در صورتی که از فیدیبو کد هدیه دریافت کرده‌اید، اینجا را کلیک کنید.

تقویم تاریخ هفته دوم آذرماه

 

شنبه: روز جهانی همبستگی با فلسطین

جهان همه ساله در 29 نوامبر در گراميداشت منزلت مردم فلسطين و به مناسبت روز جهاني همبستگي با ملت فلسطين ،مراسمي را برپا مي دارد. 60 سال از اشغال فلسطين گذشته است ،اما گويي رنج و آلام مردم فلسطين تمامي ندارد. در فیدیبو دو کتاب منتشر شده است که در آن به مسئله فلسطین پرداخته شده است. یکی کتابی است با عنوان "یک زندگی.." که شامل مقالاتی از ژیل دلوز است و دیگری کتابی با عنوان "فلسطین" که در برگیرنده نکته نظرات رهبر معظم انقلاب درباره مسئله فلسطین است

 

شنبه: راهیابی ایران به جام جهانی فوتبال 98 فرانسه

تیم ملی فوتبال ایران برای صعود به جام جهانی و دومین تجربه خود دیدارهای دشواری را پشت سر گذاشت و در روزی که کسی انتظار پیروزی و صعود ایران به جام جهانی را نمیکشید با خلق حماسه در ورزشگاه« آدلاید» شهر ملبورن استرالیا مجوز حضور در فرانسه را دریافت کرد. این هم یک کتاب فوتبالی از دکتر حمید رضا صدر دوست داشتنی به مناسبت آن روز خاطره انگیز.

 

یکشنبه: مرگ "اُسكار وايلْدْ" اديب و نويسنده برجسته ايرلندي

شاعر، داستان نویس، نمایشنامه نویس و نویسنده داستانهای کوتاه ایرلندی بود. او در دوبلین زاده شد. پدر وی سر ویلیام وایلد مردی فرهنگ دوست بود و به پیشه چشم پزشکی مشغول بود. او بعدها به مقام چشم پزشک مخصوص ملکه نیز نایل شد و یکی از عتیقه شناسان برجسته ایرلند بود. مادرش جین وایلد با نام مستعار اسپرانزا شاعر سرشناسی و مترجم آثار الکساندر دوما و لامارتین بود. این زوج صاحب دو فرزند پسر شدند. برادر اسکار نامش ویلیام وایلد بود که در ۱۸۵۳ به دنیا آمد و در سال ۱۸۹۹ در لندن درگذشت. اسکار وایلد تحصیلات ابتدایی را در قریه اینسکیلن واقع در شمال ایرلند دنبال کرد. در فیدیبو می توانید کتاب تصویر دوریان  گری را با ترجمه ابولحسن تهامی دانلود و مطالعه کنید.

 

دوشنبه: روز جهاني مبارزه با بيماري ايدز

ایدز از آنچه به نظر می رسد به شما نزدیکتر است. با افزایش شناخت خود از این بیماری و راه های انتقالش به جنگ با این آتشفشان مهارنشدنی بروید.

سه شنبه: تاج‏گذاري "ناپلئون بُناپارت" به عنوان امپراتور فرانسه

پس از كودتاي ناپلئون بُناپارت در نهم نوامبر 1799م و به دست گرفتن قدرت، وي در مقام كنسول اول فرانسه، مقدمات امپراتوري خود را فراهم ساخت و به عنوان ناجي انقلاب شهرت يافت. دومين گام ناپلئون براي رسيدن به قدرت مطلقه، تجديدنظر در قانون اساسي سال 1800م و تصويب قانون جديدي در ماه اوت سال 1802م بود كه مقام او را به عنوان كنسول مادام‏العمر تثبيت مي‏نمود و مجالس قانون‏گزاري را عملاً تابع او مي‏ ساخت