در صورتی که از فیدیبو کد هدیه دریافت کرده‌اید، اینجا را کلیک کنید.

کتاب حقایقی درباره تجاوز جنسی در سایت فیدیبو منتشر شد 

 

لینک دانلود کتاب حقایقی درباره تجاوز جنسی 

 

 

تجاوز جنسی نوعی خشونت جنسی است که به طور معمول علیه دختران و زنان اعمال می‌شود، در بسیاری از جوامع از جمله ایران به دلیل باورهای غلط سنتی، خطا و اشتباه متوجه قربانی تجاوز می‌شود، به همین دلیل فرد قربانی، تجاوز جنسی را مسکوت نگه داشته و تا سال‌ها مشغول سرزنش خود می‌شوند.

بر اساس پژوهش‌‌های متعددی که بر روی موضوع «تجاوز» و «تعرض جنسی» صورت گرفته، بسیاری از قضاوت‌ها و باورهای عمومی درباره افراد تجاوزگر و قربانیان تجاوز نادرست و بی‌اساس است. کلیشه‌ها و تصورات غلطی بی‌پایه‌ای در مورد تجاوز جنسی در افکار عمومی وجود دارد، که به دلیل فقرآگاهی، نبود آموزش و اطلاع رسانی در مدارس، شرم اجتماعی، این تصورات حتی تقویت شده‌اند.

به طور در باور افکار عمومی تجاوز به عنف پدیده‌ای اتفاقی، بدون برنامه ریزی و ناگهانی است در حالی که مطالعات اجتماعی نشان می‌دهد که متجاوز با طرح و برنامه ریزی قبل دست به این اقدام می‌زند. در مثالی دیگر به طور معمول فرد متجاوز را «غریبه» یا «دیوانه» می‌نامند، در صورتی که تحقیقات اجتماعی نشان می‌دهد که فرد متجاوز از عقل سلیم برخورد دار بوده و یا در پاره‌ای اوقات به قربانی بسیار نزدیک است. موارد بسیار زیادی از تجاوز به کودکان از اقوام و اطرافیان نزدیک کودک مشاهده شده است. به همین دلیل بیش از پیش لزوم آموزش اجتماعی، پیشگیری و مراقبت از کودکان و نوجوانان به ویژه دختران احساس می‌شود.

کتاب حقایقی درباره تجاوز جنسی که مخاطبان آن بیشتر نوجوانان و جوانانند، درصدد است تا با زبانی ساده، به تعریف و طبقه‌بندی انواع تجاوز پرداخته و برای هر مورد راه‌هایی را برای پیشگیری ارائه دهد، تا بدین وسیله فضایی امن‌تر در خانواده‌، مدارس، سازمان‌ها وکل جامعه ایجاد شود.

هرچند کتاب حاضر برمبنای آمارهای کشور آمریکا و تعاریف قانونی آن کشور از مسأله تجاوز نگاشته شده اما باورهای غلط در مورد تجاوز تقریبا در همه جای جهان یکسان است. این کتاب علاوه بر والدین می‌تواند برای محققین، پژوهشگران و مشاوران روان‌شناسی نیز قابل توجه باشد. با مطالعه این کتاب می‌توان پی برد که چه اقداماتی در ایالات متحده انجام گرفت که باعث کاهش چشمگیر آمار تجاوزجنسی در آمریکا شد.

 

باورهای غلط در مورد تجاوز جنسی

باور غلط: تجاوز به عنف، یک جنایت آنی و عملی برای ارضا جنسی شخص است.

حقیقت: فرد متجاوز کاملا روی رفتار خود کنترل دارد. معمولا فرد متجاوز ابتدا با پرخاشگری، سلطه جویی و عصبانیت رفتار کرده و در ‌‌نهایت از سکس به عنوان سلاحی برای تحمیل خشونت، تحقیر و غلبه بر فرد استفاده می‌کند.

 

باور غلط: تجاوز به عنف یک مشکل جدی نیست.

حقیقت: تجاوز یکی از جنایت‌هایی است که معمولا گزارش نمی‌شود.

 

باور غلط: تنها زنان جوان و زیبا مورد تجاوز قرار می‌گیرند.

حقیقت: اگرچه زنان بین ۱۵ تا ۲۵ سال بیش از بقیه گروه‌های سنی در معرض خطر تجاوز به عنف قرار دارند اما در آمریکا بازه سنی قربانیان تجاوز، از کودک یک ماهه تا فرد ۹۳ ساله گزارش شده است.

 

باور غلط: اگر کسی واقعا بخواهد می‌تواند جلوی مهاجم را بگیرد و اجازه چنین کاری را به او ندهد. هیچ کس بر خلاف میل باطنی خود مورد تجاوز قرار نمی‌گیرد.

حقیقت: اولین چیزی که در این مواقع به ذهن فرد می‌رسد زنده ماندن است. هیچ کس نمی‌تواند خود را جای یک قربانی گذاشته و ترس و نگرانی او را در زمان تجاوز درک کند و یا فکر کند که در آن موقع قادر به انجام چه کاری بوده است. هرگز نباید قربانیان تجاوز را به خاطر احساس ترس و تلاش برای زنده ماندن سرزنش کرد. در واقع نمی‌توان از کسی توقع داشت که به خاطر حفظ آبرو و نگاه داشتن بکارت، از جان خود دست بکشد.