Loading

چند لحظه ...
کتاب صوتی هزار و یک شب کتاب صوتی

کتاب صوتی هزار و یک شب
(صد شب دوم)

نسخه الکترونیک کتاب صوتی هزار و یک شب به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

نسخه نمونه کتاب صوتی هزار و یک شب را رایگان بشنوید

با کد تخفیف salam این کتاب را در اولین خریدتان با «۹۰٪ تخفیف» بخرید!

نقد و بررسی کتاب صوتی هزار و یک شب

‌درباره‌ی کتاب صوتی هزار و یک شب

کتاب هزار و یک شب گنجینه‌ای غنی ازادبیات، فرهنگ و جامعه‌شناسی محدوده‌ی جغرافیایی خاورمیانه است. این کتاب بسیاری از افسانه‌ها، شخصیت‌ها و قصه‌های این محدوده را در خود جای داده است. برای کتاب هزار و یک شب تاریخ نگارش دقیقی متصور نیست چرا که این کتاب از کنارهم گذاشتن شفاهی داستان‌ها و روایت‌های متفاوت گویندگان، به تدریج و با گذر زمان شکل گرفته است. تاریخ ایجاد این روند داستان‌سرایی را در دوره‌ی هخامنشی و محل آن را هند تعیین کرده‌اند. کتاب هزار و یک شب قبل از حمله اسکندر به ایران به زبان سانسکریت ترجمه شد و در زمان هارون الرشید به عربی برگرداننده شد و بعد از آن نسخه اصلی آن از بین رفت. در قرن هجدهم میلادی و در سال ۱۷۰۴ «هزار و یک شب» به زبان فرانسه ترجمه و در سال ۱۸۸۵ نسخه انگلیسی آن با نام Arabian Nights یا شب‌های عربی عرضه شد. این کتاب مرجع الهام بخش تاریخی و داستانی برای بسیاری از آثار غربی بوده است. نویسندگان بسیار غربی مانند گوته، بورخس و جویس بوده است.

هزار و یک شب سرمایه‌ای انسانی برای تمام بشریت است و به دفعات با داستان‌ها و افسانه‌های خود روی هنرمندان جهان در شاخه‌های مختلف هنری تاثیر گذاشته است. اقتباس‌های بسیاری از هزار و یک شب در تمام جنبه‌های هنری مانند موسیقی، سینما، تئاتر، نقاشی و... توسط هنرمندان گوناگون در طول تاریخ آشنایی غرب با این کتاب صورت گرفته است. تصویرگری کتاب هزار و یک شب به عنوان مثال یکی از موضوعات مینیاتور‌های ایرانی بوده‌ است.

‌در بخشی از کتاب صوتی هزار و یک شب می‌شنویم

...

پس تاج الملوک به باغ اندر آمد. ساعتی نشد و آواز کنیزکان و خادمان بلند شد. پس از آن کنیزکان و خادمان از دریچه‌ی خلوت درآمدند. باغبان چون ایشان را بدید نزد تاج الملوک رفته، او را از آمدن سیده‌اش بیاگاهانید و گفت:" چه باید کرد؟ اینک دختر ملک پدید آمد." تاج الملوک گفت: "بر تو باکی نیست. من در پشت درختان پنهان شوم." پس باغبان او را به پنهان شدن سفارش کرده، خود بیرون رفت. چون دختر ملک با کنیزکان و عجوز به باغ درآمدند عجوز به خود گفت: "اگر کنیزکان و خادمان با ما باشند به مقصود نتوانیم رسید". پس با دختر ملک گفت: "ای سیده حاجت به این خادمان و کنیزان نداریم و تا ایشان بدینجا هستند تو را دل نگشاید. ایشان را بازگردان."

سیده دنیا گفت:"راست گفتی" پس ایشان را بازگردانید و خود نرم نرم همی رفت و تفرج همی کرد. تاج الملوک نیز تفرج حسن و جمال و قد با اعتدال آن فرشته‌لقا همی کرد و می‌گفت:

"سرمست ز کاشانه به گلزار برآمد

غلغل ز گل و لاله به یکبار برآمد

مرغان چمن نعره زنان دیدم و گریان

زین غنچه که از طرف چمنزار برآمد

آب از گل رخساره‌ی او عکس پذیرفت

وآتش به سر غنچه‌ی گلنار برآمد

سجاده نشینی که مرید غم او شد

آوازه‌اش از خانه‌ی خمار برآمد"

...

ترجمه‌ی کتاب صوتی هزار و یک شب به فارسی

یک سوم از کتاب هزار و یک شب در سال ۱۲۵۹ هجری قمری و در زمان محمدشاه به دست ملا عبدالطیف طسوجی به فارسی ترجمه شد و بعدها میرزا علی سروش اصفهانی اشعاری به فارسی برای داستان‌هایش سرود. انتشارات آوانامه کتاب صوتی هزار و یک شب را با ترجمه‌ی عبداللطیف تسوجی عرضه کرده و در اختیار علاقه‌مندان قرارداده است. در نسخه‌ای که انتشارات آوانامه از کتاب صوتی هزار و یک شب آماده کرده و در این صفحه از فیدیبو برای دانلود و گوش سپردن به آن قرار گرفته است صد شب دوم کتاب صوتی شده‌اند. هر کدام از فایل‌های این نسخه‌ی صوتی روایت چند شب از داستان‌های هزار و یک شب را در خود جای داده است زمان متوسط سی دقیقه‌ای دارد.

چرا باید کتاب صوتی هزار و یک شب را خواند؟

هزار و یک شب مجموعه داستانی جذاب از افسانه‌ها و قصه‌های خاورمیانه است که مطالعه‌ی آن برای مخاطبان در تمام گروه‌های سنی لطف خود را خواهد داشت. بسیاری از کودکان ایران با شخصیت‌های داستانی این کتاب مانند سندباد، علی بابا و علاالدین از طریق نمونه‌های غربی شده‌ی آن‌ها در انیمیشن‌ها آشنا هستند و مطالعه‌ی این کتاب می‌تواند سرچشمه‌ی این قصه‌ها را برای ایشان آشکار کند و تخیل کودکان را بیش از پیش به پرواز در آورد. همچنین به دلیل زمان ترجمه‌ی این اثر به فارسی در دوره‌ی محمدشاه خواننده در کنار روانی نسبی متن با دایره لغات گسترده‌‌ی ادبیات قاجار و به طبع امروز آشنایی بهتر و عمیق‌تری پیدا خواهد کرد.

هزار و یک شب از آن کتاب‌هاییست که برای نخواندن آن هیچ بهانه‌ای وجود ندارد و آماده است تا تخیل شما را به پرواز درآورد. نسخه‌ی صوتی این کتاب که توسط انتشارات آوانامه آماده شده است عاملی موثر در راحتی بیش از پیش مخاطب در آشنایی با این کتاب خواهد بود. یکی از ویژگی‌های خوب این اثر استفاده از موسیقی مناسب و عالی همراه با متون کتاب است.

 

  • کتاب صوتی هزار و یک شب در دسته‌ی کتاب‌های داستان قرار دارد.
  • کتاب صوتی هزار و یک شب مناسب برای تمام گروه‌های سنی است.
  • خوانش کتاب صوتی صوتی هزار و یک شب را پروین محمدیان به‌عهده داشته‌است.

آن‌چه در بالا خواندید بررسی و نقد کتاب صوتی هزار و یک شب اثر نامشخص بود.خرید و دانلود این اثر در همین صفحه امکان‌پذیر است. برای مطالعه‌ی دیگر کتاب‌ها در زمینه‌ی داستان می‌توانید به قسمت دسته‌بندی کتاب‌ها مراجعه و کتاب‌های این موضوع را یکجا مشاهده کنید.

مشخصات کتاب صوتی هزار و یک شب

نظرات کاربران درباره کتاب صوتی هزار و یک شب

بقیش کی میاد؟
در ۲ سال پیش توسط علی ساوجبلاغی ( | )
گرونه
در ۲ سال پیش توسط امیرحسین کمری ( | )
بقیش کی میاد من همشو باهم میخام تا شب ۱۰۰۱
در ۲ سال پیش توسط Sasan ... ( | )
عالی بود منتظرم ادامه داستان هم منتشر بشه
در ۲ سال پیش توسط نوید واحدی ( | )
بسیار عالی. امیدوارم ادامه‌ی کتاب هم با صدای گیرای همین راوی منتشر بشه.
در ۲ سال پیش توسط ارشیا ( | )
  • ۱
  • ۲
  • ۳
  • ۴
  • بعدی ›
  • آخرین ››