کتاب صوتی فوتبال علیه دشمن با صدای عادل فردوسی‌پور
Loading

چند لحظه ...
کتاب صوتی گنج کتاب صوتی

کتاب صوتی گنج

نسخه الکترونیک کتاب صوتی گنج به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق اپلیکیشن رایگان فیدیبو در دسترس است. همین حالا دانلود کنید

نسخه نمونه کتاب صوتی گنج را رایگان بشنوید

نقد و بررسی کتاب صوتی گنج

ادبیات معاصر ایران یادآور چهره‌هایی از جمله جلال آل احمد، صادق هدایت، محمدعلی جمال‌زاده و صادق چوبک است که در دوران خود بر اوضاع اجتماعی و سیاسی جامعه بسیار تاثیرگذار بوده‌اند. نثر سلیس و منتقد این بزرگان و نوشتن از دردهای جامعه در قالب داستان‌هایی پرکشش از ویژگی‌های منحصر به فرد این افراد است. نوشته‌های این دوران همچنان زنده و خواندنی است و جزو کتاب‌هایی است که هنوز تجدید چاپ می‌شوند و مورد توجه نویسندگان نسل جدید قرار می‌گیرند. جلال آل احمد با نقش پررنگ خود در ادبیات همچنان نامش زنده است و با خواندن روایت‌هایش می‌توانیم به زندگی مردم ایران در چند دهه گذشته سفر کنیم. کتاب صوتی گنج برگرفته از مجموعه «دید و بازدید» ما را به حال و هوای عید نوروز دهه سی می‌برد.

درباره داستان کوتاه گنج

داستان کوتاه صوتی گنج از مجموعه‌ی «دید و بازدید» است، «دید و بازدید» نخستین مجموعه داستان جلال آل احمد است که سال 1324 منتشر شد. داستان‌های کوتاه این کتاب عبارتند از: «دیدوبازدید عید»، «گنج‏»، «زیارت»،‏ «افطار بی‌‏موقع»، «گلدان چینی»،‏ «تابوت»، «شمع قدی»، «تجهیز ملّت»،‏ «پستچی‏»، «معرکه»، «ای لامسبا!» و «دو مرده‏».

جلال آل احمد در کتاب «دید و بازدید» با زبانی طنز، مسائل اجتماعی و رفتارهای سنتی مردم جامعه را روایت کرده است. طنز این نثر از جلال به پختگی خود نرسیده است و کاملا سطحی است اما با این حال خرافات و باورها را به چالش کشیده است. داستان کوتاه صوتی گنج از زبان پیرزنی روایت شده که او را خاله می‌نامند؛ خاله داستان زندگی دختری را تعریف می‌کند که نگون‌بخت بوده و هیچ کس قصد ازدواج با او را نداشته است. پس از مدتی با دعا و نیایش «بتول» با یک دوره‌گرد به نام «مشهدی حسن» ازدواج می‌کند. «مشهدی حسن» به همراه یکی از دوستانش که شیرین‌پز بوده، تصمیم می‌گیرند برای ماه رمضان شیرینی و تنقلات درست کنند. آن‌ها برای پخت شیرینی به دنبال مغازه‌ای هستند که سر از کاروانسرایی در می‌آورند که در آ‌نجا دفینه‌ای وجود دارد. تحت تاثیر گنج و سکه‌های طلایی پیدا شده زندگی آن‌ها یک باره تغییر می‌کند. بقیه داستان را می‌توانید با دانلود کتاب صوتی گنج بشنوید.

داستان کوتاه صوتی گنج با روایت «معصومه عزیز محمدی» از سوی نشر «کانون فرهنگی چوک» در سایت و اپلیکیشن فیدیبو برای دانلود موجود است. همچنین  pdf مجموعه «دید و بازدید» از انتشارات «مجید» هم در فیدیبو برای خرید قرار گرفته است. ناشرین دیگر هم از جمله «آدینه سبز»، «مصدق» و «وزرا» نیز مجموعه‌ی «دید و بازدید» را منتشر کرده‌اند.

درباره جلال آل احمد

جلال آل احمد در خانواده‌‌ای مذهبی در سال 1302 در گیلان به دنیا آمد. او در نوجوانی برخلاف میل خانواده به دبیرستان رفت و در بیست سالگی به اصرار پدرش که از جامعه روحانیون بود، عازم نجف شد. جلال آل احمد سه ماه در نجف ماند و سپس با تفکرات جدید به کشور بازگشت و پدر او به دلیل گرایش جلال به روشن‌فکری و ملحق شدنش به حزب توده او را طرد کرد. به دنبال جدایی او از خانواده، در دانشسرای عالی تهران در رشته‌ی زبان و ادبیات فارسی به تحصیل مشغول شد اما در مقطع دکترا تحصیلاتش را رها کرد و به دنبال حرفه‌ی نویسندگی رفت.

جلال اولین مجموعه داستانی‌اش را به نام «دید و بازدید» را منتشر کرد و مقاله‌های اجتماعی، ترجمه‌های فرانسوی خود را نیز به چاپ رساند. او با نثر قویش بر تفکرات جامعه‌ی روشن‌فکران هم دوره خود بسیار تاثیر گذاشت. در سال 1326 دومین کتابش به نام «از رنجی که می‌بریم» را منتشر کرد که شامل هفت داستان کوتاه بود که در آن وضعیت زندانیان سیاسی را به تصویر کشید. جلال پس از کناره‌گیری از حزب توده و دوری از سیاست با «سیمین دانشور» ازدواج کرد که برای بار دوم مخالفت پدرش را برانگیخت.

«سیمین دانشور» شخصیتی برجسته در زبان فارسی است، او اولین زن ایرانی است که نوشتن داستان را به طور جدی شروع کرد. «دانشور» همواره نخستین کسی بود که آثار جلال آل احمد را می‌خواند و نقد می‌کرد. ترجمه‌ی «باغ آلبالو» و «دشمنان» از آنتوان چخوف از آثار «سیمین دانشور» است.

آل احمد با جریان ملی شدن صنعت نفت دوباره به سیاست بازگشت و عضو جبهه‌ی ملی شد و در دفاع از دکتر مصدق، سخنرانی کرد. او در این سال‌ها آثار نویسندگان دیگر از جمله «آندره ژید»، «آلبر کامو»، «ژان پل سارتر» و «فئودور داستایوسکی» را ترجمه کرد. پس از جریانات سیاسی دهه چهل شمسی جلال به انزوا رفت و دو کتاب «سرگذشت کندوها» و «مدیر مدرسه» را نوشت، در این موقع با «سیدروح‌الله خمینی» دیداری کرد و از نزدیک با شخصیت ایشان آشنا شد. او در آن زمان به سفر حج رفت و پس از بازگشتش از مکه کتاب «خسی در میقات» که سفرنامه‌‌ی سفرش بود را نوشت. جلال آل احمد در چهل و پنج سالگی در گیلان درگذشت، مرگ او بسیار متاثرکننده بود و افرادی معتقد بودند نیروهای ساواک او را کشته‌اند در حالی که «سیمین دانشور» علت مرگ او را مصرف بیش از حد نوشیدنی الکلی اعلام کرد. در حال حاضر منزل این دو نویسنده در محله‌ی دزاشیب تهران به موزه «سیمین و جلال» تغییر کابری داده شده است و علاوه بر اینکه تمامی آثار این دو نویسنده در این خانه موجود است عقدنامه آن‌ها، کارت ملی سیمین و حلقه ازدواجشان هم وجود دارد.

آثار جلال آل احمد

آثار آل احمد را می‌توان در چند دسته‌ی داستان‌ها، مقالات، سفرنامه‌ها و ترجمه‌ها گنجاند. از داستان‌هایش می‌توان «نون و القلم»، «از رنجی كه می‌بريم» و «زن زیادی» را نام برد که «انتشارات مجید» آن‌ها را منتشر کرده است. جلال آل احمد با ترجمه‌ی کتاب‌های نویسندگان کشورهای دیگر گام بزرگی در شناساندن ادبیات جهان به ایرانیان برداشت. از جمله ترجمه‌های او می‌توان به «بیگانه» از «آلبر کامو»، «کرگدن» از «اوژن يونسكو»، «دست‌های آلوده» از «ژان پل سارتر» و «قمار باز» از «فئودور داستايفسكی‌» اشاره کرد. 

سه کتاب دیگر از «سیمین» و جلال وجود دارد که آن‌ها را «انتشارات نیلوفر» منتشر کرده است. این کتاب‌ها  تحت عنوان « نامه‌ های سیمین دانشور و جلال آل‌ احمد» هستند که کتاب اول نامه‌‌های سیمین به جلال و کتاب دوم نامه‌‌های جلال به سیمین در سفر آمریکای سیمین دانشور است. کتاب سوم شامل نامه‌های این دو نویسنده در سفرهای کوتاه است. این سه کتاب را «مسعود جعفری جزی» تدوین و تنظیم کرده است.

تشابه اسم کتاب

«رابرت لوئیس استیونسون» نویسنده اسکاتلندی کتابی تحت عنوان « جزيره گنج » نوشته است که تشابه اسمی با داستان کوتاه گنج دارد. نام کتاب «میراث زرین گنج یابی و دفینه یابی» که در زمینه‌ی پیدا کردن زیر خاکی نگاشته شده است و همینطور نام کتاب «گنج الاسرار» که مجموعه‌ای از ادعیه و ختوم و اذکار اسلامی است، به نام این داستان کوتاه شباهت دارد.

در بخشی از کتاب صوتی گنج می‌شنویم

خاله پس از آن که یک پک طولانی به قلیان زد و معلوم بود که از نفس دادن قلیان خیلی راضی‌ست، و پس از اینکه نفس خود را تازه کرد، گفت :«اون وقتا تو محل ما یه دختر ترشیده‌ای بود، بهش بتول می‌گفتن. راستش ما آخر نفهمیدیم از کجا پیداش شده بود. من خوب یادمه روزای عید فطر که می‌شد، با ییشای صناری که از این ور و اون ور جمع می‌کرد، متقالی، چیتی، چیزی تهیه می‌کرد و میومد تو مسجد «کوچه دردار» و وقتی نماز تموم می‌شد، پیرهن مراد بخیه می‌زد. ولی هیچ فایده نداشت. بیچاره بختش کور کور بود. خودش می‌گفت :«نمی دونم، خدا عالمه ! شاید برام جادو جنبلی، چیزی کرده باشن. من کاری از دستم بر نمیآدش. خدا خودش جزاشونو بده» خلاصه یتیمچه بدبخت آخرسرا راضی شده بود به یه سوپر شوور کنه. یک پک دیگری به قلیان و بعد :«عاقبت یه دوره گردی، که همیشه سر کوچه ما الک و تله موش می‌فروخت، پیدا شد و گرفتش . مام خوشحال شدیم که اقلا بتوله سر و سامونی گرفته.» بعد از اون سال دمپختکی شب عید – که مردم، تازه کم کم داشتن سر حال میومدن – یه روز یه شیرینی پزی که از قدیم ندیما با شوور بتول – راستی یادم رفت اسمشو بگم – با مشهددی حسن رفیق بود سر کوچه می‌بیندش و میگه:«رفیق ! شب عیدی، اگه بتونی پولی مولی راه بندازی، من بلدم، … دو سه جور نون شیرینی و باقلایی و نون برنجی می‌پزیم،…خدا بزرگه، شاید کار و بارمون بگیره.  مشهدی حسنم حاضر می‌شه و شیرینی پزی رو علم کنن . اما نمی‌دونن جا و دکون کجا گیر بیارن! مشهدی حسنه به فکر می‌افته برن تو همون کارمسراهه و یه گوشه‌ش پاتیل و بساطشونو رو به راه کنن. با هم می‌رن پیش یارو پیرمرده و بهش قضیه رو حالی می‌کنن و قرار می‌ذارن ماهی دو قرون کرایه بهش بدن.

مشخصات کتاب صوتی گنج

 • ناشر ماه آوا
 • تاریخ نشر ۱۳۹۷/۰۳/۱۵
 • زبان فارسی
 • حجم فایل 15.81 مگابایت

نظرات کاربران درباره کتاب صوتی گنج

همه چی عالی بود آفرین به همتون لطفا این چنین کارها که اصالت دارن رو بیشتر کار کنید روح بزرگ مرد ایرانی آقای آل احمد هم شاد ....
در ۱۱ ماه پیش توسط مسعود آریافرد ( | )
مرسی بابت این کتاب .لطفا کتاب های رایگان ارزشمند رو زیاد کنید.
در ۱۰ ماه پیش توسط Reyhane. A ( | )
عالیه فقط ای کاش جملات عامیانه اش ترجمه میشد
در ۱۰ ماه پیش توسط faz...oss ( | )
صدا و موسیقی و گویندگی خیلی خوب بود ماجرا اینکه که پیرزنی به اسم خاله جون یه خاطره ای تعریف میکه از زنی به اسم بتول روایت به سبک قدیمی. اسامی مکان ها و کلا حال و هوای دهه ۳۰ و ۴۰
در ۱۰ ماه پیش توسط آرش الهامیان ( | )
داستان جالبی بود ولی صدای پیرزن خیلی بد درآوردن،کاملا مشخصه دارن ادای پیرزن در میارن.
در ۴ ماه پیش توسط سید عباس سید مشهدی ( | )
 • ۱
 • ۲
 • ۳
 • ۴
 • ۵
 • ..
 • ۱۷
 • ۱۸
 • بعدی ›
 • آخرین ››