کتاب صوتی فوتبال علیه دشمن با صدای عادل فردوسی‌پور
Loading

چند لحظه ...
کتاب مباحثی از اصول فقه استدلالی و کاربردی

کتاب مباحثی از اصول فقه استدلالی و کاربردی

نسخه الکترونیک کتاب مباحثی از اصول فقه استدلالی و کاربردی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

با کد تخفیف hifidibo این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۲,۶۰۰ تومان ارزان‌تر بخرید!

درباره کتاب مباحثی از اصول فقه استدلالی و کاربردی

در قلمرو علوم و فنون گوناگون به سه کاربرد واژه «مفهوم» می‌توان اشاره کرد: الف) کاربرد ادبی مفهوم: ادیبان می‌گویند: «المفهومُ ما یُفهَمَ من اللّفظ؛ مفهوم چیزی است که از لفظ فهم می‌شود». در واقع، می‌توان آن را به «معنا» تعبیر کرد. اگر آن را معنا بنامیم، باید گفت «المفهوم ما یقصد من اللفظ، فهو المعنا»؛ «ما یَدَّل علیه اللفظ، فهو المدلول» و «ما یفهم من اللفظ، فهو المفهوم». پس مفهوم چیزی است که به طور کلی از لفظ فهم می‌شود و تفاوت این نام‌گذاری‌ها به اعتبارهای مختلف است. از این جهت که معنا «چیزی است که از لفظ فهمیده می‌شود»، به آن مفهوم می‌گویند؛ از این جهت که گوینده یا نویسنده آن را قصد کرده، آن را معنا می‌نامند، و از این جهت که لفظ بر آن دلالت می‌کند، مدلول و به تعبیر علمای بیان، «معنی‌المراد» (معنایی که کلام بر آن دلالت کرده و گوینده یا نویسنده آن را ادا کرده است)، نامیده می‌شود. این کاربرد گستردۀ مفهوم خود اقسامی دارد: الف) مفرد (مانند فرهاد)؛ ب) مرکب (تام و ناقص)؛ ج) مجازی و حقیقی. مرکب تام آن است که مخاطب پس از شنیدن آن، دیگر انتظار افزودن چیزی را بر آن ندارد؛ مانند «فرهاد کوهکن یک مرد بود». اما مرکب ناقص آن است که مخاطب پس از شنیدن آن، همچنان انتظار افزودن چیزی را بر آن دارد؛ مثل مضاف و مضاف‌الیه یا صفت و موصوف؛ مانند «مردی که می‌دوید...». ب) کاربرد منطقی مفهوم: در علم منطق، واژۀ مفهوم را در برابر مصداق به کار می‌برند. این کاربرد واژه «مفهوم» همان چیزی است که از مصداق در ذهن حاصل می‌شود و مصداق همان چیزی است که در خارج و عینیّت وجود دارد. در اینجا مراد از مفهوم همان صورت‌های ذهنی است که از واقعیات خارجی داریم. پس در اینجا، «ما یُحصل فی الذهن، فهو المفهوم»، و در برابر مصداق قرار می‌گیرد. «المصداق ما یوجد فی الخارج؛ مصداق چیزی است که در خارج وجود دارد». این همان کاربرد واژه مفهوم در علم منطق است. ج) کاربرد اصولی مفهوم: اما باید دید اصطلاح ویژه عالمان اصول چیست؟ «المفهوم ما یدلّ علیه اللفظ، لا فی حدّ ذاته؛ مفهوم چیزی است که کلام متکلم به طور مستقیم بر آن دلالت ندارد». به سخن دیگر، این مفهوم را از اجزای خود کلام نمی‌فهمیم، بلکه از طرز قرار گرفتن اجزای کلام و ساختار کلام برداشت می‌کنیم. پس به طور غیر مستقیم این برداشت از کلام پدید می‌آید. در اینجا واژۀ مفهوم در برابر اصطلاح منطوق قرار می‌گیرد. منطوق، معنایی است که به طور مستقیم از اجزای جمله فهمیده می‌شود؛ اما مفهوم، معنایی است که به طور غیرمستقیم (از ساختار جمله) به دست می‌آید. به بیان تخصصی، مفهومْ معنایی است که به دلالت التزامی از نوع لزوم بَیّن به معنای اخص فهمیده می‌شود. برخی اصولیین این بحث را بر اساس آنچه در علم منطق دربارۀ دلالت‌های التزامی مطرح شده، توضیح داده‌اند. مثالی که در کتاب‌های اصولی بیان کرده‌اند، این است: «إذا بلغ الماء کُرّاً، لایُنَجّسهُ شئٌ؛ ترجمه: اگر آب به حد کُر برسد، چیزی آن را نجس نمی‌کند». پس در تماس چیزی نجس با این آب، اگر آب تغییر حالت ندهد و رنگ، بو و طعم آن دگرگون نگردد، نجس نمی‌شود. این معنای مستقیم و منطوق است که از این جمله فهم می‌شود. در مقابل، معنای غیر مستقیم (معنایِ مفهوم) این جمله آن است که اگر آب به حد کُر نرسد، تماس شئ نجس با آن، آب را نجس می‌کند.

ادامه...

مشخصات کتاب مباحثی از اصول فقه استدلالی و کاربردی

بخشی از کتاب مباحثی از اصول فقه استدلالی و کاربردی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

در حال بارگذاری...

نظرات کاربران درباره کتاب مباحثی از اصول فقه استدلالی و کاربردی