در صورتی که از فیدیبو کد هدیه دریافت کرده‌اید، اینجا را کلیک کنید.

 

گذری بر فلسفه اسلامی

 

به بهانه روز بزرگداشت ملاصدرا

 

 

 

 

از دوران باستان تا به امروز انسان هماره نیازمند تفکر بوده است . تفکر در هستی و ذات جهان ، اخلاق و منش انسانی ، سیاست و جامعه و ....

شاید حتی قبل از پیدایش فلسفه باستان نیز این تفکرات در ذهن آدمی نقش می بسته ولی بنا به نبودن دانش ثبت و ضبط آن ، از بین رفته است .

در ایران نیز از دیرباز این تفکرات فلسفی وجود داشته اند . در ایران باستان اندیشه های هندوآریایی وجود داشته که بعد ها تحت تاثیر آیین زرتشت قرار می گیرد و مکتب زرتشت را تشکیل می دهد . از جمله فیلسوفان ایران باستان می توان به مانی و مزدک اشاره کرد .

اما بدون شک یکی از شکوفاترین و ماندگارترین دوران فلسفه در ایران بعد از ورود اسلام شکل گرفت . فلسفه اسلامی قرابت زیادی با عرفان دارد و به نوعی می توان گفت این دو از هم جدایی ناپذیرند .فلسفه اسلامی دارای مکاتب سه گانه شامل : مکتب مشاء ، مکتب اشراق و حکمت متعالیه است .

از فیلسوفان مسلمان رساله ها و آثار زیادی برجا مانده که امروزه همانند تمامی فلسفه های باستانی و غربی ،طراوت و تازگی خود را حفظ کرده است . به عنوان مثال فلسفه ملاصدرا که از آن به حکمت متعالیه یاد می شود ، بر این باور است که بدیهی ترین مساله جهان ، مساله وجود یا هستی است .همهٔ پدیده‌های جهان در یک اصل مشترکند که همان «وجود» نام دارد و وجود یگانه است زیرا از هستی‌بخش (یعنی خداوند یگانه) سرچشمه گرفته، اما ویژگی‌های هر یک از این پدیده‌ها از تفاوت میان ذات و ماهیت آن‌ها حکایت دارد. برابر این دیدگاه، اصل بر وجود اشیاء است و ماهیت معلول وجود به شمار می‌آید.

فیلسوفان مسلمان در تمامی زمینه های اندیشه آثاری را از خود بر جای گذاشته اند ؛ از متافیزیک گرفته تا فلسفه سیاسی و اجتماعی . از جمله مهمترین کتاب های فلسفه اسلامی می توان به شفاء و اشارات و تنبیهات از ابن سینا ، حکمه الاشراق از سهروردی ، اسفار اربعه یا حکمت متعالیه از ملاصدرا اشاره کرد .

شاید در این دوره زمانی فرصتی برای مطالعه فلسفه نباشد ، یا شاید از خودمان بپرسیم که خواندن فلسفه برای ما چه سودی دارد . اما با کمی تعمق در افکار و زندگی مان و مروری حتی شده کوتاه بر آثار فلسفی بر جای مانده از پیشینیان ، می توانیم به بسیاری از سوال های زندگی مان پاسخی عقلانی بدهیم .

 

آثار فیلسوفان اسلامی را در فیدیبو بخوانید :

سیر فلسفه در ایران

 

 

چنین گفت ابن عربی

 

 

اطوار اندیشه اسلامی از ایرانشهری تا متاله سبزواری(در شانزده پرسش و پاسخ)

 

 

 

رسالة الطير

 

 

ترجمه رساله اتحاد عاقل و معقول

 

 

اوراد الليالی و الايام‌(نیایش‌های شبانگاهی و بامدادی)

 

 

حیات معقول‌