Loading

چند لحظه ...
کتاب توسعه و دموکراسی و دلالت‌‌های آن برای ایران

کتاب توسعه و دموکراسی و دلالت‌‌های آن برای ایران

نسخه الکترونیک کتاب توسعه و دموکراسی و دلالت‌‌های آن برای ایران به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

با کد تخفیف salam این کتاب را در اولین خریدتان با «۹۰٪ تخفیف» بخرید!

درباره کتاب توسعه و دموکراسی و دلالت‌‌های آن برای ایران

خاستگاه واژۀ دموکراسی را می­توان یونان قدیم دانست و معنای آن حکومت مردم است. با این حال هیچ اجماعی دربارۀ تعریف این واژه وجود ندارد. آبراهام لینکلن آن را «حکومت مردم، به وسیلۀ مردم و برای مردم» خواند و شومپیتر آن را این­گونه تعریف می­­کند: «می­توان گفت دموکراسی یک روش سیاسی است، نوع خاصی از ترتیبات نهادی برای دستیابی به مشروعیت سیاسی و تصمیات اجرایی است». وی در تعریف روش دموکراتیک می­نویسد: «روش دموکراتیک نوعی از ترتیبات نهادی برای اتخاذ تصمیمات سیاسی است که در آن افراد قدرت تصمیم­گیری را از طریق یک مبارزۀ رقابت آمیز برای به­دست آوردن آرای مردم، کسب می­کنند». ­گانینگ در تعریفی معطوف به انواع حکومت می‌نویسد: «دموکراسی نوعی حکومت است و منظور از حکومت نیز کاربرد انحصاری زور فیزیکی است. حکومت عبارت است از مجموعه­ای از قوانین و اجرای آنها از طریق زور انحصاری. در کلیۀ دولت­های بزرگ وظیفۀ وضع و اجرای قوانین بر عهدۀ کارگزارانی است که برای این کار استخدام شده­اند. این کارگزاران انحصار زور را مدیریت می‌کنند.... از ویژگی­های مهم دموکراسی این است که مردم از طریق انتخابات دوره­ای بر اکثر کارگزاران مهم و برجسته نظارت می­کنند. این نظارت به­­طور مستقیم از طریق برگزاری همه­پرسی و یا به طور غیر­مستقیم از طریق انتخاب تعدادی نماینده اعمال می­گردد. در این معنا دموکراسی"از مردم، به وسیله مردم و برای مردم" قلمداد می­شود». در نهایت پرزورسکی و همکارانش درتلاش برای ارائۀ شاخصی برای دموکراسی در تعریف آن می­نویسند: «دموکراسی برای ما نظامی است که حاکمان آن از طریق انتخابات رقابتی انتخاب می­شوند». لذا به­طور خلاصه می­توان گفت دموکراسی یعنی حق تصمیم‌گیری مردم در امور مربوط به خودشان و نظارت مردم بر کارگزاران در هنگام اجرای این تصمیم­ها و در واقع پاسخگو کردن آنها. امری که نیازمند برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه، وجود جامعه مدنی قدرتمند و به­ویژه احزاب قدرتمند، رسانه­های آزاد، قوه قضائیۀ مستقل و ترتیبات نهادی و سازمانی حامی نظم دموکراتیک است. با وجود تاریخچۀ فوق دربارۀ واژۀ دموکراسی و این مسئله که بحث پیرامون نظام­های سیاسی کشورها به زمان ارسطو بازمی­گردد اما اصولاًدر بحث پیرامون گذار به دموکراسی به نظریه­هایی توجه می­شود که پس از جنگ جهانی دوم مطرح شدند و سرآغاز آن را می­توان مقالۀ لیپست دانست که در سال ۱۹۵۹ منتشر شد.

ادامه...

مشخصات کتاب توسعه و دموکراسی و دلالت‌‌های آن برای ایران

بخشی از کتاب توسعه و دموکراسی و دلالت‌‌های آن برای ایران

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

در حال بارگذاری...

نظرات کاربران درباره کتاب توسعه و دموکراسی و دلالت‌‌های آن برای ایران