در صورتی که از فیدیبو کد هدیه دریافت کرده‌اید، اینجا را کلیک کنید.

 

 

روح یک کتاب در کلمات زندگی می کند 

 

 

نوشته شده توسط " پیپا دا کوستا " نویسنده ی داستان های فانتزی

منتشر شده در سایت گاردین

ترجمه ( با کمی تلخیص ) توسط فیدیبو

 

کتابخوان ها دوست دارند بخوانند ، و کتاب های الکترونیک آسانتر از همیشه این بستر را برای ما مهیا کرده تا به کتاب های تازه دسترسی سریع داشته باشیم.

در سال های نوجوانی ،خیلی پیش تر از این که من یک نویسنده بشوم ،خواننده ای حریص بودم (البته هنوز هم هستم ). همه چیز می خواندم ، تریلرها، داستان های تخیلی ، ترسناک ، فانتزی و ... و همه این ها در قالب کتاب های کاغذی بود . ولی با توجه به هزینه ها و ضرورت خروج از دهکده ی کوچک مان برای تهیه ی کتاب ، این امر به صورت یک اتفاق صورت می گرفت و من نمی توانستم بیشتر از یک کتاب در ماه داشته باشم .

روزگار عوض شده ، کتاب های الکترونیک از طریق کتابخوان ها برای همه در دسترس است و این کتابخوان ها می توانند موبایل ، ریدرها یا فقط برنامه هایی تحت مرورگرها باشند .

از زمان ابداع کتاب های الکترونیک ، به خصوص در هفت سال اخیر ، عادت مطالعه ی من به شدت تغییر کرده . از خواندن یک کتاب در ماه ، به خواندن یک کتاب در چند روز رسیده ام و وقتی کتابی را تمام می کنم ، با یک کلیک کتاب بعدی را می خرم و در چند ثانیه ای آن را روی تلفن همراهم دارم و خواندن اش را شروع می کنم . لذت آنی ، چیز فوق العاده ایه !

من بین پنج تا ده کتاب جدید همراه خودم به سفر می برم (سعی کنید ده تا کتاب کاغذی را در چمدانتان قرار دهید ). با کتاب های الکترونیک ، من بیشتر کتاب میخرم ، بیشتر میخوانم ، و کتاب های بیشتری را کشف می کنم و در ضمن مجبور نیستم کاغذ هدر بدهم یا برای انجام این کارسوخت های فسیلی بسوزانم . چقدر کتاب های الکترونیک با طبیعت سازگارند ؟ هیچ هدر رفتی وجود ندارد. هیچ وسیله ی تحویل ، هیچ موادی برای بسته بندی و البته هیچ کاغذی .

بعنوان یک نویسنده ، من عاشق این هستم که چطور ای بوک ها این امکان را به خواننده ها می دهند تا ژانرهای جدید را امتحان کنند . ای بوک ها معمولا از کتاب های کاغذی ارزانتر هستند ، بنابراین شما را بیشتر تشویق می کنند تا نویسنده های تازه و ژانر های متفاوت را تجربه کنید .

هنگام چاپ اولین ای بوک خودم ، این امر خیلی سریع تر از آنچه در سیستم سنتی مرسوم بود، صورت گرفت . با یک کلیک توزیع انجام شد . هزینه چاپ صفر بود . بنابراین ای بوک ها خیلی سریع تر از گذشته ، از نویسنده به خواننده می رسند . و تمام این ها به این معنی است که ناشرها می توانند روی نویسندگان با استعداد جدید ریسک کنند.

ولی کتاب های کاغذی جایی نمی روند . من همیشه آن ها را دوست دارم و هنوز هم خریدن کتاب های کاغذی جزء ضرورات من است . اما من ای بوک ها را می خرم مثل این که آب نبات می خرم ، و البته مثل آب نبات می خورم شان .

کتاب های الکترونیک انقلابی در جیب های ما هستند .آنها دنیا های تازه را به روی خوانندگان باز می کنند . آنها هر جا که برویم همراه ما سفر می کنند.

 

روح یک کتاب در کلمات زندگی می کند ، نه در شکل و قالب آن .