در صورتی که از فیدیبو کد هدیه دریافت کرده‌اید، اینجا را کلیک کنید.

 

 

ناتورالیسم (طبیعت گرایی ) :

ناتورالیسم جنبش ادبی است که حد فاصل سال های 1880 تا 1930 ، تحت تاثیر آرای چارلز داروین درباره نظریه تکامل (فرگشت) ، شکل گرفت . ناتورالیسم از دل رئالیسم بیرون آمد ، با این تفاوت که معمولا در ادبیات رئالیسم یا واقع گرایی ، نوشتار برای بیان واقعیات زندگی همان طور که هست استفاده می شود ، اما ناتورالیسم بر آن است که عواملی چون وراثت ، تاثیرات محیطی و ... چگونه شخصیت یک نفر را شکل می دهند و تقدیرش را تعیین می کنند .

تقدیرگرایی یا به بیان درست تر جبرگرایی ( determinism ) کلید واژه ی اصلی سبک ناتورالیسم است .جبرگرایی مفهومی فلسفی است بدین معنی که برای هر اتفاق ( مثل عمل انسانی ) شرایطی وجود دارد که باعث می شود هیچ اتفاقی به غیر از آن چه که اتفاق افتاده ، به وقوع نپیوندد. معمولا جبرگرایی را متضاد اراده ی آزاد به کار می برند . در ادبیات کلاسیک فارسی حکیم عمر خیام توجه ویژه ای به این مقوله داشته است :

 

بر  لوح   نشان   بودنی ها  بوده   است                                                                                             

پیوسته قلم ز نیک  و بد  فرسوده   است

در  روز ازل  هر  آن  چه  بایست  بداد

غم  خوردن  و  کوشیدن  ما بیهوده است              

 

                                                                       

 

به بیان دیگر بارزترین تفاوت ناتورالیسم با رئالیسم که شاید قابل فهم تر از مفهوم جبرگرایی باشد ، این است که نویسندگان این مکتب اغلب سعی می کنند بر اساس همان مفهوم تقدیرباوری خواننده را به سمتی پیش ببرند که بپذیرد تقدیر شخصیت داستان از پیش تعیین شده و او هیچ کاری برای تغییر دادن آن نمی تواند انجام دهد ؛ بر خلاف رئالیست ها که معمولا در انتهای داستان هایشان ، قهرمان به دیدی تازه در زندگی خود دست پیدا می کند و با اراده خویش جهان پیرامون خود را تغییر می دهد .

ناتورالیست ها گوشه های تاریک زندگی را برجسته می کنند ، موضوعاتی چون مرگ ، فقر ، نژادپرستی ، خشونت ، بیماری و .... درونمایه های اصلی این آثار هستند ، که باعث شده اند نویسندگان ناتورالیست به سیاه نمایی و توجه بیش از اندازه به بدبختی و فلاکت بشر متهم شوند .

از نویسندگان برجسته ی این سبک می توان به به امیل زولا ، که او را پدر ناتورالیسم می خوانند ، تامس هاردی ، جک لندن و گی دو موپاسان اشاره کرد .

در ادبیات معاصر ایران ، شاخص ترین چهره ی ناتورالیسم صادق چوبک می باشد . از دیگر آثار نویسندگان ایرانی در این سبک می توان به برخی از کارهای صادق هدایت و محمود دولت آبادی اشاره کرد .

آثار ناتورالیستی در فیدیبو :

 

ژرمینال :

 

فتحِ پلاسان :

 

 

تيره‌بختان جامعه‌ :

 

 

 

انتری كه لوطيش مرده بود :

 

تنگسیر :

 

 

ادبار و آینه‌ :