در صورتی که از فیدیبو کد هدیه دریافت کرده‌اید، اینجا را کلیک کنید.

همه چیز درباره لیدی ال و رومن گاری 

 

 

رومن گاری نامی آشنا برای کتابخوان های فارسی است، بسیاری او را از روی رمان مشهور «خداحافظ گری کوپر» می شناسند.

 

رومن کاتسف (رومن گاری) در هشتم ماه مه 1914 در شهر موسکو از مادری اهل لیتوانی و پدری روسی به دنیا آمد. در سال ۱۹۲۸، رومن چهارده ساله به همراه مادرش به شهر نیس در کشور فرانسه مهاجرت کردند.

 

رومن گاری از همان ابتدا به ادبیات علاقه داشت و مادرش استعداد او را در اکثر رشته های ورزشی ، هنری و موسیقی پرورش داد .

 

وی در زمان جنگ جهانی دوم به عنوان خلبان در ارتش نهضت مقاومت فرانسه (فرانسه آزاد) در برابر قوای متجاوز آلمان نازی ، مبارزه کرد و به خاط شجاعت های فراوان موفق به دریافت نشان لژیون دونور از «ژنرال دوگول» شد .

 

پس از جنگ به خدمت وزارت امور خارجه فرانسه درآمد و مدتی سرکنسول فرانسه در لوس آنجلس شد .

 

رومن گاری دو بار ازدواج کرد از همسر اولش (زنی انگلیسی به نام لسلی بلانش که نویسنده مجله های معتبر و رومان های موفق بود) بدون داشتن فرزندی پس از 17 سال جدا شد و سپس در سال 1961 با بازیگر مشهور آمریکایی جین سیبرگ ازدواج کرد . حاصل این ازدواج پسری به نام الکساندر-دیگو بود .

 

رومن گاری تنها نویسنده ایست که دو بار موفق به دریافت جایزه ادبی گنکور شده است زیرا این جایزه تنها یکبار به هر نویسنده داده خواهد شد . ولی او یکبار با نام حقیقی (کتاب ریشه های آسمان) و بار دیگر با نام مستعار امیل آژار (کتاب زندگی در پیش رو) این جایزه را برد . رومن گاری این موضوع را بعد ها در کتاب زندگی و مرگ امیل آژار فاش کرد .

 

او کتاب های بسیاری نوشت که برخی از آنها مانند میعاد در سپیده‌دم، لیدی ال، خداحافظ گاری کوپر، سگ سفید، پرنده‌ها می‌روند در پرو می‌میرند، زندگی در پیش رو، به فارسی ترجمه شده است.

 

رومن گاری در دوم دسامبر 1980 یکسال پس از افسردگی و خودکشی همسرش (جین سیبرگ) که در سال 1979 انجام گرفت به زندگی خود پایان داد .

 

برای دانلود کتابهای رومن گاری اینجا را کلیک کنید 

 

یکی از جذابترین آثار رومن گاری لیدی ال است که نسخه دانلودالکترونیکی کتاب لیدی ال در سایت فیدیبو برای دانلود موجود است.

 

رومن گاری در رمان لیدی ال دو دلداده را از خیل جوانان اواخر قرن پر اشوب 19 بر گزیده است . که یکی ارمان سودای مبارزه سیاسی را در سر می پروراند و دیگری دیانا سودایی عشق است و معشوق را به تمامی برای عشق ورزیدن می خواهد. پیداست که در کشاکش عشق و مبارزه چه بسا یکی فدای دیگری می شود.

 

 

 

 

شخصیت های کتاب لیدی ال

 

 

 

انت بودن: نام اصلی لیدی ال

 

آرمان دنی: معشوق انت بودن که در نزدیکی کشیش شدن تغییر مسیر می‌دهد و به یک آنارشیست فردگرا تبدیل می‌شود.

 

سر پرسی رادینر: معروف به «اُلد سیلی» خدمتگذار لیدی ال که از وی تقاضای ازوداج می‌کند.

 

آلفونس لوکور: قمارباز مشهور پاریس و از سلاطین دنیای زیرزمینی به شمار می‌رفت. او بعدها تحت تاثیر عقاید آرمان دنی، به یک آنارشیست تبدیل می‌شود.

 

ساپر اومالی: دوست ایرلندی و صمیمی و کوتاه قد آلفونس لوکور بود و در دنیای زیرزمینی «ساپر لیپوپت» (ساپر بی همه چیز) لقب گرفت.

 

دوک گلندیل: اولین اشراف زاده‌ای که فهمید لیدی ال اشراف زاده نیست و با وی ازدواج کرد.