در صورتی که از فیدیبو کد هدیه دریافت کرده‌اید، اینجا را کلیک کنید.

چگونه به آثار آریل دورفمن «اعتماد» کنیم؟  

 

«سال ۱۹۳۹ زنى دراتاق هتلى واقع در پاريس به تلفنى پاسخ مى دهد. زن، صداى مردى را پشت خط تلفن مى شنود كه هرگز ملاقات نكرده است. به نظرمى رسد مرد همه چيز را درباره زن مى داند.» این شروع رمان هیجان انگیز «اعتماد» اثر آریل دورفمن است.

 

رمانی که بخش اعظم آن شامل گفتگوی تلفنی یک زن و مرد می شود، گفتگویی که نه ساعت به طول می انجامد و خواننده در سراسر داستان کنجکاو است تا رابطه بین این زن و مرد را کشف کند. مرد غريبه ای كه ابتدا خود را «لئون» و سپس «ماكس» معرفی می کند از تمام خصوصیات روحی و حتی جسمی زن خبر دارد. همین موضوع خواننده را مدام کنجکاو می کند که لئون چگونه و از چه طریق باربارا را می شناسد. آریل دورفمن در جای جای داستان این سوال را در ذهن خواننده به وجود می آورد که اساسا باید به کدام حرف لئون اعتماد کرد. چرا که هربار باربارا گفته های لئون را به چالش می کشد و اعتماد به گفته های وی را از بین می برد. بی جهت نیست که او نام این رمان را با کلمه آلماني Konfidenz «اعتماد» گذاشته است.

 

داستان در خلال جنگ جهانی دوم رخ می دهد و فرانسه درگیر جنگ با آلمانهاست، در این میان آلمانی هایی وجود دارند که از کشور خود فرار کرده اند و در فرانسه مشغول مبارزه با نازی های هستند، از طرف دیگر فرانسوی ها نیز نمی توانند به آلمانی های مهاجر اعتماد کنند. در سراسر داستان خواننده با دورنمایه اعتماد و بی اعتمادی روبه رو است و پرسش هایی فلسفی در مورد ماهیت و چگونگی اعتماد به یکدیگر، در فضایی دلهره آور و تاریک مطرح می شود.

 

آریل دورفمن خود از جمله نویسندگانی است که این فضا را به طور کامل تجربه کرده است. او در سال ۱۹۲۴ در آرژانتین متولدشد، ده سال از دوران کودکی را در ایالات متحده گذراند و سپس در دوران مک کارتیسم به سانتیاگوی شیلی رفت و شهروند شیلى شد. او همچون بیشتر روشنفکران آمریکاى لاتین طرفدار «سالوادور آلنده» بود. او از دوران دانشگاه وارد مبارزات سیاسی شد و بعد از روی کار آمدن وی در شمار مشاوران فرهنگی او جای گرفت.

 

او به گونه ای معجزه آسا از کشتار یاران آلنده در کودتای ۱۱سپتامبر ۱۹۷۳جان به در برد و بعد از ماه‌ها زندگی مخفی در شیلی، سرانجام به اروپا گریخت و پس از مدتی اقامت در اروپا به ایالات متحده رفت. دورفمن در دانشگاه‌های اروپا و امریکا تدریس کرده و امروز در کارولینای شمالی ساکن است و در دانشگاه دوک تدریس می‌کند. او یکى از فعال‌ترین سفیران صلح سازمان ملل متحد به شمارمى رود. او بار‌ها گفته است که باید نویسندگان سراغ داستان هایى بروند که سرشار از صلح باشد. 

 

 

 

اگر مایل به خواندن این کتاب الکترونیکی هستید می توانید آن را از فیدبیو دانلود کرده و بخوانید.