دسته‌ بندی
Loading

چند لحظه ...
کتاب عوامل بیماری‌زای مشترک بین انسان و حیوان در زنجیره غذایی

کتاب عوامل بیماری‌زای مشترک بین انسان و حیوان در زنجیره غذایی

نسخه الکترونیک کتاب عوامل بیماری‌زای مشترک بین انسان و حیوان در زنجیره غذایی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

با کد تخفیف salam این کتاب را در اولین خریدتان با «۹۰٪ تخفیف» بخرید!

درباره کتاب عوامل بیماری‌زای مشترک بین انسان و حیوان در زنجیره غذایی

از منظر تاریخی انتقال بیماری‌ها از حیوانات به انسان با تحول نحوه زندگی انسان از شکل شکارچی به اهلی کننده و پرورش دهنده حیوانات رو به افزایش گذاشته است. با اهلی شدن حیوانات، انسان مجاورت بیشتری با حیوانات و مواد دفعی آن‌ها و نیز با پاتوژن‌هایی که به وسیله حیوانات حمل می‌شوند، یافت. این پاتوژن‌ها یا عوامل بیماری‌زا سبب آلودگی آب و مواد غذایی و در نتیجه ایجاد بیماری در انسان می‌شدند. طی دهه‌های ۱۹۵۰ و۱۹۶۰، افزایش فوق العاده‌ای در تولیدات کشاورزی و نیز کاهش چشم گیری در بیماری‌های عفونی انسان و حیوانات به وجود آمد. این امر تا حد زیادی مربوط به استفاده از ترکیبات ضد میکروبی و نیز تولید نسبتا ارزان مواد غذایی بود. دردهه‌های ۱۹۷۰ و۱۹۸۰ این تلقی وجود داشت که مشکل تولید مواد غذایی حل شده است، اما ما شاهد بودیم که نه تنها مشکلات مربوط به سلامت غذایی، بلکه هم چنین نگرانی پیرامون چگونگی تاثیر پرورش حیوا نات اهلی بر بهداشت و سلامت انسان افزایش یافت. مشکلات جدیدی در ارتباط با تامین مواد غذایی ایجاد شده است. فصل اول این کتاب به تغییر ماهیت تامین مواد غذایی از شکل محدود و محلی به شکل وسیع و جهانی و چالش‌های مربوط به سلامت غذایی ناشی از این جهانی شدن می‌پردازد. فصل دوم کتاب فهرست جامعی از بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان، آنچه وجود دارد و آنچه احتمالا در آینده مطرح خواهد بود را ارائه می‌دهد. کود حیوانی که درفصل ۳ مورد بحث قرار گرفته است به‌دلیل آن که یکی از مهم‌ترین منابع بیماری انسانی محسوب می‌شود همواره باعث نگرانی بوده است ولی به‌عنوان یک منبع بیماری‌های مشترک آلوده کننده خوراک دام که وارد و یا از مزرعه خارج می‌شود کمتر مورد مطالعه قرار گرفته است (فصل۴). در گذشته پاستوریزه کردن شیر نقش کلیدی و مهمی در بحث سلامت انسان داشت، اما اخیرا تمایل به سمت مصرف شیر خام (غیرپاستوریزه) مشاهده می‌شود (فصل ۵). این موضوع می‌تواند تا حدودی ناشی از نگرانی مصرف کنندگان در مورد استفاده از ترکیبات ضد میکروبی در تولید مواد غذایی و احتمال تاثیر آن بر سلامت انسان باشد که در فصل ۶ به آن پرداخته شده است. در نتیجه ی چالش‌های جدیدی که در موضوع امنیت تامین مواد غذایی ایجاد شده، راهکار‌هایی برای کاهش عوامل بیماری‌زا در محل پرورش حیوانات طراحی شده است (فصل ۷). به علت افزایش نگرانی در مورد استفاده ازآنتی بیوتیک‌ها در تولید مواد غذایی و تولید محصولات ارگانیک به‌عنوان راهکاری جهت تامین هر چه بیشتر سلامت انسان، موضوع کشاورزی ارگانیک که در فصل ۸ مورد بحث قرار می‌گیرد طرفداران بسیاری یافته است. به هر حال موضوع سلامت غذایی مبحثی پویا است که راهکار‌های بهبود وضعیت آن با توجه به تهدید‌های جدیدی مثل آنفلوانزای پرندگان (فصل۹) و بیماری کرونز که متوجه انسان است، روز آمد خواهد شد(فصل۱۰). آخرین فصل کتاب(فصل ۱۱) یک مطالعه مروری بسیار جالب است که نشان می‌دهد چگونه خطر ایجاد یک بیماری انسانی ناشی از حیوان به‌صورت عمومی مطرح می‌شود. این فصل به سلسله وقایع و سیاست‌گذاری‌های اتفاق افتاده پیرامون بیماری جنون گاوی در بریتانیا می‌پردازد. در این خصوص اطلاعات مقایسه‌ای از آمریکای شمالی نیز آورده شده است.

ادامه...

مشخصات کتاب عوامل بیماری‌زای مشترک بین انسان و حیوان در زنجیره غذایی

بخشی از کتاب عوامل بیماری‌زای مشترک بین انسان و حیوان در زنجیره غذایی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

در حال بارگذاری...

نظرات کاربران درباره کتاب عوامل بیماری‌زای مشترک بین انسان و حیوان در زنجیره غذایی