فیدیبو نماینده قانونی انتشارات جادوی قلم و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .
کتاب توسعه‌ مهارت‌های فردی و حرفه‌ای

کتاب توسعه‌ مهارت‌های فردی و حرفه‌ای

نسخه الکترونیک کتاب توسعه‌ مهارت‌های فردی و حرفه‌ای به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است.


فقط قابل استفاده در اپلیکیشن‌های iOS | Android | Windows فیدیبو

با کد تخفیف fdb40 این کتاب را در اولین خریدتان با ۴۰٪ تخفیف یعنی ۳,۹۰۰ تومان دریافت کنید!

درباره کتاب توسعه‌ مهارت‌های فردی و حرفه‌ای

اکثر سازمان‌ها نیازمند این هستند که کسانی که در آنها کار می‌کنند، دارای توانایی‌های خاصی باشند که به آنها این امکان را می‌دهد که کار خود را به طور مؤثر انجام دهند. برای مثال، عکاسان باید بدانند که چگونه تنظیمات مختلف دوربین و روشنایی بر عکسی که آن‌ها می‌گیرند تأثیر می‌گذارد و برنامه نویسان کامپیوتر باید نحوه استفاده از زبان برنامه نویسی را بدانند. این توانایی‌ها به عنوان مهارت‌های سخت یا فنی شناخته می‌شوند و برای یادگیری آن‌ها معمولاً اشخاص لازم است در برنامه‌های آموزشی ثبت نام کنند که آنها در آنجا دستورالعمل و اغلب آموزش‌های عملی را نیز دریافت می‌کنند. با این وجود، برای کار در هر شغلی شما همچنین به آنچه که "مهارت‌های نرم" (اغلب "مهارت‌های زندگی" نامیده می‌شوند) شناخته شده‌اند نیاز دارید. مهارت‌های نرم در مقابل مهارت‌های سخت (مانند مهارت‌های فنی) بسیار بر رشد شخصیت و توسعه فردی کارکنان تأثیر می‌گذارند. امروزه سازمان‌ها می‌دانند که توسعه حرفه‌ای کارکنان نقش مهمی در حفظ روابط با مشتریان، ارباب رجوع، تأمین کنندگان، همکاران و ایجاد یک کسب و کار موفق دارد. با این وجود، مهارت‌های نرم جایگزینی برای مهارت‌های سخت و فنی نیستند. در حقیقت، آن‌ها مکمل یکدیگرند و پتانسیل افراد مجهز به مهارتهای سخت را آشکار می‌کنند.

ادامه...

بخشی از کتاب توسعه‌ مهارت‌های فردی و حرفه‌ای

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:

۱. مهارت های نرم

۱/۱ مقدمه

اکثر سازمان ها نیازمند این هستند که کسانی که در آنها کار می کنند، دارای توانایی های خاصی باشند که به آنها این امکان را می دهد که کار خود را به طور موثر انجام دهند. برای مثال، عکاسان باید بدانند که چگونه تنظیمات مختلف دوربین و روشنایی بر عکسی که آن ها می گیرند تاثیر می گذارد و برنامه نویسان کامپیوتر باید نحوه استفاده از زبان برنامه نویسی را بدانند. این توانایی ها به عنوان مهارت های سخت یا فنی شناخته می شوند و برای یادگیری آن ها معمولاً اشخاص لازم است در برنامه های آموزشی ثبت نام کنند که آنها در آنجا دستورالعمل و اغلب آموزش های عملی را نیز دریافت می کنند.
با این وجود، برای کار در هر شغلی شما همچنین به آنچه که "مهارت های نرم" (اغلب "مهارت های زندگی" نامیده می شوند) شناخته شده اند نیاز دارید. مهارت های نرم در مقابل مهارت های سخت (مانند مهارت های فنی) بسیار بر رشد شخصیت و توسعه فردی کارکنان تاثیر می گذارند. امروزه سازمان ها می دانند که توسعه حرفه ای کارکنان نقش مهمی در حفظ روابط با مشتریان، ارباب رجوع، تامین کنندگان، همکاران و ایجاد یک کسب و کار موفق دارد. با این وجود، مهارت های نرم جایگزینی برای مهارت های سخت و فنی نیستند. در حقیقت، آن ها مکمل یکدیگرند و پتانسیل افراد مجهز به مهارتهای سخت را آشکار می کنند.
هرچه زودتر مهارت های نرم مرتبط آموخته شوند بهتر است. مرحله یادگیری این مهارت ها باید اگر زودتر از زمان تحصیل در کارشناسی شروع نشده باشد باید حداقل درزمان تحصیل در کارشناسی شروع شود. امروزه شرکت ها، در زمان مصاحبه از کار جویان، در واقع در مورد عمق تخصص فنی یا دامنه تخصص دواطلبان نگران نیستند. آن ها می دانند که می توانند تکنولوژی های عجیب وغریب را بدون دردسر به آنها آموزش دهند, بلکه آنها اگاهندکه آموزش مهارت های نرم سخت تراست. بنابراین زمان مناسب برای یادگیری زمانی است که شما در حال آماده شدن برای کارشناسی / پس از کارشناسی ارشد هستید.

درباره نویسنده

دکتر مانموهان جوشی(۱) دارای مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد تحصیلات در رشته مدیریت و دکترای مدیریت بازرگانی است که بیش از ۴۵ سال تجربه ی تدریس، آموزش و مدیریت دارد. او در موسسات آموزشی معروف و بزرگ هند، کویت و عمان، سمت مدیریت را دارا بوده است.
شورای ملی آموزش و پژوهش آموزشی هند، به پاس فعالیت های نوآورانه اش در زمینه آموزش ارزشی به او جایزه اعطا کرده است.
او همچنین از سوی دولت ایالت تامیل نادو و هیئت رئیسه مرکزی آموزش راهنمایی هند، جایزه ی برترین آموزگار را دریافت کرده است. مقاله های متعددی را در کنفرانس های مختلف ملی و بین المللی و تحت نظر یونسکو ارائه داده است. همچنین کارگاه های آموزشی مختلفی را برای مدرسین، دانش آموزان، والدین و مدیران برگزار کرده است. موضوع این کارگاه ها حوزه ای گسترده را در بر می گرفت که شامل رهبری و گروه بندی، آموزش ارزشی، مهارت های مدیریتی، انتخاب حرفه، تصمیم گیری موثر در مدیریت، مهارت های ارتباطی موثر، روابط شخصی، ارزیابی مفهومی مداوم، مهارت های برخورد با مدیران و مهارت های محرمانه می شد. او همچنین چندین کتاب در زمینه های مختلف تالیف کرده است.
جوشی به عنوان مدیر اجرایی اصلی و مشاور با یکی از موسسات آموزشی برجسته در عمان همکاری داشته است.
او اکنون چهره ی برجسته ی خدمات آموزشی آچاریا و بنگلور در هند است و کارگاه های آموزشی و برنامه های تعلیمی مختلفی را برای پروفسوران دانشگاهی، معلمین و آموزش دهندگان معلمین برگزار می کند. او همچنین در آموزش دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی و دانشجویان حقوق حضوری فعال دارد.
از طریق آدرس ایمیل manmohan.joshi@gmail.com می توانید با ایشان در ارتباط باشید.

۱.۳ ضرورت مهارت های نرم


مهارت های نرم به ما اجازه می دهند تا از مهارت و دانش فنی مان به طور موثر وبهینه بهره ببریم. آن ها شیوه تعامل با کارفرمایان، همکاران و مشتریان / مراجعان را بهبود می بخشند. اجازه می دهند تا ما کار خود را به موقع انجام دهیم. آن ها بر احساس ما در مورد شغل ما ن ونحوه برداشت دیگران در مورد ما تاثیر می گذارند.
در نتیجه، تقاضا و وابستگی به مهارت های نرم به دلیل تغییرات مداوم در محیط کار، بازار مشتری محور، فناوری مبتنی بر اطلاعات و جهانی سازی، روبه افزایش است.
توسعه مهارت های نرم در این بازار بسیار مهم است زیرا رقابت شدید برای بسیاری از موقعیت های در دسترس وجود دارد. توانایی توسعه و استفاده از مهارت های نرم می تواند بین برنده و غیر برنده تفاوت ایجاد کند.
قبلاً تمرکز مدیریت بر مهارت های سخت بود. تاکید بیشتر بر مهارت های فنی لازم برای عملکرد موثر بود. این مهارت ها بیشتر به کار واقعی انجام شده مرتبط بودند. اما اکنون هر شغلی که شما فکرش را بکنید نیاز به داشتن ویژگی های شخصیتی خاصی دارد. علاوه بر این، یک نکته مهم برای یادآوری این است که مهارتهای نرم بین مشاغل قابل انتقال هستند. در صورت تغییر شغل، ممکن است مجبور شوید به مدرسه برای یادگیری مهارت های فنی جدید بازگردید، شما همیشه می توانید مهارت های نرم خود را با خود داشته باشید، زیرا آنها در انواع رشته ها و زمینه ها ارزشمند هستند.
امروزه کارفرمایان به دنبال افرادی با مهارت های نرم حرفه ای هستند. این ها مهارت های کلیدی برای عملکرد بهینه در همه رده های شغلی هستند. همانطور که جهان تغییر کرده است و ماهیت کار تغییر یافته است، مجموعه مهارت های مورد نیاز مدیران و دیگر مدیران اجرایی تغییر کرده است.
کسب و کار امروزی کاملاً به افرد وابسته است. این امر به ارتباطات، روابط و ارائه شخص، شرکت و ایده های شما به مثبت ترین و تاثیر گذار ترین شیوه مربوط است. بسیاری از افراد شاغل در کسب و کار مایلند که فکر کنند که موفقیت براساس افکار و اعمال منطقی و عقلانی است، اما باید یادآوری کرد که عنصر انسانی به اندازه مهارتهای ذکر شده در بالا، اهمیت دارد. به همین دلیل است که مجموعه مهارت های نرم قوی بسیار مهم محسوب می شوند.

۱.۲. مهارت های نرم کدام هستند؟


مهارت های نرم ویژگی های شخصیتی و یا شایستگی هایی است که هر یک از ما داریم. آن ها آنچه که ما هستیم را نشان می دهند.، به طور کلی نگرش ها، عادت ها و نحوه ارتباط با دیگران را در بر می گیرند. آن ها به توانایی هایی اشاره دارند که در را به روی بسیاری از فرصت ها که به طور مستقیم به موضوع مشاغل خود ارتباط ندارند خواهند گشود. به عبارت دیگر، مهارت های نرم به توانایی فرد در رابطه با دیگران اشاره می کنند تا بتواند با دیگران ارتباط برقرار کند, او و دیگران را سازماندهی کند تا به شیوه نوشتاری، سخنرانی و یا دیگر شیوه ها ارتباط برقرار کنند.
مهارت های نرم توسط سازمان جهانی بهداشت مانند ذیل تعریف شده اند:

"این مهارت ها توانایی های برای رفتار انطباقی و مثبت هستند که افراد را قادر می سازند تا با خواسته ها و چالش های زندگی روزمره مقابله کنند."

یونیسف این مهارت ها ها (مهارت های زندگی) را اینگونه تعریف می کند:

"تغییر رفتار یا رویکرد توسعه رفتار که برای رسیدگی به تعادل سه حوزه: دانش، نگرش و مهارت طراحی شده است."

مهارت های نرم شامل توانایی های روانی-اجتماعی و مهارت های بین فردی هستند که به مردم کمک می کنند تا تصمیم گیری کنند، مشکلات را حل کنند، به طور انتقادی فکر کنند، به طور موثر ارتباط برقرار کنند، روابط سالم برقرار کنند، کیفیت رهبری و تیم سازی را نشان دهند، زمان را به طور مناسب مدیریت کنند و با استرس و فشار زندگی به شیوه ای سالم و پربار مقابله کنند.
اساساً، دو نوع مهارت وجود دارد - آن هایی که مربوط به تفکر هستند "مهارت تفکر" و مهارت های مربوط به برخورد با دیگران "مهارت های اجتماعی" نامیده می شوند. در حالی که مهارت های تفکر مربوط به سطح شخصی هستند، مهارت های اجتماعی شامل مهارت های بین فردی هستند. ترکیب این دو نوع مهارت برای دستیابی به تغییر رفتار و مذاکره ضروری است.

۲. رشد شخصیت

۲.۱ شخصیت چیست؟

شخصیت شیوه ای است که ما نگاه، احساس و رفتار می کنیم. کل هستی یک شخص است – نه تنها فقط ظاهر خارجی بلکه ویژگیهای مختلف دیگر را نیز شامل می شود.
شخصیت شامل موارد زیر است:
ویژگی های شخصیتی:
• راستی: صداقت فرد در برخورد با دیگران، وفاداری به اعتقادات، سیستم ارزش و غیره
• پذیرش: توسط دیگرانی که با فرد ارتباط برقرار می کنند و آنها را به عنوان یک کل می شناسد و می پذیرد.
• نظم و انضباط: به رویکرد منظم شخص نسبت به زندگی و کار اشاره دارد.
• فداکاری: اشاره به تعهدی دارد که فرد نسبت به دستیابی به اهداف فردی و همچنین گروهی نشان می دهد.
ویژگیهای رفتاری
مهارت های بین فردی: شیوه ای که یک فرد، با همه افراد مورد ارتباط از جمله کارفرمایان، همکاران، هم شاگردی ها، مشتریان / ارباب رجوع، تامین کنندگان، سازمان های خصوصی و دولتی روابط بین فردی را ایجاد و برقرار می کند.
• مهارت های ارتباطی: به روش ارتباطی موثر فرد با دیگران از طریق کانال های مختلف - نوشتاری، گفتاری، شنیداری و استفاده از زبان بدن مثبت اشاره دارد.
• شایستگی های رهبری: به شایستگی هایی و ویژگی هایی اشاره دارد که به یک شخص کمک می کند در جایگاه رهبر عمل کند - کار خود را با تمایل انجام دهد، سبک رهبری مشارکتی را تمرین کند، و با قر دادن الگوها نمونه ای از الگوی نقش باشد.
• مدیریت تیم: به کارآیی و اثر بخشی اشاره دارد که با آن فرد توانایی ساخت و مدیریت تیم را برای دستیابی به اهداف و مقاصد مد نظر نشان می دهد.
• مدیریت استرس: کیفیت خونسرد ماندن در شرایط تنش زا، شناسایی عواملی که باعث استرس می شوند، و پیداکردن راهکارهایی برای کاهش - و نه نابودی کامل - عوامل استرس زا است.
❖ نگرش ها:
• نگرش مثبت: توانایی داشتن نگرش مثبت حتی در مواجهه با مشکلات و موقعیت های غیرممکن است و تمایل به امتحان ایده ها حتی در مواجهه با موانع و مشکلات است.
• وضعیت برد/ برد: توانایی مذاکره و گرد آوردن افراد دیگر برای رسیدن به یک راه حل قابل قبول برای حل یک مشکل است - در نتیجه یک موقعیت برنده / برنده برای هر دو طرف ایجاد می کند.
نگه داشتن هدف در ذهن: قادر به تمرکز بر هدف نهایی در ذهن با دور زدن مشکلات مختلفی که ممکن است در راه سر در بیاورند.
هم افزایی: قادر به ترکیب یا همکاری با یکدیگر برای کارآیی بیشتر و یا ترغیب افراد به همکاری و انجام کارها

۲.۲ انواع شخصیت

افراد دارای چندین نوع شخصیت هستند. تعدادی از آنها عبارتند از:
کمال گرا: هرگز راضی نمی شوند مگر زمانی که به کمال برسند. گاهی اوقات افراد فراموش می کنند که هیچ چیز که مطلقاً کامل باشد وجود ندارد.
ممکن است تا حدی به ایده تکامل نزدیک باشد. چنین افرادی معمولاً منبع استرس برای خود و دیگرانی که با آنها همکار هستند. با این وجود نمی توان این افرد را که هدف دستیابی به کمال مطلوب دارند مورد انتقاد قرار داد چون که آنها تمایل دارند نتایج عالی را به دست آورند.
حامیان: همیشه مایل به کمک به دیگران در هنگام نیاز با راهنمایی, مشاور و منابع هستند.
• رومانتیک: گاهی اوقات رویاپردازان نیز نامیده می شوند و به ایده های نوآورانه ای فکر می کنند که گاهی از نظر افراد دیگر غیر عملی است. اما گاهی اوقات احمقانه ترین ایده می تواند منجر به طراحی محصول یا خدمات جدید شود. اغلب جهان بر روی شانه های رویا پردازن حرکت می کند. اگر ما نتوانیم رویا ببینیم، نمی توانیم فکر کنیم، نمی توانیم تصور کنیم، ممکن است ما قادر به کار بر روی ایدهای جدید نشویم.
• از پیش برنده: افرادی هستند که مصمم هستند تا آنچه را که برای آنها برنامه ریزی شده است، به دست آورند. همه توانایی خود را در هنگام عمل با حداکثر ظرفیت خود به کار می گیرند، تعهد به کار در دست اقدام نشان می دهند، و در نهایت به هدف خود می رسند. حس انتظار برای موفقیت است که به چنین افرادی انگیزه می دهد.
• قاطع: این افراد هرگز در هیچ شرایطی منفعلانه یا مهاجم باقی نمی مانند. بلکه حقوق خود را طلب می کنند، به حقوق دیگران احترام می گذارند و توانایی های ذاتی خود را برای متقاعد کردن دیگران و همکاری همه افراد فراهم می سازند.
• پرسشگران: این ها تامس پرسشگر هستند. آن ها عقاید، رفتار، ایده ها، نحوه کار و غیره همه افراد را مورد سوال قرار می دهند و اغلب از نتیجه آن ناراضی هستند. دیگران اغلب چنین افرادی را درک نمی کنند و آنها را موانع پیشرفت می دانند.
• ماجراجویان: برای رسیدن به اهداف خود آماده هستند تا به خطر بیفتند. هیچ ریسکی برای آنها خیلی بزرگ نیست، و به همین دلیل آنها به تجربه با روحیه پرماجرا اعتقاد دارند.
• ناظران: بعضی از افراد ناظر بزرگی برای مردم و چیزهای اطرافشان هستند. به طرز چشمگیری - و یا گاه به صورت مخفی - افراد، حوادث، چیزها، محیط و غیره را مشاهده می کنند و اغلب منبع اطلاعات مهمی هستند که دیگران ممکن است متوجه آن نباشند. اغلب چنین افرادی در تحلیل اشیا، حوادث، افراد و غیره خوب عمل می کنند.
• سازش گرایان: از موقعیت های خصمانه خوداری می کنند, در برقراری صلح با احزاب مخالف که ممکن است با یکدیگر درگیر باشند همیشه دارای ابتکار عمل هستند.
ما نمی توانیم بگوییم که هر فردی می توانددر یکی از این دسته بندی ها قرار گیرد. در اغلب موارد، ما چند ویژگی معمول برای انواع فوق را داریم. با این وجود، یک ویژگی خاص ممکن است در یک شخصغالب باشد و ویژگی دیگری در شخص دیگری غالب باشد. بنابراین شما کدام یکی هستید؟ در مورد آن فکر کنید!

۲.۳ رشد شخصیت

رشد شخصیت به معنای تقویت و مراقبت از شخص بیرونی و درونی خود است تا تغییرات مثبتی در زندگی شخص بوجود آورد. هر شخص دارای شخصیت متمایز است که می تواند صیقل داده شود، اصلاح شود و یا رشد کند.

۲.۳.۱ اهمیت رشد شخصیت

رشد شخصیت به طور روز افزون دارای اهمیت بیشتری می شود, زیرا باعث می شود مردم احساس خوبی در مورد خودشان نسبت به دیگران ایجاد کنند. به آنها کمک می کند روابط خود را بسازند و توسعه دهند، به رشد حرفه ای آنها کمک می کند. بعضی از افراد به خصوص داری شخصیت کاریزماتیک هستند، در حالی که دیگران شنوندگان قوی و مشاوران کمک کننده هستند. این مسله دارای اهمیت است که توانایی ایجاد و تقویت نقاط قوت را داشته باشید، در عین حال توانایی اعتراف و تلاش برای بهبود نقاط ضعف در شخصیت خود را داشته باشید. درنهایت رشد شخصیت یک ابزار است که به شما کمک می کند تا توانایی های خود رابشناسید و نقاط قوت شمارا به شخصی قوی تر، شادتر و موفق تر تبدیل می کند.

۲.۴ عناصر رشد شخصیت

عناصر زیر برای رشد شخصیت بسیار مهم هستند:
• خودآگاهی؛
•تعیین هدف؛
• خلاقیت؛
•نوآوری؛
•ارزش های انسانی.

نظرات کاربران درباره کتاب توسعه‌ مهارت‌های فردی و حرفه‌ای