در صورتی که از فیدیبو کد هدیه دریافت کرده‌اید، اینجا را کلیک کنید.

 

سرگذشت «مارک تواین» خالق «هاکلبری فین» 

 

ارنست همینگوی نویسنده مشهور آمریکایی درباره این کتاب نوشته است: «ماجراهای هاکلبری فین بهترین کتابی است که تا به حال داشته‎ایم. تمام داستان‌های آمریکایی از آن بیرون آمده‎اند. چیزی پیش از آن نبوده است.»

بدون شک " سرگذشت هاکلبری فین" یکی از شاهکارهای سمیوئل لنگهورن کلمنز ملقب به «مارک تواین» است که در سال 1885 منتشر شده است. این کتاب درباره پسری به نام هاكلبری فين است که در پی دعوا با پدر الکلی اش از خانه فرار می‌کند و در راه فرار با برده سیاه پوستی به نام جیم آشنا می‌شود. او تلاش مي كند تا راهي براي آزادی جيم پيدا کند. آنها قایقی می‌سازند و طول رودخانه می‌سی‌سی‌پی را طی می‌کنند و در این راه ماجراهای فراوانی برای آنها رخ می دهد. "سرگذشت هاکلبری فین" را به نوعی دنباله ماجراهای تام سایر می دانند که تصویری نمادین از یک کودک آمریکایی در مواجهه با تبعیض نژادی نشان می دهد.

 

مارک تواین شاید مشهورترین نویسنده، فیلسوف و انسان شناس آمریکایی باشد. ساموئول کلمنس Samuel Clemens که به نام مارک تواین شناخته می شود، در سال 1835 در میسوری فلوریدا متولد شد. پدرش وکیل بود. خانواده ساموئل تا سن چهار سالگی او در یک شهر کوچک کنار یک رود زندگی می کردند. سپس به شهر بزرگ تری در کناره های رود می سی سی پی رفتند.

 

موقعی که ساموئل 12 ساله بود، پدرش مرد و از رفتن به مدرسه بازماند. چرا که باید در خانه کمک می کرد. سه سال بعد برادر بزرگ ترش یک روزنامه محلی را خرید. هنوز مدت زیادی از این واقعه نگذشته بود که ساموئل شروع به نوشتن برای روزنامه کرد. او پیش از 18 سالگی خانه را ترک کرد و مدت کمی در جنگ های داخلی آمریکا شرکت کرد. پس از آن به کالیفرنیا رفت. جایی که سردبیر یک روزنامه محلی شد. بعد شروع کرد به استفاده از نام مارک تواین برای نوشته هایش و مدت چند سال با این نام برای تعدادی از روزنامه ها مطلب نوشت.

 

او با انتشار داستانی به نام "قورباغه در حال پریدن" که ساخته و پرداخته داستانی بود که در یک تعطیلات شنیده بود، فرد مشهوری شد.

 

سپس مارک تواین شروع به انجام سخنرانی هایی کرد. او با نوشتن کتاب "بی گناهان خارجی" در سال 1869 موفقیتی به دست آورد. سپس شروع به نوشتن رمان های "تام سایر"، "شاهزاده و گدا"، "زندگی روی می سی سی پی" و مشهورترین اثرش "ماجراهای هاکلبری فین" کرد. هم رمان تام سایر و هم ماجراهای هاکلبرفین از تجربه های کودکی او ریشه می گرفتند.

 

پس از آن مارک تواین شروع به مسافرت به سراسر جهان کرد و در اروپا، آسیا، آفریقای جنوبی و استرالیا سخنرانی هایی انجام داد. وقتی او به آمریکا بازگشت به قهرمان ملی تبدیل شد و جمعیت زیادی از او استقبال کردند. مارک تواین در آخرین سال های زندگیش دکتراهای افتخاری زیادی از دانشگاه های مختلف آمریکا و دانشگاه آکسفورد انگلیس دریافت کرد. تواین در آوریل 1910 فوت کرد.

 

برای دانلود آثار مارک تواین اینجا را کلیک کنید