فیدیبو نماینده قانونی مؤسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی و بیش از ۵۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .

شناسایی فسادهای احتمالی در نظام سلامت

نسخه الکترونیک کتاب شناسایی فسادهای احتمالی در نظام سلامت به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است. تنها لازم است اپلیکیشن موبایل و یا نرم افزار ویندوزی رایگان فیدیبو را نصب کنید.

درباره کتاب
شناسایی فسادهای احتمالی در نظام سلامت

فساد واژه‌ای است که بسیار به کار برده می‌شود؛ از پرداخت رشوه به کارکنان دولت گرفته تا دزدی‌های کلان از منابع عمومی و یا طیف وسیعی از اقداماتی که با سوءاستفاده از قدرت در مناسبات سیاسی اقتصادی همراه هستند و به صورت فزاینده‌ای تمایل به جرم انگاشتن آنها وجود دارد . مداخلۀ دولت برای رفع شکست بازار(نقص بازار) اغلب با شکست دولت(نقص دولت) و فساد همراه است. امروزه کاملاً پذیرفته شده که فساد یک بیماری عمومی جهانی و یک مانع عمده برای حکمرانی شایسته و توسعۀ کشورها است. فساد خود را به شکل‌های گوناگون در نظام‌های سلامت کشورهای جهان نشان می‌دهد. تشخیص اینکه رفتار قابل‌قبول یا غیرقابل‌قبول چیست، نیازمند فهم درست تفاوت‌های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی کشورها است. هر چند ممکن است برخی فسادهای بزرگ در کشورهای مختلف جرم یا رفتار غیراخلاقی تلقی شود؛ اما در همۀ موارد این‌گونه نیست. به عنوان مثال مرز بین هدیه به عنوان ابراز لطفی که جامعه آن را می‌پسندد و رشوه چندان واضح نیست. تفاوت‌های تاریخی، اجتماعی سبب می‌شود تشخیص اینکه چه چیزی را دقیقاً فساد بنامیم دشوار شود. حتی در درون یک کشور هم این‌گونه نیست که همه در مورد ماهیت و مصادیق فساد هم‌نظر باشند. در حالی که اکثریت قریب به اتفاق مردم قبول دارند که فساد "نادرست" است؛ اما همیشه غیرقانونی نیست. به عنوان مثال برخی کشورها در مورد مالکیت پزشکان بر خدمات جنبی پزشکی قوانین بسیار سخت‌گیرانه‌ای دارند و سعی می‌کنند تعارض منافع پزشکان را کنترل کنند اما برخی دیگر از کشورها چنین قوانینی ندارند. تعریف واحدی از فساد که توافق جهانی بر روی آن باشد وجود ندارد؛ اما تعریفی که بیشتر از همه مورد استفاده قرار می‌گیرد (به عنوان مثال توسط بانک جهانی و مؤسسه شفافیت بین‌الملل) فساد را به صورت زیر تعریف می‌کند: سوءاستفاده از قدرت امانت داده شده یا قدرت عمومی در جهت منافع شخصی. بسیاری از کارشناسان تعریف گسترده‌ای از فساد را قبول دارند که هر کسی را که نوعی از قدرت به او امانت داده شده باشد را شامل می‌شود. بر این اساس سوءاستفاده از قدرت توسط کارکنان بخش خصوصی، بین شرکت‌های خصوصی و درون سازمان‌های جامعۀ مدنی نیز فساد تلقی می‌شود.
پیمان‌نامۀ ملل متحد برای مقابله با فساد که مهم‌ترین معاهدۀ بین‌المللی دربارۀ فساد است، فساد را تعریف نکرده است؛ به جای آن اعمالی را تعریف کرده است که نظام قضایی کشورهای عضو باید آنها را به عنوان فساد در نظر بگیرند. به عنوان مثال: رشوه، اختلاس، سوءاستفاده از فعالیت‌های عمومی در جهت منفعت شخصی، کسب امتیاز با استفاده از نفوذ دولتی و سیاسی، ثروت‌اندوزی غیرقانونی (پس از احراز مشاغل دولتی)، رشوه در بخش خصوصی، پولشویی و پنهان‌کاری و ممانعت از اجرای عدالت. این پیمان‌نامه، فساد را در چهارچوب گسترده‌تر حکمرانی مطرح می‌کند و پادزهرها را مشخص می‌کند؛ به ویژه: مشارکت جامعه، حاکمیت قانون، مدیریت کارآمد امور عمومی، سازماندهی سیاسی و مدیریتی جهت پایبندی به اصول اخلاقی، شفافیت و حسا‌ب‌دهی.


  • دسته بندی:
  • ناشر: مؤسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی - تاریخ نشر:
  • زبان: فارسی
  • حجم فایل : 2.91 مگابایت - تعداد صفحات : ۲۰۸ صفحه
  • شابک:

دانلود کتاب شناسایی فسادهای احتمالی در نظام سلامت در فیدیبو

۲۸،۰۰۰+

| کتاب |

بیش از ۲۸،۰۰۰ کتاب، رمان جدید، پرطرفدار و رایگان را روی اندروید، آیفون و ویندوز دانلود و مطالعه کنید یا هدیه دهید.

۲،۰۰۰،۰۰۰+

| دانلود اپلیکیشن |

با دانلود رایگان اپلیکیشن فیدیبو روی موبایل، تبلت یا رایانه می‌‌توانید کتاب‌ها و مجلات بهترین ناشران ایرانی و بین‌المللی را قانونی بخوانید

۵۰۰+

|ناشر |

با نصب رایگان فیدیبو بر روی موبایل یا تبلت یا رایانه خود و دانلود کتاب از بهترین ناشران ایران، مطالعه را در فضای قانونی تجربه کنید.

نظرات کاربران
درباره کتاب شناسایی فسادهای احتمالی در نظام سلامت