در صورتی که از فیدیبو کد هدیه دریافت کرده‌اید، اینجا را کلیک کنید.

رمانی سیاه، خشن، تلخ، اما به شدت خنده دار از آگوتا کریستف

 

 

«تل هیزم‌های سیاه‌رنگی که از بالا دیدیم، اجساد سوخته هستند. بعضی از آنها خیلی خوب سوخته‌اند و فقط استخوان‌های‌شان باقی مانده است. بعضی هم دیگر فقط سیاه شده‌اند. تعداد اجساد خیلی زیاد است. آدمهای قدبلند و قدکوتاه. آدم‌بزرگ‌ها و بچه‌ها. حدس می‌زنیم اول آنها را کشته‌اند، بعد روی هم تلنبار کرده‌اند و بنزین روی‌شان ریخته‌اند تا آتش بزنند.»

 

چطور می شود رمانی این همه تلخ، سیاه و پر از خشونت خواند، اما از خنده روده بر شد؟ عجیب ولی ممکن است. اگر دنبال چنین رمانی می گردید سه گانه دوقلوها از اگوتاکریستف را بخوانید. این سه گانه با عنوان «دفتربزرگ» ، «مدرک» و «دروغ سوم» منتشر شده است.

 

درونمایه داستان های کریستف درباره درباره جنگ جهانی دوم، هویت و مهاجرت است. چراکه خود وی نیز مجبور به ترک مجارستان شده است. شاید به همین دلیل است که این روزها مخاطبان ایرانی از کتابهای وی استقبال کرده اند و کتابهای کریستف در بین پرفروش های کتابفروشی ها قرار دارد. 

 

دوقلوهای کوچک، کل داستان را بسیار ساده و روان برای ما روایت می کنند، بی هیچ احساسی، و این به عنوان یکی از ویژگی های مثبت این سه گانه ارزیابی شده است.

«به کمک یک پتو، اسکلت‌ها را می‌بریم توی اتاق زیرشیروانی، استخوان‌ها را پهن می‌کنیم روی کاه تا خشک شوند. بعد، می‌رویم پایین و سوراخی را که دیگر کسی تویش نیست، پر می‌کنیم.»

 

«بعد، ظرف چند ماه، جمجمه و استخوان‌های مادرمان و بچه را جلا می‌دهیم و برق می‌اندازیم، بعد به کمک سیم‌های نازک فلزی، با دقت اسکلت‌ها را دوباره می‌سازیم. وقتی کارمان تمام می‌شود،  اسکلت مادرمان را از یکی از تیرهای سقف اتاق زیرشیروانی آویزان می‌کنیم و اسکلت بچه را هم به آن وصل می‌کنیم.»

 

شما می توانید سه گانه«دوقلوها» را در فیدیبو بخوانید:

 

نظر مترجمان و نویسندگان درباره آگوتا کریستف

 

اصغر نوری مترجم آثار اگوتاکریستف:« کارهای کریستوف دنیای سیاهی دارد که با طنز آن را قابل تحمل می‌کند. خودش می‌گفت: زندگی واقعی تلخ‌تر از رمان‌های من است. من تلطیف می‌کنم که خواننده بتواند بخواند.گاهی می‌بینیم آدم‌ها شرایط بهتری از ما دارند ولی درنهایت از همه بدبخت‌تر هستند. این ظاهربینی است. دفتر بزرگ از همه آثار بهتر اما دروغ سوم ادبی‌تر است چراکه قضیه عدم سعادت را بهتر از دیگر رمان‌ها نشان می‌دهند. نویسنده در در دو جلد دو دنیا می‌سازد و در جلد سوم همه آنها را نقض می‌کند.

 

فرشته نوبخت نویسنده:«این آثار باید به ترتیب خوانده شود. اگر کسی دفتر بزرگ را نخوانده باشد و بعد به سراغ مدرک برود کمی گیج می‌شود. مدرک سادگی و بی‌پیرایگی دفتر بزرگ را ندارد. در دفتر بزرگ فضایی تیره و خاکستری که اشغال شده است را می‌بینیم با کمترین توصیفات. در پایان‌بندی دفتر بزرگ نشانه‌هایی وجود دارد که دروغ سوم را تشکیل می‌دهد. دو اثر اول ممکن است به رمان نوجوانان پهلو بزند، اما دروغ بزرگ پیچیدگی‌های خاص خود را دارد که باید با تمرکز بیشتری خوانده شود. حرکتی که کریستوف در حین نوشتن این سه گانه داشته او را به سمت دروغ بزرگ پیش برده است.»

 

حسن شهسواری نویسنده:« اگر بخواهم هرکدام از این سه گانه‌ها را در یک واژه خلاصه کنم باید بگویم دفتر بزرگ زنده ماندن است، مدرک درباره زنده بودن است؛ تلاش‌های فراوان شخصیت برای ارتباط با خانواده و در دروغ سوم عملاً فروپاشی تلاش شخصیت داستان را می‌بینیم.»