Loading

چند لحظه ...
کتاب ابراهیم در آتش‌

کتاب ابراهیم در آتش‌

نسخه الکترونیک کتاب ابراهیم در آتش‌ به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با ۵۰٪ تخفیف یعنی ۵,۵۰۰ تومان ارزان‌تر بخرید!

نقد و بررسی کتاب ابراهیم در آتش‌

با ظهور شعر نیمایی فضایی تازه در ادبیات نوین فارسی باز شد. شعرهایی که با نوآوری در فرم و محتوا بیان‌گر حرف و اندیشه‌ای نو در شعر معاصر شدند. شعر نو با مصراع‌های کوتاه و بلند و قافیه‌هایی که از شیوه‌های سنتی پیروی نمی‌کرد، آغازگز تحولی بزرگ در شعر فارسی بود. از مهمترین شاعران معاصر که از شیوه‌ی شعر نو استفاده می‌کردند، شاعران سرشناسی مثل فریدون مشیری، مهدی اخوان ثالث، سهراب سپهری، محمدرضا شفیعی کدکنی و هوشنگ ابتهاج بودند. از ویژگی شعر نیمایی می‌توان به حفظ قافیه اما در جای غیر مشخص و نداشتن آهنگ اشاره کرد. اما بعد از دهه‌ی سی، با ظهور شعر سپید یا آزاد که فاقد وزن عروضی است و ظاهری نثرگونه سبک شعری جدیدی در ادبیات معاصر شکل گرفت که بنیان‌گذار اصلی آن کسی نبود جز احمد شاملو.

درباره کتاب ابراهیم در آتش

 کتاب ابراهیم در آتش‌ با عنوان انگلیسی Abraham in the Fire مجموعه شعری از احمد شاملو است. چاپ سوم این کتاب در سال 1352 منتشر شد. بعضی از اشعار این مجموعه مضامین سیاسی و اجتماعی و بعضی مضامین عاشقانه دارند. از مهم‌ترین شعرهای این کتاب می‌توان به «شبانه»، «نشانه»، «برخاستن»، «در میدان»، «تابستان»، «تعویذ»، «سرود ابراهیم در آتش»، «غریبانه»، «ترانه‌ی تاریک» و ... اشاره کرد. 

شاملو در مجموعه شعر ابراهیم در آتش نه تنها به سنت زبان ویژه‌ی شعری خودش از کلمات فارسی که در روزگار معاصر کمتر به کار برده می‌شوند، استفاده می‌کند که کلمات و عبارات محاوره را به کار می‌برد. یکی از مشهورترین شعرهای شاملو در مجموعه شعر ابراهیم در آتش شعر «مرا تو بی‌سببی نیستی» است که در سکانسی از فیلم «هامون» ساخته داریوش مهرجویی، حمید هامون (خسرو شکیبایی) از کتاب این شعر زیبا را برای همسرش می‌خواند: « مرا تو بی سببی نیستی... براستی صلت کدام قصیده‌ای ای غزل».

 کتاب ابراهیم در آتش را نشر نگاه منتشر کرده است. خرید اینترنتی و دانلود کتاب الکترونیکی مجموعه شعر ابراهیم در آتش در همین صفحه امکان‌پذیر است. مجموعه شعرهای دیگری از احمد شاملو مانند «آیدا در آینه»،«مدایح بی‌صله» و... را می‌توانید از سایت فیدیبو دانلود و مطالعه کنید.

ویژگی ساختاری شعرهای کتاب ابراهیم در آتش

«رضا موسوی» نویسنده ادبی، در یادداشتی درباره مجموعه شعر ابراهیم در آتش احمد شاملو که در فصلنامه هشتم شعر چوک نوشته است؛ درباره‌ی ویژگی ساختاری شعرهای این مجموعه نوشته است: «شاملو هرچند از ویژگی‌های ساختاری کهن در زبان استفاده می‌کند یا از برخی واژه‌ها به واسطه‌ی معنای کهن و نه امروزی‌شان که بین مردم جا افتاده نیست سود می‌جوید، زبان محاوره را فراموش نکرده و به گونه‌ای آن را به کار می‌گیرد که در ساختار فاخر زبانش، بدون آن‌که زاید به نظر برسد در جای خود می‌نشیند و نه تنها باعث کاستی نمی‌شود، بلکه خود مقوم صلابت شعر شاملو می‌گردد. برخی نمونه‌ها را با هم مرور کنیم:

از «اشارتی»: یا به سیری و سادگی/ در جنگل پرنگار مه‌آلود/ گوزنی را گرسنه/ که ماغ می‌کشد

از «سرود ابراهیم در آتش»: آیا نه/ یکی نه/ بسنده بود/ که سرنوشت مرا بسازد؟

اولین «نه» نشان مخالفتی همراه با یکدندگی است که در محاوره کاربرد دارد، همین‌طور می‌تواند هم‌ارز با دومین نه، با کاربرد مفهومیِ مشابه و در جهت تاکید، فضاسازی کند. این‌گونه است که حتی در مواردی این چنینی، اگر بیشتر دقت کنیم، محاوره خود را در زبان شاملو نشان می‌دهد، بی آن که ذره‌ای از صلابت شعرش کاسته شده باشد. این‌هاست که تقلیدناپذیر است و ارزش کارِ این شاعر به راستی بزرگِ معاصر را نشان می‌دهد.»

موسیقی درونی و آهنگین بودن اشعار شاملو بدون استفاده از غروض و قافیه هم ویژگی‌ای است که در شعرهای این مجموعه بیش از پیش به چشم می‌آید.

شاملو در این مجموعه شعر هم از افعال منحصر به‌فرد و ترکیب‌های جدید و خلاقانه کلمات استفاده می‌کند. ترکیب‌هایی مثل «شیرآهن‌کوه مرد» در شعر «سرود ابراهیم در آتش» که چنان مشهور شد که وارد دایره‌ی کلمات تعداد زیادی از خوانندگان آثار شاملو شده است.

درباره احمد شاملو

احمد شاملو (Ahmad Shamlou) روزنامه‌نگار و شاعر معاصر ایرانی در۲۱ آذر ۱۳۰۴ متولد شد. او که  متخلص به «الف. بامداد» و «الف. صبح» بود در زمینه‌ی پژوهش، ترجمه و داستان‌نویسی هم فعالیت داشت. در سال 1325 زمانی که شاملو هنوز شاعری مشهور نبود با «نیما یوشیج» پدر شعر نوی فارسی آشنا می‌شود و این آشنایی در سرودن شعرهای او تاثیر زیادی گذاشت.

 در کتاب «شناختنامه شاملو»، جواد مجابی از زبان شاملو درباره‌ی ملاقاتش با نیما چنین نوشته است: «نشانی اش را پیدا کردم رفتم درِ خانه اش را زدم. دیدم مردی با همان قیافه که رسام ارژنگی کشیده بود آمد دمِ در. به او گفتم استاد، اسم من فلان است، شما را دوست دارم و آمده‌ام به شاگردی‌تان. فهمید کلک نمی‌زنم. در من صمیمیتی یافته بود که آن را کاملاً درک می‌کرد. دیگر غالباً من مزاحم این مرد بودم و بدون این‌که فکر کنم دارم وقتش را تلف می‌کنم، تقریباً هر روز پیش نیما بودم».

آشنایی شاملو با نیما باعث شکل‌گیری دوستی عمیقی بین آن‌ها شد و تا سال‌ها ادامه پیدا کرد. شاملو بعدها گفت که در خیلی از شعرهایش تحت تاثیر اشعار نیما و ابتکار او در قالب شعر نو بوده است. اما درادامه  مسیر زندگی شاملو تنها نیما نبود که تاثیرگذار بود. «فریدون رهنما» که با شعر روز جهان آشنا بود، تاثیر زیادی بر شاملو گذاشت.  فعالیت شاملو به عنوان شاعر اولین بار در سال  1326 با انتشار دفتری به نام «آهنگ‌های فراموش شده» شروع می‌شود. این کتاب مجموعه‌ای از اشعار شاملو در قالب شعرهای سنتی و موزون است.

در کودتای 28 مرداد سال 1332 فضای سیاسی ایران که محدودتر از پیش شده بود، مجموعه شعر «آهن‌ها و احساس» و ترجمه‌ی کتاب « طلا در لجن» اثر ژیگموند مورتیس و چند اثر دیگر از شاملو توسط حکومت از بین می‌‌رود و شاملو به عنوان زندان سیاسی به زندان می‌رود. او در زندان هم دست از نوشتن و مطالعه برنداشت اما این بار هم نوشته‌های او را ضبط و حذف کردند. یک سال بعد شاملو از زندان آزاد شد.

شاملو در سال ۱۳۴۱ با آیدا سرکیسیان همسر سومش آشنا می‌شود و دو سال بعد با او ازدواج می‌کند. آشنایی او با آیدا نقطه‌ی عطفی در زندگی  و آثار این شاعر صاحب سبک بود .

یکی از نکاتی که شاملو را نسبت به شخصیت‌های برجسته‌ی دوره‌ی خودش متمایز می‌کند فعالیت‌های مختلف او به عنوان چهره‌ای روشن‌فکر در جامعه‌اش است. شاملو روزنامه‌نگار فعال و پر کاری بود. بیشتر مردم شاملو را به عنوان شاعر می‌شناسند، در حالی که شغل اصلی او روزنامه‌نگاری و جدی‌ترین دل‌مشغولی‌اش شاعری بود. شاملو در طول فعالیت حرفه‌ای خود  از سال 1346 تا 1358 با نشریات مختلف ادبی و فرهنگی همکاری کرد و مسئولیت سردبیری چندین نشریه را هم به عهده داشت. او در رونق خیلی از نشریات تاثیر بسیار زیادی گذاشت. از جمله نشریه‌هایی که شاملو در آن‌ها فعالیت داشت سخن‌نو ، روزنه ، خواندنی‌ها، آشنا، اطلاعات ماهانه، کتاب هفته، روزنامه‌های کیهان فرهنگی، آینده‌گان، ایرانشهر در لندن، فردوسی و کتاب جمعه بودند.

در دهه‌ی پنجاه و شصت، شاملو بیشتر برای شرکت در جلسات و سمینارها به دعوت نشریات و دانشگاه‌های معتبر جهان و اواخر برای درمان آرتروز گردن در سفر بود. اما در آخر در سال 1370 به ایران بازگشت.

احمد شاملو بعد از تحمل سال‌ها ممنوعیت کاری و انزوا در دوم مرداد ۱۳۷۹ به علت شدت گرفتن بیماری دیابت  در خانه‌ی خود در دهکده فردیس درگذشت.

نگاهی به آثار احمد شاملو

شاملو در سال در سال ۱۳۳۶ با انتشار مجموعه اشعار «هوای تازه» به عنوان شاعری برجسته مشهور شد. به عقیده منتقدانی مثل« عبدالعلی دستغیب» شاملو بعد از نیما، یکی از تاثیرگذارترین شاعران معاصر ایران است که با اشعار عاشقانه‌ خود آغازگر سبکی جدید برای شعرای بعد از خود شد.

شاملو 15 دفتر شعر دارد که اولین مجموعه‌ی او با عنوان« آهنگ‌های فراموش‌شده» در سال 1326 منتشر شد. از دیگر کتاب‌های شعر شاملو می‌توان به «قطع‌نامه»، باغ آینه، لحظهها و همیشه، آیدا در آینه، آیدا، درخت و خنجر و خاطره، ققنوس در باران، مرثیه‌های خاک، شکفتن در مه، ابراهیم درآتش و ... اشاره کرد.

احمد شاملو علاوه بر جایگاه ویژه‌اش در شعر و ادب فارسی ترجمه‌های ماندگاری هم در ادبیات فارسی از خود به جای گذاشت. مشهورترین ترجمه‌ از او، ترجمه‌ی کتاب «شازده کوچولو» اثر آنتوان ‌سنت اگزوپری است. کتاب «مرگ کسب و کار من است» نوشته‌ی روبرت مرل، کتاب «خزه» اثر هربر لوپوریه و ‌ افسانه‌ی «گیل گمش» یکی از کهن‌ترین آثار ادبی-حماسی دنیا از جمله کتاب‌هایی است که احمد شاملو به زبان فارسی برگردانده است.

احمد شاملو در دهه‌ی چهل، در عرصه فیلم‌نامه‌نویسی و کارگردانی فعالیت‌هایی داشت او نویسنده‌ی 7 فیلم «اول هیکل»، «دختر کوهستان»، «بن بست»، «داغ ننگ»،«همه سر حریف»، «فرار از حقیقت» و «بی عشق هرگز» است.

در بخشی از کتاب ابراهیم در آتش می‌خوانیم

مرا تو

بی سببی

نیستی

به راستی

صلت ِ کدام قصیده ای

ای غزل ؟

ستاره باران ِ جواب ِ کدام سلامی به آفتاب

از دریچه تاریک ؟

کلام از نگاه ِ تو شکل می بندد

خوشا نظر بازیا که تو آغاز می کنی!

پس پشت مردمکان ات

فریاد کدام زندانی ست

که آزادی را

به لبان ِ بر آماسیده

گل سرخی پرتاب می کند؟ ــ

ورنه

این ستاره بازی

حاشا

چیزی بدهکار ِ آفتاب نیست

نگاه از صدای تو ایمن می شود

چه مؤمنانه نام مرا آواز می کنی!

و دلت

کبوتر آشتی ست،

در خون تپیده

به بام تلخ

با این همه

چه بالا

چه بلند

پرواز می کنی!

مشخصات کتاب ابراهیم در آتش‌

نظرات کاربران درباره کتاب ابراهیم در آتش‌

سکوت آدمی فقدان جهان و خداست
در ۱۲ سال پیش توسط ... ( | )
آن کو به یکی اری میمیرد نه به زخم صد خنجر و مرگش در نمی رسد مگر انکه از تب وهن دق کن اه اسفندیار مغموم تو را آن به که چشم فرو پوشیده باشی . احمد شاملو من در این‌جا به اتهام عشق به خلق و پیکار در راه خلق محاکمه می‌شوم. هدف ما فراهم‌آوردن چنان شرایطی است که همه انسانها تحت آن شرایط به آخرین حد کمال و انسانیت برسند… من در اینجا به اتهام عشق به خلق و پیکار در راه خلق محاکمه می‌شوم. بگذار رگ و پوست ما در راه خلق فدا گردد. تا ظلم هست مبارزه هست و تا مبارزه هست شکست و پیروزی هست؛ ولی سرانجام پیروزی متعلق به خلق است. این را من نمی‌گویم این را تاریخ می‌گوید… مهدی رضایی
در ۴ ماه پیش توسط Hamid reza anajafi ( | )
عنوان: ابراهیم در آتش؛ احمد شاملو؛ تهران، کتاب زمان، چاپ سوم 1352، 56 صمرا تو، بی سببی نیستیبه راستی، صلت کدام قصیده ای، ای غزل؟ستاره باران جواب کدام سلامی به آفتاباز دریچه ی تاریک؟کلام از نگاه تو شکل میبنددخوشا نظر بازیا که تو آغاز میکنیپس پشت مردمکانت، فریاد کدام زندانی ست، که آزادی را، به لبان برآماسیدهگل سرخی پرتاب میکند؟ورنه، این ستاره بازی، حاشا، چیزی بدهکار آفتاب نیستنگاه از صدای تو ایمن میشودچه مومنانه نام مرا آواز میکنیو دل ات، کبوتر ِ آشتی ست، درخون تپیده، به بام ِ‌تلخبا این همه چه بالا چه بلندپرواز میکنی
در ۶ سال پیش توسط ... ( | )
من بی نوا بندگکی سر به راهنبودمو راه بهشت مینوی منبز رو طوع و خاک ساری نبودمرا دیگر گونه خدایی می بایستشایسته ی آفرینه ییکه نواله ناگزیر راگردنکج نمی کند.
در ۶ سال پیش توسط ... ( | )
در ی قفس را باز بگذارپرنده که عاشقت باشدروی شانه هایت مینشیند.
در ۶ سال پیش توسط ... ( | )
  • ۱
  • ۲
  • ۳
  • ۴
  • بعدی ›
  • آخرین ››