چرا داستان بخوانیم؟

داستان‌ها در ادبیات جهان سابقه دور و درازی دارند. این روایت‌ها از زمانی که قصه‌ها سینه به سینه منتقل می‌شدند وجود دارند تا ادبیات معاصر امروز. در هیچ دوره‌ای انسان‌ها بی نیاز از داستان‌ها نیستند. زیرا شیرینی بی‌نظیر و تکرار نشدنی در این وجود دارد که در خیال دیگران غرق شویم و تجربیات ناب لحظه‌های دیگران را مال خود بدانیم. داستان محصول ذهن خلاق فردی به نام نویسنده است که شخصیت‌های داستانش را ساخته و پرداخته و به زبان ادبی روایت می‌کند. یک داستان خوب می‌تواند مسیر زندگی شما را تغییر دهد؛ زیرا آموزه های آن در زندگی واقعی کاربرد فراوانی دارد.

کلاسیک

مهم‌ترین چیزی که می‌توان دربارۀ قصه های کلاسیک‌ گفت این است که هویت، فرهنگ و تاریخ ما را شکل می‌دهند. چطور می‌شود ما به سنت ادبی خود بی اعتنا باشیم؟ آثار ادبیات کلاسیک را اگر نخوانیم خود را سزاوار سرزنش می دانیم. خواندن متون و ادبیات کلاسیک باعث می‌شود دگرگونی انسان‌ها، محیط جامعه، فرهنگ، آداب و رسوم و نوع زندگی بشر از گذشته تاکنون را درک ‌کنیم.

عاشقانه

ادبیات عاشقانه یکی از شیرین‌ترین ژانرهای ادبیات است. موضوع رمان‌های عاشقانه شرح فراق، وصال و دلدادگی یار است که از دیرباز جایگاه ویژه ای داشته است. در این ژانر، داستان حول محور روابط عاشقانه میان دو نفر شکل می‌گیرد و در طول داستان شما را با افت و خیزها و چالش ها همراه می‌کند. این ویژگی مختص ادبیات ایران نیست و در تمام جهان، داستان عاشقانه بازگوکننده احساسات پاک انسانی است.

پلیسی

یکی از هیجان انگیزترین کتاب‌های رمان و داستان، موضوعات پلیسی و جنایی است. داستانی که به بررسی جنایات، قتل‌ها، بحران‌ها و کشمکش‌ها، موضوعات مرموز و کارآگاهانه می پردازد. رمان های پلیسی پر از معما اند و ذهن ناخوداگاه علاقه به کشف و حل این معماها دارد.

فانتزی

یکی از موضوعات رمان‌های جدید در این روزها، داستان های فانتزی هستند که کمی از واقعیت دورند و بیشتر جنبه سرگرم کننده دارند. داستان‌های فانتزی سبکی از ادبیات است که عناصر و تخیلی و اشکال فرا طبیعی شالوده داستان را تشکیل می دهند. رمان تخیلی داستانی است که شما را به دنیای خیال ببرد و وادارتان می کند به تصور کردن.

طنز

گونه ای از ادبیات است که مسائل اجتماعی را با زبانی شیرین در قالب انتقاد بیان می‌کند. خواندن رمان طنز کمک می کند تا ساعاتی به دور از اتفاقات روزمره اطرافمان شاد باشیم و با قسمت های بامزه رمان بخندیم. هنر طنزپردازی در واقع از سخت ترین هنر ها به حساب می آید و نویسنده این گونه آثار باید مهارت زیادی برای خنداندن مخاطب داشته باشند.

داستان کوتاه

به اثری گفته می‌شود که می‌توان آنرا در عرض یک ساعت خواند ولی در طول یک عمر آن را به یاد آورد این بهترین تعریف از داستان کوتاه است. داستان کوتاه گونه ای از ادبیات داستانی است که حجم بسیار کمی دارد و به مهم‌ترین اتفاقات شخصیت ها می‌پردازد که با نقطه ی اوج به پایان می‌رسد. تعداد شخصیت ها در این گونه داستان ها اغلب محدود است و جزئیات و مسائل نه چندان مهم جایی در این گونه داستان ها ندارند و بیشتر تمرکز داستان های کوتاه بر قهرمان اصلی و کلیت داستان است.

مذهبی

ما می‌دانیم تجربه، مهم‌ترین نتیجه زندگی است و داستان‌های مذهبی مجموعه‌ای از پر ارزش‌ترین تجربیات و پندهای اخلاقی است. نباید فراموش کنیم داستان مذهبی که خالی از خرافات، دروغ‌پردازی و تملق باشد از ارزش ویژه ای برخوردار است. بر این اساس، داستان دینی یکی با ارزش‌ترین نوع داستان است. یکی دیگر از امتیازات قصه‌های دینی آن است که ریشه در وحی آسمانی دارد.

جلال آل احمد

جلال آل احمد از روشنفکران، نویسندگان، منتقدان ادبی و مترجمان مشهور معاصر به حساب می آید. نوشته های آل احمد شتابزده، تاثیر گذار و در نهایت کوتاهی و ایجاز است و از زبان و لحن عموم مردم در محاورات استفاده می کرد. آثار او را می توان در قالب رمان و داستان، سفرنامه، خاطرات و نامه ها، مقالات و ترجمه ها طبقه بندی کرد.

محمود دولت آبادی

محمود دولت آبادی نویسنده، نمایش نامه نویس و فیلم نامه نویس معروف ایرانی است که مشهورترین اثر او رمان بلند ده جلدی "کلیدر" است. او همچنین سابقه بازیگری در سینما و تئاتر دارد و چندین فیلم به نام تاریخ سینمای ایران برگرفته از نمایشنامه های او ساخته شده است.

صادق هدایت

صادق هدایت نویسنده و مترجم به نام ایرانی است که از مشهور ترین آثار وی می توان به بوف کور، زنده به گور، سگ ولگرد و مسخ اشاره کرد. صادق هدایت در همه نوشته هایش با اشاره به تلخکامی ها و محرومیت ها، زمانه خود را به خوبی به تصویر می کشد.

بزرگ علوی

سید مجتبی آقا بزرگ علوی شهرت یافته به "بزرگ علوی" نویسنده، سیاست مدار، روزنامه نگار و استاد زبان فارسی بود. از معروف ترین آثار بزرگ علوی می توان به چشم هایش، گیله مرد، چمدان و میرزا اشاره کرد که از رمان های مشهور ایرانی به شمار می رود.

صمد بهرنگی

صمد بهرنگی منتقد اجتماعی، داستان نویس، آموزگار و مترجم برجسته ای بود که عمر کوتاهی داشت و در سن 29 سالگی از دنیا رفت. در این مدت کوتاه شاهکار ادبی برجسته ای به نام ماهی سیاه کوچولو از خود به یادگار گذشت که توسط کانون پرورش فکری کودک و نوجوان به چاپ رسید.

رضا امیر خانی

رضا امیر خانی نویسنده و منتقد ادبی است که مدتی هم رئیس هیئت مدیره انجمن قلم ایران بود. وی به غیر از رمان و داستان کوتاه، سفرنامه و مقالات بلند تحلیل اجتماعی نیز نوشته است. از معروف ترین آثار او می توان به منِ او، قیدار و ارمیا اشاره کرد.

سید مهدی شجاعی

سید مهدی شجاعی از نویسندگان نام آشنای کشورمان است که کتاب های بسیاری با مضامین دفاع مقدس و کربلا دارد که از مهم ترین آن ها می توان به پدر، عشق و پسر، فصل شیدایی لیلاها و سقای آب و ادب اشاره کرد. اگرچه تحصیلات دانشگاهی وی در حوزه ادبیات نمایشی بود ولی تمرکز اصلی خود را بر داستان نویسی قرار داد.

فرانسه

بازار کتاب ادبیات فرانسه همیشه داغ است و دوست‌داران زیادی دارد. رمان‌ها، اشعار و نمایشنامه‌های زیادی از فرانسه به فارسی ترجمه شده که می‌توانید مجموعه‌ای از بهترین و تاثیرگذارترین آثار نویسندگان فرانسه را در فیدیبو بخوانید.

ادبیات روسیه

بدون شک با خواندن یکی از آثار داستایوفسکی، لئوتولستوی یا چخوف می‌توان به غنای ادبیات روسیه پی برد. ادبیاتی که خود روس‌ها به داستان‌های آن افتخار زیادی می‌کنند. اگر دوست دارید با تاریخ و فرهنگ کشور روسیه آشنا شوید، خواندن آثار آن شما را به سرزمین سردسیر روسیه می‌برد.

انگلیس

ادبیات انگلیس به خاطر پرورش نویسندگان بزرگ و تاثیرگذار و همچنین جنبش‌های ادبی بزرگ شناخته می‌شود. گستردگی نهضت ادبی انگلیس تنها مخصوص کشور انگلستان نیست. نویسندگان انگلیسی زبان سایر کشورها از بهترین ادبای این منطقه شناخته می‌شوند و در رشد و شکوفایی ادبیات انگلیس نقش بسزایی داشته‌اند.

ادبیات آمریکا

ادبیات آمریکا با نقل افسانه‌ها و داستان‌های سرخ‌پوستی به صورت شفاهی و سینه به سینه آغاز شد و پس از مجادلاتی که با بریتانیا داشت، به استقلال ادبی و دوره رشد و شکوفایی نویسندگان بزرگ آمریکایی رسید.

ادبیات آمریکای جنوبی

اسطوره های بومی، انقلاب‌ها و کودتاها، رهبران انقلابی و به طور کل جذابیت سرزمین قهرمان‌پرور آمریکای جنوبی از ویژگی های این ادبیات است. آمریکای جنوبی مهد نویسندگان صاحب سبک چون گابریل گارسیا مارکز است و قدمت آن به چندین قرن پیش باز می گردد. ترجمه این آثار به فارسی، تب تندی را به جامعه کتابخوان ایران انداخته است.

ادبیات آلمان

ادبیات آلمان مرزهای ملی را پشت سر گذاشته و وارد عرصه­های بین المللی شده است. ناشران آلمان بنابر تقاضای بازار کتاب در دنیا و انتشار کتاب هایی که مخاطبان بین المللی دارد، از هم پیشی می‌گیرند و تا کنون سیزده بار نوبل ادبیات را از آن خود کرده‌اند.