در صورتی که از فیدیبو کد هدیه دریافت کرده‌اید، اینجا را کلیک کنید.

 

یاداشت علی دهباشی درباره فیدیبو در شماره اخیر بخارا

دوستی برگه‌ایی را که از یکی از سایتها پرینت گرفته بود به من ارائه کرد که ظاهراً توسط نویسنده‌ایی وارد به امور کتاب و نشریات در ایران نوشته شده است. نظر به طرح نکاتی مهم در زمینۀ کپی‌رایت و طرح مسایلی دربارۀ نسخۀ الکترونیکی مجلۀ بخارا در سایت «فیدیبو»، آن را در اینجا نقل می‌کنیم:

با یکی از دوستان اهل مطالعه پیرامون تأثیر اینترنت بر کتاب‌خوانی فارسی‌زبانان صحبت می‌کردیم. او معتقد بود که با وجود کتاب‌های رایگان فارسی در اینترنت، کمتر کسی رغبت به خریدن کتاب خواهد داشت. من برخلاف او معتقد بودم بسیاری از کتاب‌های فارسی - چه به صورت چاپ قانونی و چه غیرقانونی- اصولاً در اینترنت وجود ندارد و کسانی که کتاب‌خوان واقعی هستند تنها از طریق تهیه‌ی کتاب‌های کاغذی موجود می‌توانند به معلومات مورد نظرشان دسترسی پیدا کنند. اما اینترنت می‌تواند به عنوان ویترینی برای کتاب‌های تازه منتشر شده و حتی قدیمی فارسی باشد و خوانندگان را به طرف آن‌چه مایل به مطالعه‌ی آن هستند هدایت کند. علاوه بر این با رشد کتاب‌های الکترونیکی قانونی و خرید آن‌ها از طریق اینترنت می‌توان به گسترش عرضه و توزیع کتاب امیدوار شد. 

این گفت‌وگو باعث شد در این باره فکر کنم و مواردی را که به نظرم می‌رسد یادداشت کنم. یکی از این موارد چاپ‌های غیرقانونی و بی‌کیفیت کتاب‌ها در اینترنت است.

 

چاپ‌های غیرقانونی کتاب‌های فارسی

می‌گوییم غیرقانونی چون در این نوع انتشار، حقوق نویسنده و ناشر زیر پا گذاشته می‌شود و کتاب بدون اجازهٔ ایشان در سطح اینترنت توزیع می‌گردد. اغلب این آثار نیز که به صورت فایل پی.دی.اف عرضه می‌شوند از اسکن مناسبی برخوردار نیستند و کیفیت مطلوب برای مطالعه‌ی عادی ندارند. 

متأسفانه چاپ کتاب‌های فارسی به صورت الکترونیکیِ غیر قابل کپی، که به شکل فایل‌های قابل استفاده بر روی کتاب‌خوان‌های موجود است هنوز رایج نیست. مزیت این نوع چاپ در این است که افت کیفیت ندارد و امکان بزرگ‌نمایی حروف آن تا اندازه‌ی دلخواه وجود دارد. در این نوع چاپ امکان همخوان کردن فرازهای علامت‌گذاری شده‌ی کتاب با دیگران نیز وجود دارد. چاپ اغلب کتاب‌های فارسی موجود در اینترنت بر اساس فایل پی.دی.اف است که محدودیت‌های خود را دارد. از جمله عدم امکان بزرگ‌نمایی حروف بدون از دست دادن حاشیه‌ی صفحه که خواننده را مجبور می‌کند به سطح کتاب‌خوان خود قناعت کند و در مواردی با حروف و کلمات غیر قابل خواندن روبه‌رو شود.

 

کتاب‌خوان‌های فارسی

با انتشار یکصدمین شماره‌ی مجله‌ی گرامی بخارا در سایت فیدیبو، با کارکرد این سایت و کتاب‌خوان مخصوص‌اش آشنا شدم. از طریق این سایت می‌توان کتاب‌های قانونی را خریداری کرد و کتاب‌های خریداری شده را با کیفیت عالی در برنامه‌ی کتاب‌خوان این سایت مطالعه کرد. کتاب‌خوان مخصوص این سایت از مزیت‌های کتاب‌خوان‌هایی مثل کیندل برخوردار است و می‌توان حروف آن را به اندازه‌ی دلخواه بزرگ و کوچک کرد و یا رنگ پس‌زمینه را تغییر داد و یا یادداشت‌هایی به حاشیه‌ی کتاب اضافه کرد. 

خرید کتاب در این سایت به دو صورت ریالی و ارزی صورت می‌پذیرد. بعد از انتخاب کتاب مورد نظر می‌توان پرداخت را از طریق سایت بانک پاسارگاد به صورت ریالی و یا Paypal به صورت ارزی انجام داد. قیمت کتاب‌های عرضه شده در این سایت نسبت به کتاب‌های کاغذی بسیار مناسب‌تر است. مثلاً مجله‌ی بخارا که قیمت چاپ کاغذی آن بدون احتساب هزینه‌ی ارسال پانزده هزار تومان است در این سایت به قیمت ۸۲۰۰ تومان یا معادل پنج دلار و ده سنت عرضه می‌شود که در هر دو حالت بسیار مناسب است. 

چند ساعت مطالعه‌ی پی‌درپی نسخه‌ی الکترونیکی بخارا کم‌ترین ایرادی از خود نشان نداد و ورق زدن آن مانند ورق زدن نسخه‌ی کاغذی آسان و بدون مشکل بود. فهرست مطالب نیز در صفحه‌ای جداگانه نمایش داده می‌شود که می‌توان به طور مستقیم به مطلب مورد نظر دسترسی پیدا کرد.

کتاب‌خوان فیدیبو قابل نصب بر روی تبلت آی‌پد و در آینده تلفن‌های همراه است که می‌توان کتاب‌های خریداری شده را در این دستگاه‌ها و حتی رایانه مطالعه کرد.

مجموعه‌ی کتاب‌های خریداری شده در کتابخانه‌ی شخصی کاربر جمع‌آوری می‌شود که در همه وقت و همه جا قابل دسترس است.

انتشار یکصدمین شماره‌ی مجله‌ی بخارا به صورت الکترونیکی می‌تواند گام مؤثری باشد در عرضه‌ی این مجله‌ی گران‌قدر چه در داخل کشور و چه در خارج از کشور.