در صورتی که از فیدیبو کد هدیه دریافت کرده‌اید، اینجا را کلیک کنید.

 

کتابخوانیراهی برای مقابله با افسردگی

 

نتایج یک تحقیق از سوی «آژانس کتابخوانی» در انگلستان نشان داده است که خواندن کتاب برای دیگران، به‌ویژه کودکان، موجب افزایش همدلی، روابط بهتر با دیگران و کاهش افسردگی می شود.

 

 محققان «آژانس کتاب‌خوانی»، که موسسه‌ای خیریه برای ایجاد انگیزه در مردم برای مطالعه بیشتر است، با تحلیل 51 مقاله و گزارش درباره تاثیر کتابخوانی بر ارتقاء معلومات و موفقیت‌های دانشگاهی که طی 10 سال گذشته منتشر شده، به زمینه‌های دیگر سودمندی کتاب‌خواندن به غیر از آگاهی‌بخشی دست یافته‌اند.

 

این تحقیق نشان می‌دهد که کتاب‌ خواندن دست‌جمعی به داشتن مراودات بهتر میان والدین و کودکان، موجب افزایش خودباوری، کاهش استرس و عصبیت می‌شود و درک بیشتر دیگر فرهنگ‌ها را آسان‌تر می‌کند.

 

به نوشته ایبنا بر اساس مطالعه ای که در آمریکا در دو سطح مختلف اجتماعی انجام شده، خواندن بیشتر کتاب در کنار دیگر سرگرمی‌ها با کاهش خطر ابتلا به کندذهنی و حتی جنون ارتباط بسیار نزدیکی دارد. محققان گفته‌اند که این کاهش  به‌ویژه با خواندن کتاب‌های داستانی بیش از خواندن روزنامه یا مجله خود را نشان داده است.

 

در عین حال، محققان بر پایه این تحقیق گفته‌اند که خواندن مداوم کتاب برای لذت توانایی درک دیگر طبقات اجتماعی، قومیت ها و دیدگاه‌های سیاسی و فرهنگی تاثیر گذار است.

 

در همین حال فروشگاه الکترونیکی فیدیبو برای تشویق بیشتر کابران اینترنت به مطالعه و رواج فرهنگ کتابخوانی، امکان دانلود کتاب رایگان را فراهم کرده است. کاربران می توانند کتابهایی نظیر  کتاب شاهنامه،  کتاب بابالنگ دراز؛ کتاب دوردنیا در هشتاد روز، کتاب پیرمرد و دریا، کتاب خرمگس را به صورت رایگان دانلود کرده و بخوانند.

 

برطبق قانون حمایت حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان مصوب ۳۱ مرداد ۱۳۸۹ در مجلس شورای اسلامی، حقوق معنوی پدیدآورنده محدود به زمان و مکان نیست و غیر قابل انتقال است و مدت حمایت از اثر، پنجاه سال بعد از فوت پدیدآورنده خواهد بود.