در صورتی که از فیدیبو کد هدیه دریافت کرده‌اید، اینجا را کلیک کنید.

 

 زادروز «شوالیه ادبیات ایران»محموددولت آبادی مبارک 

 

محمود دولت‌آبادی دهم مرداد ۱۳۱۹ در دولت‌آباد بیهق از توابع شهرستان سبزوار متولد ‌شد و کودکی‌اش را در روستا گذراند. او در زادگاهش مشاغلی چون چوپانی، کفاشی، سلمانی و کارگری را تجربه کرد و همین تجربیات زمینه ساز رمان بزرگ او «کلیدر» شد. او ابتدا به مشهد و سپس به تهران مهاجرت کرد.  در دهه ۱۳۴۰ بود که دولت‌آبادی به صورت جدی با تئاتر آشنا شد و ۶ ماه نظری و ۶ ماه هم عملی درس تئاتر خواند. در این دوره شاگرد اول شد و پس از آن «شبهای سفید» اثر داستایوسکی را بازی کرد. از سال ۱۳۴۰ تا ۱۳۵۳ تأتر و داستان‌نویسی، دوشادوش هم، ذهن دولت‌آبادی را تسخیر کرده بود.او در فیلم گاو اثر داریوش مهرجویی نیز هم نقش کوتاهی ایفا کرده‌است.

 

در سال ۵۳ مهین اسکویی، کارگردان تئاتر از او دعوت می‌کند تا در نمایشنامه «در اعماق» اثر ماکسیم گورکی بازی کند. نمایشنامه «تنگنا» 1349، توسط انتشارات رز و انتشارات پیوند؛ و نمایشنامه "ققنوس" 1361 ، توسط نشر چشمه نیز نمایشنامه‌هایی هستند که تاکنون به قلم دولت‌آبادی به چاپ رسیده‌اند.

 

دولت‌آبادی در اسفند ۵۳ روی صحنه تئاتر بازداشت می‌شود و مدت دو سال را در زندان می‌گذراند. این جدایی‌ او از تئاتر اما همیشگی می‌شود و او پس از سال ۵۳ دیگر هیچگاه به‌طور جدی به تاثر و سینما بازنمی‌گردد. هرچند از سال‌های ابتدایی دهه چهل به‌ویژه از سال ۱۳۴۵ که با احمد شاملو آشنا شد، به جز سینما و تئاتر، داستان‌نویسی نیز ذهن او را درگیر کرده بود.

 

محمود دولت آبادی داستان‌نویسی را از سال ۱۳۳۷ با نوشتن از مردمان زادگاهش در شمال شرق ایران آغاز می‌کند و نخستین داستانش با عنوان «ته شب» در سال ۱۳۴۱ در مجله آناهیتا نشر شد. چاپ داستان‌های دولت‌آبادی از سال ۱۳۴۷ با «لایه‌های بیابانی» آغاز می‌شود. در سال ۱۳۴۹ «آوسنه‌ی باباسبحان» و در سال ۱۳۵۰ «گاواربان» را منتشر می‌کند. بعد از آن داستان‌های «سفر (۱۳۵۱)»، «مرد و باشبیرو (۱۳۵۲)»، «عقیل عقیل (۱۳۵۳)» و «از خم چنبر (۱۳۵۶)»، دولت‌آبادی را به عنوان داستان‌نویسی پرکار به جامعه ادبیات داستانی می‌شناساند. «جای خالی سلوچ»، «کلیدر»،«ادبار و آینه» «روزگار سپری شده مردم سالخورده»، «گلدسته ها سایه ها»«اتوبوس»، «سلوک»، «آن مادیان سرخ یال»، «طریق بسمل شدن« و «زوال کلنل»– که در اوایل دهه شصت نوشته شده و از پربحث‌ترین و پرحاشیه‌ترین رمان‌های ایرانی سال‌های اخیر است – از دیگر کارهای محمود دولت‌آبادی هستند.

 

او در سال ۱۳۷۶ برنده لوح زرین بیست سال داستان‌نویسی شناخته شد.

 

دولت‌آبادی در داستان‌هایش به مسایل و مشکلات اجتماعی می‌پردازد و آنها را با فضای کار، زندگی و طبیعت در هم می آمیزد. شاهکار بزرگ او کلیدر نام دارد و خود دولت‌آبادی بارها گفته‌است «دیگر گمان نکنم که نیرو و قدرت و دل و دماغم اجازه بدهد که کاری کاملتر از کلیدر بکنم. کلیدر از جهت کمی و کیفی، کاملترین کاری است که من تصور می‌کرده‌ام که بتوانم و شاید بشود گفت. در برخی جهات از تصور خودم هم زیادتر است.»

 

برای دانلود کتابهای محمود دولت آبادی در فیدیبو اینجا را کلیک کنید