در صورتی که از فیدیبو کد هدیه دریافت کرده‌اید، اینجا را کلیک کنید.

 «مصدق، در آیینه‌  کتابها»

 

28 مرداد یادآور تابستان پرحادثه سال 1332 است که طی یک کودتا دولت مردمی دکتر محمدمصدق سقوط کرد. درباره این کودتا تاکنون کتاب ها و مقالات بسیار زیادی نوشته شده و در شصتمین سالگرد آن آرشیو امنیت ملی آمریکا اسنادی از دست داشتن سازمان سیا در این کودتا منتشر کرد.  کودتای 28 مرداد  همچنین یادآور تلاش ها و زحمات دکترمصدق در جهت ملی کردن صنعت نفت ایران است. بسیاری از مفسران یکی از دلایل کودتا را پایمردی دکتر  مصدق در برابر کشورهای غربی به ویژه انگلیس و آمریکا می دانند. هرچند بسیاری دیگر به نقد رفتار و دیپلماسی دکترمصدق در برابر دول غربی می پردازند. طی سالیان گذشته همواره طرفداران و مخالفان مصدق هر کدام چهره ای متقاوت از وی به نمایش گذاشته اند که درک نگاه بی طرفانه به وی را دشوار کرده است.


 

برای دانلود کتاب مصدق و کودتا اینجا را کلیک کنید.

 

کتاب «کودتا و مصدق» یکی از کتابهای مهم و مفید در این زمینه است که می تواند تصویری نسبتا بی طرفانه مصدق و کودتای 28 نشان داد. این کتاب حاوی مقالاتی است درباره دولت مصدق است که نویسندگان آن، برای عرضه در کنفرانسی که در ژوئن سال 2000 در تهران برگزار شد، به رشته تحریر درآورده‌اند.این کنفرانس که به میزبانی دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزات خارجه ایران و با حمایت آرشیو امنیت ملی امریکا ـ مستقر در دانشگاه جورج واشنگتن برگزار شد، محققانی را از ایران، ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی سابق گرد هم آورد تا به بحث درباره دوره بحث‌انگیز ملی شدن نفت در سال‌های 1951 تا 1953 و ماجرای کودتا بپردازند. عناوین مقالات شامل «دکتر محمد مصدق در تاریخ ایران/ همایون کاتوزیان»، «برکناری مصدق/ فخرالدین عظیمی»، «کودتای سال 1332 و میراث حزب توده/ مازیار بهروز»، «انگلستان و سرنگونی دولت مصدق/ ویلیام راجر لوئیس»، «تحریم بین‌المللی نفت ایران و کودتای سال 1332 عیه مصدق/ ماری آن‌هایس»، «راهی به سوی مداخله/ مالکوم برن»، «کودتای سال 1332 علیه مصدق/ مارک گازیوروسکی » و «نتیجه‌گیری/ مارک. ج. گازیوروسکی» است.

 

برای دانلود کتاب زندگی‌نامه دکتر محمّد مصدق‌ اینجا را کلیک کنید.

 

 

برای شناخت بهتر از شخصیت دکتر محمد مصدق دانلود کتاب زندگی‌نامه دکتر محمّد مصدق‌ (فولاد قلب) پیشنهاد می شود. این کتاب کوششی است برای گردآوری قطعه‌های پراکنده و کنار هم‌ چیدن لحظه‌های فراموش ناشدنی تاریخ، که با زندگی دکتر مصدق پیوند یافته است. در این کتاب بیش از هر چیز به نوشته‌ها و گفته‌های خود دکتر مصدق تکیه شده و برای درک بیشتر اهمیت آن‌ها، توضیحاتی در متن یا در زیر نویس به آنها اضافه شده است.  

 

 

 

برای دانلود کتاب آشوب اینجا را کلیک کنید.

 

 

زندگی، شخصیت و اندیشه‌های دکتر محمد مصدق به‌عنوان یکی از مهم‌ترین چهره‌های تاریخ معاصر ایران، همچنان در محاق قرار دارد و کمتر بر روی زندگی شخصی وی و نقش آن بر روی عملکرد سیاسی مصدق مطالعه تاریخی انجام گرفته است. کتاب آشوب(مطالعه‌ای در زندگی و شخصیت دکتر محمد مصدق) یکی از کتابهای مهم درباره زندگی و شخصیت مصدق است که احمدبنی جمالی استاد دانشگاه و تاریخ نگار آن را نوشته است. نویسنده در این کتاب که حاصل پژوهش علمی وی است سعی کرده تا حد امکان نوری به زندگی شخصی و حالات عاطفی و روانی دکتر محمد مصدق بتاباند.

 

 برای دانلود کتاب  «مصدق، در آیینه‌ تاریخ» اینجا را کلیک کنید 

 

پس ازکودتای 28 مرداد دکتر محمد مصدق در دادگاه نظامی محاکمه شد، دادگاهی که مصدق صلاحیت آن را نفی می کرد و معتقد بود که نخست وزیر باید در دادگاه دیوان عالی محاکمه شود. پری صابری نمایشنامه نویس ایرانی نمایشنامه ای با عنوان «مصدق، در آیینه‌ تاریخ» نوشته و سعی کرده با زبان نمایشی دیالوگ های بین مصدق و رئیس دادگاه را به نمایش بگذارد.

 

در قسمتی از کتاب «مصدق، در آیینه‌ تاریخ» می خوانیم:

 

_ رییس: فرمان تشکیل این دادگاه بنا به فرمان شاهانه است.

_ مصدق: هیچ کشوری نیست که به پادشاه چنین حقی بدهد که هروقت خواست نخست‌وزیر را عزل کند، هروقت خواست جنگ کند، هروقت نخواست صلح کند، هروقت خواست محاکمه راه بیندازد و یک عده خادمین مملکت را دچار بدبختی بکند و از بین ببرد. آن پادشاهی که برخلاف نظر مردم عمل کند و دادگاه تشکیل بدهد و برخلاف میل مردم اعلان جنگ بدهد، مخارج جنگ را هم باید از کیسه‌ی مبارکش بپردازد نه از کیسه‌ی مردم!

_ زنگ شدید اخطار رییس.