در صورتی که از فیدیبو کد هدیه دریافت کرده‌اید، اینجا را کلیک کنید.

 

ادبیات روشنگری

 

گراس در جایی می گوید وظیفه نویسنده این است که در کنار محرومان باشد. وظیفه ای که به وضوح در تمامی آثارش نمود پیدا می کند. در داستان هایش وقتی که نازیسم را برنمی تابد ، در شعرهایش که بی مهابا به سلطه گری یهودیان می تازد و از ایران دفاع می کند ، یا در موضع گیری هایش در سیاست که همواره به دفاع ازحقوق پایمال شده مردم می پردازد .

گراس در مصاحبه ای در جواب سوال " چطور شد که نویسنده شدید ؟ " به ریشه های اجتماعی در دوران کودکی و نوجوانی خود اشاره می کند : خانواده ام از طبقه متوسط پایین جامعه بود .... من و خواهرم نه اتاق مجزایی برای خود داشتیم و نه گوشه ای خلوت . در اتاق نشیمن کتاب ها و دیگر وسایلم را تلنبار می کردم .... بنابراین مجبور بودم چیزهایی را که دلم می خواست داشته باشم ، در خیال مجسم کنم .

گراس اما فارغ از جنبه های سیاسی که عنصری است جدا ناشدنی از زندگی و نوشته هایش ، نویسنده ای فوق العاده تواناست . نویسنده ای با سبک و سیاق متفاوت ، با نگارشی منحصر به فرد در ادبیات مدرن و پست مدرن .نویسنده ای که واقعیت و خیال را به بهترین نحو در رئالیسم جادویی اش در هم می آمیزد .

گونتر گراس در سال 1927 چشم به جهان می گشاید ، درگیر جنگ جهانی دوم می شود ،سال ها شاهکار های هنری خودش را خلق می کند ، گاهی از نوشتن خسته می شود و نقاشی می کشد ،گاهی هم به مجسمه سازی روی می آورد . در سال 1999 برنده جایزه نوبل ادبیات می شود و در سال 2015 بعد از گذراندن هشتاد و هفت سال چشم از جهان فرو می بندد ، او در این مدت زندگی آثاری را از خود بر جای می گذارد که تا سال های سال جزء میراث گرانبهای بشری باقی خواهند ماند .

 

برخی از آثار گونتر گراس :