دسته‌ بندی
Loading

چند لحظه ...
کتاب قدرت، سیاست و مذهب در ایران عهد تیموری

کتاب قدرت، سیاست و مذهب در ایران عهد تیموری

نسخه الکترونیک کتاب قدرت، سیاست و مذهب در ایران عهد تیموری به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

با کد تخفیف salam این کتاب را در اولین خریدتان با «۹۰٪ تخفیف» بخرید!

درباره کتاب قدرت، سیاست و مذهب در ایران عهد تیموری

در سال‌های پس از مرگ تیمور، جوان‌ترین پسر او یعنی شاهرخ موفق شد مناطق اصلی قلمرو پدر را در اختیار بگیرد. شاهرخ تمایلات تبلیغ‌گرایانۀ پدر را نداشت و عملیات نظامی را به موارد واقعاً ضروری محدود کرد. او همچنین در مقایسه با پدرش تمایل بیشتری به تقسیم قدرت نشان می‌داد و به همین دلیل در حکومت او شاهد استقلال بیشتر ایالات و افزایش قدرت فردی در میان نخبگان ایرانی و ترک- مغول هستیم. این خصوصیات به همراه گرایش مذهبیِ جدّی او، آوازۀ یک فرمانروا را برای وی به ارمغان آورد که خود را وقف دین کرده و ادارۀ حکومت را به کارگزاران و همسر قدرتمند خویش [گوهرشاد] وانهاده است. به نظر می‌رسد این ارزیابی بر این فرض استوار است که تیمور یک واحد سیاسی بی‌نقص از خود به‌جا گذاشته بود که حکومت بر آن آسان بود. اما این طور نبود. شاهرخ مجبور بود از راه جنگ و تدبیر سیاسی سلطه خود را بر قلمرو تحت حاکمیتش برقرار کند؛ او می‌بایست میان مراکز بی‌شمار قدرت خاندانی، ایالتی و محلی موازنه ایجاد کند. بعضی از مورخان معاصر با اواخر سلطنت شاهرخ تصویری از یک فرمانروای ضعیف و کم‌توجه را از او به نمایش می‌گذارند، اما آنهایی که در اوایل و اواسط دورۀ او تاریخ‌های خود را می‌نوشتند، وی را فردی فعال در امور مربوط به سپاه و کشورداری نشان می‌دهند. حتی نخستین رقیب و مخالف شاهرخ یعنی شاهزاده اسکندر بن عمرشیخ نیز مهارت او در حکومت را تصدیق می‌کند. او می‌گوید که شاهرخ می‌دانست چگونه ظواهر شرع و عرف را حفظ کند و اگرچه به زیردستان خود قدرت قابل توجهی واگذار می‌کرد، اما خود بر تصمیمات مهم نظارت داشت. تاریخ نظامی و خاندانی دورۀ تیموریان تحت تأثیر دو گروه مهم که پیوستگی نزدیکی به هم داشتند، قرار دارد. یکی خاندان تیمور و دیگری فرماندهان- امرای- چغتایی که از نسل سرداران بلند مرتبۀ تیمور بودند. خاندان تیمور و امرا ریشۀ مشترکی در اولوس چغتای در ماوراءالنّهر و افغانستان شرقی داشتند که آنها را با تاریخ امپراتوری مغول و شخصیت پرجاذبۀ چنگیزخان پیوند می‌داد. آنها موقعیت خود را به عنوان گروه حاکم به‌طور مستقیم مدیون تیمور بودند که فاتح قلمروی بود که آنها بر آن حکم می‌راندند و به آنها و یا پدرانشان قدرت بخشیده بود. بازماندگان اینان تا پایان عمر سلسلۀ تیموری در صحنۀ قدرت نظامی با اهمیت باقی ماندند. هر فرمانروایی برای به‌دست آوردن و حفظ قدرت در قلمرو تیموری مجبور به در اختیار گرفتن این گروه - شاهزادگان و امرا- بود، زیرا آنها نخستین رقبای او در راه رسیدن به قدرت و مهم‌ترین کارگزاران او برای حفظ سلطه بر ساکنان مناطق تابعه بودند. فرمانروا برای غلبه بر مردم یکجانشین و کوچرو در قلمرو تیمور،که نیرویی قدرتمند و از نظر سیاسی با اهمیت بودند، نیازمند تسلط بر خانوادۀ خود و سپاه بود.

ادامه...

مشخصات کتاب قدرت، سیاست و مذهب در ایران عهد تیموری

بخشی از کتاب قدرت، سیاست و مذهب در ایران عهد تیموری

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

در حال بارگذاری...

نظرات کاربران درباره کتاب قدرت، سیاست و مذهب در ایران عهد تیموری