در صورتی که از فیدیبو کد هدیه دریافت کرده‌اید، اینجا را کلیک کنید.

 

 

 

با طبیعت گفت و گو کنیم

 

برای روز جهانی محیط زیست

 

 

یک لحظه با خودمان تامل کنیم. ما چگونه زندگی می کنیم ؟ عادات مصرف کنندگی خودمان را ارزیابی کنیم ؛ چگونه خرید می کنیم ، غذا می خوریم ، تفریح می کنیم و .... این رویه ای که ما به عنوان سبک زندگی مدرن خویش در نظر گرفته ایم چه عواقبی بر روی محیط زیست و طبیعت سیاره ی ما دارد ؟  برای تامین آینده ی فرزندانمان دست به هر کاری می زنیم .بهترین شرایط تحصیل و زندگی را برایش فراهم می کنیم ؛ غافل از این که این روند زندگی مان در حال نابود کردن همان آینده ای است که سعی در درست کردن آرمانگرایانه اش داریم ؛ آینده آرمانی فرزندان ما بدون محیطی سالم برای زیستن غیر قابل تصور است.

چندین سال قبل ژان فرانسوا لیوتار ، فیلسوف فرانسوی ، مدرنیته را مرحله ی گذرای خودباوری مفرط خود ویرانگر نامید . حال این مفهوم فلسفی چه برداشتی به ما می دهد ؟ خیلی ساده : آنقدر در رنگ و لعاب زندگی روزمره مان و تکنولوژی های هر روز افزون شده به آن ، غرق شده ایم که یادمان رفته که آدمی به طبیعت زنده است ، این که آدمی از دل طبیعت است.

اما جلوی پیشرفت تکنولوژی را نمی توان گرفت . به همان صورت نمی توان رفت و در غار زندگی کرد ! پس راه حل چیست ؟ یکی از راه حل های موجود سازگار کردن سبک زندگی مان با طبیعت است ، شعار اصلی روز جهانی محیط زیست در سال 2015 :

 

سبک زندگی پایدار(sustainable lifestyle )

 

 

 

اما چگونه می توان به این شعار جامه عمل پوشاند؟ ما فیدیبویی ها بر این باوریم که سهمی، هرچند ناچیز در مقیاس جهانی ، در حفظ طبیعت زندگی مان داریم . با جلوگیری از قطع درختان برای تولید کاغذ و نجات جان آن ها ، کاستن از مصرف سوخت های فسیلی برای روند چاپ و نشر و توزیع کتاب ، و همچنین بالا بردن میزان دسترسی مردم مان در تمامی نقاط کشور به منابع مطالعه برای بهبود کیفیت زندگی خویش ، بالا بردن سطح آگاهی های فردی و اجتماعی ، و ساختن آینده ای مطمئن برای فرزندان این سرزمین.

با ما در این مهم سهیم باشید . بیایید تجربه هایمان را در حفظ محیط زیست با هم در میان بگذاریم . بیایید فرهنگ مطالعه را گسترش دهیم . بیایید سطح مصرف گرایی مان را کاهش دهیم و به عواقب زیست محیطی سبک زندگی مان بیشتر توجه کنیم . بیایید با طبیعت گفت و گو کنیم .