0
ایوب آقاخانی

معرفی کتاب‌های ایوب آقاخانی

راوی

نویسنده

ایوب آقاخانی، نمایش‌نامه‌نویس، کارگردان تئاتر و بازیگر ایرانی، در تاریخ 1 آبان 1354 در تبریز به دنیا آمد. او از جوانی علاقه‌ زیادی به نمایش و تئاتر داشت و در سال 1373، با گویندگی و همکاری با رادیو، به عرصه‌ هنری و تئاتر وارد شد. ایوب در آن دوران به‌عنوان کارآموز در رادیو مشغول به فعالیت بود و نمایشنامه‌های رادیویی را اجرا می‌کرد.

پس از اتمام تحصیلات دبیرستانی، وی به تحصیل در دانشکده‌ هنر دانشگاه آزاد اسلامی پرداخت و در رشته‌ نمایش با تمرکز بر ادبیات تحصیل کرد و مدرک کارشناسی را اخذ کرد. سپس در سال 1381، از دانشکده‌ هنر دانشگاه تربیت مدرس در مقطع کارشناسی ارشد نمایش فارغ‌التحصیل شد.

ایوب آقاخانی به عنوان نویسنده و نمایش‌نامه‌نویس تئاتر، تاکنون فعالیت‌های متعددی در عرصه تئاتر انجام داده است. او آثار بسیاری در زمینه نمایشنامه‌نویسی خلق و به اجرا درآورده؛ از جمله آثار او می‌توان به نمایشنامه‌هایی همچون عصر دیروز و عصر امروز و مکاشفه موخر اشاره کرد.

نمایشنامه دوئتی کوتاه برای پاییز یکی از اولین آثار ایوب آقاخانی بود که در سال 1380 منتشر شد. علاوه بر این، او به عنوان داور در جشنواره‌های تئاتری بسیاری از جمله جشنواره‌های دانشجویی، جشنواره‌های نمایشنامه‌خوانی، جشنواره‌های تئاتر فجر و نمایش‌های رادیویی شرکت کرده است. در سال 2009، به‌عنوان داور جشنواره‌ی دانشگاه آمریکایی بیروت نیز انتخاب شد.

آقاخانی از سال 1383 به ترجمه آثار ادبی پرداخت و در سال 1384، اولین مجموعه شعر خود به نام واگویه در مسیر وهم و امید را منتشر کرد.


معرفی کتاب‌های صوتی ایوب آقاخانی


- کتاب صوتی خورشید نیمه‌شب: این کتاب صوتی نوشته یو نسبو است که گویندگی آن را ایوب آقاخانی انجام داده است. این کتاب اولین بار درسال 2005 منتشر شد. قهرمان داستان خورشید نیمه‌شب فردی به نام یون است که به خاطر خیانتش به فیشرمن، بزرگ‌ترین جنایت‌کار اسلو، در حال فرار است و در این مسیر گذر او به شهری کوهستانی می‌افتد که بخاطر نزدیکی آن به قطب، خورشید هیچ‌گاه در آن غروب نمی‌کند.

- کتاب صوتی مکاشفه‌ مؤخر: نویسندگی و گویندگی کتاب صوتی مکاشفه‌ مؤخر را ایوب آقاخانی به عهدا داشته است. این اثر برگرفته از 45 قطعه‌ کوتاه است که همه در کنار هم مجموعه شهری ناب از این نویسنده را به تصویر کشیده است.

- کتاب صوتی عشق اول: این کتاب به قلم ایوان تورگنیف نوشته شده است و داستان زندگی خود نویسنده را به تصویر می‌کشد. کتاب صوتی عشق اول داستان عشق نوجوانی شانزده ساله به زنی بیست و یک ساله است که در همسایگی آن‌ها زندگی می‌کند. داستان از آنجا شروع می‌شود که این نوجوان درگیر احساسات متناقضی می‌شود و نمی‌داند که چطور خود را آرام کند.

- کتاب صوتی شیطان: این کتاب یکی از آثار ارزنده لئو تولستوی است. نسخه صوتی این کتاب را با صدای ایوب آقاخانی می شنوید. این کتاب رمانی کوتاه است که به موضوع امیال جنسی و عواقب بی‌پروایی در عشق‌ورزی‌ می‌پردازد.

- کتاب صوتی ماشاءالله خان در بارگاه هارون الرشید: ایرج پزشکزاد نویسنده کتاب ماشاءالله خان در بارگاه هارون الرشید است و خواندن نسخه صوتی این کتاب را ایوب آقاخانی بر عهده داشته است. این کتاب که یک رمان طنز است اولین بار در سال 1337 در مجله‌ اطلاعات جوانان منتشر شد. نویسنده این کتاب داستان مردی را نوشته که از زمان حال به دوران هارون‌الرشید سفر می‌کند و در جریان این داستان، اتفاقات طنزی برای او رخ می‌دهد.