در صورتی که از فیدیبو کد هدیه دریافت کرده‌اید، اینجا را کلیک کنید.

دانلود کتاب زنی که مردش را گم کرد در فیدیبو قرار گرفت

 

دانلود کتاب زنی که مردش را گم کرد 

 

در میان رمان‌ها و داستان‌های کوتاه صادق هدایت، داستان کوتاه «زنی که مردش را گم کرد»، به دلیل بیان مشکلات اجتماعی زنان، جایگاه برجسته‌ای دارد. تاکنون مقالات بسیاری در مورد شخصیت‌شناسی زنان در آثار صادق هدایت نوشته شده است.

برخی از نویسندگان و منتقدان معقدند که شخصیت‌های زن، جایگاه برجسته‌ای در آثار وی ندارد، و او را شخصیتی زن ستیز معرفی می‌کنند. در حالی که عده‌ای دیگر معتقدند که او همدلانه با زنان عصر خود همراهی می‌کرده و سعی کرده، واقع بینانه مشکلات زنان را بازتاب دهد. 

در داستان زنی که مردش را گم کرد «زرّین‌کلاه» دخترکی روستایی است که در تاکستان کار می‌کند. او با گل‌ببو، جوان روستایی مازندرانی که مسئول بردن صندوق‌های انگور به بازار است، آشنا می‌شود. پس از چندی برخلاف نظر مادرش با گل‌ببو ازدواج می‌کند. زرّین‌کلاه در خانواده‌ای مردستیز تربیت یافته، اما او رفتاری کاملا متضاد با عقاید سنتی خانوادگی بروز می‌دهد.


صادق هدایت در این داستان فقر اقتصادی و فقر فرهنگی زنان را عامل مهمی در جهت عقب ماندگی زنان می‌داند و معتقد است که نداشتن استقلال و خوداتکایی زنان، باعث وابستگی آنان به مردان می‌شود.


علاوه بر این او در آثار خود، تنها زنان را در این وضعیت مقصر نمی‌بیند، او ساختار سنتی و عرفی جامعه خود را نقد می‌کند، به نظام مردسالار، زن بارگی مردان و مشروعیت چندهمسری اشاره می‌کند و همه این عوامل را در وضعیت اسفناک زنان عصر خود دخیل می‌بینند.


چنانکه در که داستان زنی که مردش را گم کرد، شخصیت زن «زرّین‌کلاه» با وجود آنکه از شلاق همسرش زخم خورده، اما ترجیح می‌دهد که به خانه پدری بازنگردد و در پناه شوهر خشن و بی‌رحم خود باقی بماند. چنین تصویری کمابیش در همه داستانهای کوتاه و رمان‌های صادق هدایت از جمله عروسک پشت پرده، علویه خانم، حاجی آقا و داش آکل دیده می‌شود. هر چند برخی زن ستیزی را تافته ای جدا بافته از شخصیت وی نمی بینند. 

 

مستند خودکشی صادق هدایت 

دانلود کتاب های صادق هدایت 

دانلود رایگان کتاب بوف کور