پدیدآورنده، ناشر و صنعت نشر می‌شود.

سردبیر مجله بخارا همچنین درباره اقدامات کمپین رصد گفت:کمپین رصد اگر به قصد فرهنگ سازی باشد چیز خوبی است. رصد کردن اگر به قصد آگاهی دادن، حرمت نهادن به حقوق مولفین و مصنفین باشد، اقدامی مثبت است.

در همین حال سایت رصد وظیفه دارد که با مدیران سایت هایی که نسخه غیرقانونی دانلود کتاب را در سایت خود قرار می دهند، وارد گفت و گو شود. اهل فرهنگ و علاقه مندان به کتاب نیز می توانند، سایت رصد را در جریان تخلف سایت هایی که نسخه غیرقانونی کتاب ها در سایت خود قرار می دهند، بگذارند.

 

 

کانال فیدیبو در سایت آپارات

گفتگوی فیدیبو با اسدالله امرایی  نویسنده و مترجم

گفتگوی فیدیبو با پوریا عالمی نویسنده و طنزنویس

گفتگوی فیدیبو با مهدی فیروزان مدیرعامل موسسه شهرکتاب

امادگی پلیس برای برخورد با سایت های غیر قانونی دانلود کتاب