در صورتی که از فیدیبو کد هدیه دریافت کرده‌اید، اینجا را کلیک کنید.

 

ای. ال. دکتروف رمان نویس مشهور آمریکایی، در سن ۸۴ سالگی در بیمارستانی در شهر نیویورک به علت بیماری سرطان ریه درگذشت.

 

زندگینامه ای ال دکتروف

 

ادگار لورنس "ای ال" دکتروف که بیشتر با نام ای. ال. دکتروف شناخته می شود، در ۶ ژانویه ۱۹۳۱ در برانکس نیویورک به دنیا آمد. مادرش رز و پدرش دیوید نسل دوم مهاجران یهودی روس بودند. آنها بر اساس نام ادگار آلن پو نام پسرشان را ادگار گذاشتند. ادگار در مدرسه عمومی و دبیرستان علوم برانکس درس خواند. او که چندان علاقه‌ای به ریاضی نداشت بیشتر اوقاتش را در دفتر مجله ادبی مدرسه سپری می‌کرد. اولین آثار ادبی وی در همین نشریه منتشر شد.

 

دکتروف به کالج کنیون در اهایو رفت و فلسفه خواند. پس از فارغ‌التحصیلی در سال ۱۹۵۲، به مدت یک سال در دانشگاه کلمبیا در رشته نمایش انگلیسی تحصیل کرد. پس از آن به نیروی زمینی آمریکا پیوست و به عنوان سرجوخه در سال‌های ۱۹۴۴–۱۹۴۵ در آلمان تحت اشغال متفقین خدمت کرد.

 

او در سال ۱۹۸۴ به خاطر "ورلدز فر" برنده "نشنال بوک اوارد" و در سال های ۱۹۸۹ و ۲۰۰۵ به ترتیب برای کتاب های بیلی باتگیت و مارچ برنده جایزه نشنال بوک کریتیکس سیرکل شد.

 

شهرت او در آمریکا بیشتر به دلیل روایت زندگی طبقه کارگر آمریکا و محرومان جامعه با استفاده از شخصیت های داستانی در بستر حوادث تاریخی است.

 

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا از او به عنوان "یکی از بزرگترین رمان نویسان آمریکا" یاد کرده است. او در شبکه توییتر نوشت:‌ "خیلی چیزها از کتاب هایش آموختم، جایش خالی خواهد بود."

 

دکتروف در طول ۵۰ سال کار نویسندگی ۱۰ رمان، یک اثر تئاتر، دو کتاب داستانی کوتاه و علاوه بر آن مقالات متعددی منتشر کرد.

 

ترجمه کتاب های ای ال دکتروف در ایران  

 

مشهورترین رمان دکتروف، «رگتایم» نام دارد که توسط نجف دریا بندری به فارسی ترجمه شده است. «بیلی باتگیت» نیز دیگر رمان مشهور وی است که نجف دریابندی آن را ترجمه کرده است. رمان «آب کردن» نیز از این نویسنده توسط ابراهیم اقلیدی به فارسی برگردانده شده است. همچنین طی سالهای اخیر رمان «هومر و لنگی» نیز توسط الهام نظری ترجمه شده است.

 

وی درباره رویکرد انتقادی دکتروف در آثارش به ایلنا می گوید:«نگاه دکتروف به تاریخ، سیاست و مسائل اجتماعی آمریکا، حداقل طی دهه‌هایی که نویسنده خود وقایع را از نزدیک درک کرده است، کاملا انتقادی بوده است. ویژگی مهم دیگر تسلط بسیار بالای دکتروف روی تاریخ حوادث مهم در آمریکاست که توانسته با پرداختن به این حوادث، سیر داستانی آثار خود را که البته لزوما خطی نیستند، رقم بزند.»

 

الهام نظری مترجم هومرولنگی افزود: «این رمان از جنگ جهانی اول آغاز می‌شود و یک دوره 40-50 ساله را مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌دهد. نویسنده در این اثر مهم‌ترین اتفاق‌های تاریخی را مورد نظر قرار داده و به نوعی آن را به داستان خود وارد کرده است. حوادث تاریخی آمریکا توسط روزنامه‌ها که به قول نویسنده؛ انعکاس وقایع مطابق با رویکرد نویسندگان روزنامه‌هاست، توسط شخصیت‌های اصلی این رمان که همیشه در خانه هستند و ارتباطی با بیرون ندارند، خوانده و روایت می‌شود. دکتروف با این فرم و اشاره به شخصیت‌هایی که نماینده تیپ یا گروه خاصی هستند، به دوره‌های مختلف و حوادث خاص اشاره می‌کند.با این حساب این خانه، نمادی می‌شود از آمریکا و اتفاقاتی که در تاریخ 50 ساله آمریکا رقم خورده، همان‌هایی هستند که در این خانه عنوان و مورد نقد شدید قرار می‌گیرند؛ آنچنانکه دکتروف با نگاهی انتقادی، آثار فجایع تاریخی را در زندگی انسان‌های مصیبت‌زده مطرح می‌کند و در این مسیر، از طنز هم استفاده می‌شود.»

 

وی در پایان گفت: «دکتروف با اینکه نویسنده‌ای پیشرو به حساب می‌آمد اما مانند برخی از نویسندگان پست‌مدرن و جریان‌های ادبی دیگر، روند و نقش داستان را از آثار خود حذف نکرد و این مساله باعث شده علاوه بر مخاطبان حرفه‌ای ادبیات آمریکا، بخش قابل توجهی از مخاطبان آثار عامه‌پسند نیز به آثار دکتروف جذب شوند.»

 

دکتروف در ۲۱ ژوئیه ۲۰۱۵ زندگی را بدرود گفت.

 

لینک دانلود رمان آب کردن ای ال دکتروف در فیدیبو 

 

جذابیت های پنهان رمان «آب کردن» ای ال دکتروف