فیدیبو نماینده قانونی پرنیان اندیش و بیش از ۵۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .

هویت معماری شهر زاهدان (نسخه PDF)

نسخه الکترونیک کتاب هویت معماری شهر زاهدان (نسخه PDF) به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است. تنها لازم است اپلیکیشن موبایل و یا نرم افزار ویندوزی رایگان فیدیبو را نصب کنید.

درباره کتاب
هویت معماری شهر زاهدان (نسخه PDF)

شهر زاهدان مرکز استان سیستان و بلوچستان با جمعیتی بالغ بر پانصد و هفتاد و پنج هزار نفر که امروز به عنوان
سیزدهمین شهر پر جمعیت ایران و مهم‌ترین مرکز شهری جنوب شرق کشور شناخته می‌شود، موجودیت خود را در خلال کمتر از یک سده‌ی گذشته یافته و البته همچنان در جست و جوی هویت نایافته‌ی خویش است. آن گاه که رضاخان میرپنج بر سامان دادن امور کشوری و لشکری ایران کمر همت بست، بلوچستان و نواحی موسوم به مکران از جمله مناطقی بود که هم به راحتی زیر قید فرمان برداری از حکومت مرکزی نمی‌رفت و هم در خطه‌ای به لحاظ ژئوپولتیکی حساس قرار داشت.
سرکوب شورش‌های این خطه از سوی قشون رضاخانی به فرماندهی سرلشگر امان اله جهانبانی با دگرگونی‌های عمیق در ساختار سیاسی و نظام دیوان ساﻻری کشور همراه شد و بدین ترتیب مقدمات تشکیل فرمانداری- و در سال‌های بعد استانداری - واحدی به نام سیستان و بلوچستان فراهم آمد. در این میان اما حکومت دزداب به عنوان پایلوت فرماندهی تعیین و چندی بعد با تغییر نام به زاهدان نقش مرکزیت استان تازه تاسیس را عهده دار شد.
پس از آن بود که این کانون جمعیتی به سبب استقرار دستگاه‌های دولتی نوپای آن روزگار مانند عدلیه، مالیه و گمرکات نشو و نما یافت و پذیرای اقوام و مذاهب مختلف گردید. احداث خط آهن از سوی انگلیسی‌ها نیز به عنوان یک عامل مهم در توسعه و رونق منطقه نقش آفرید. نباید از یاد برد به دلیل آن که هند از زیر قید استعمار بریتانیا رها نشده و کشور مستقل پاکستان نیز هنوز تشکیل نشده بود، انگلیسی ها نفوذ قابل توجهی در این منطقه داشتند.
بدین ترتیب مشاهده می‌شود یکی از نخستین مردمانی که با زاهدان نوپا مراوده‌ی تجاری و بازرگانی برقرار نمودند تجار و بازرگانان هندی بودند که اندک اندک شماری از آن‌ها در این شهر ساکن شدند. در عین حال مشهدی‌ها، بیرجندی‌ها و کرمانی‌ها از جمله هموطنانی بودند که زاهدان را برای سکونت بر گزیدند. در سال‌های بعد گروه‌های دیگری از جمله آذری‌ها نیز به این عده پیوستند.


  • دسته بندی:
  • ناشر: پرنیان اندیش - تاریخ نشر:
  • زبان: فارسی
  • حجم فایل : 52.27 مگابایت - تعداد صفحات : ۳۲۶ صفحه
  • شابک:

دانلود کتاب هویت معماری شهر زاهدان (نسخه PDF) در فیدیبو

۲۸،۰۰۰+

| کتاب |

بیش از ۲۸،۰۰۰ کتاب، رمان جدید، پرطرفدار و رایگان را روی اندروید، آیفون و ویندوز دانلود و مطالعه کنید یا هدیه دهید.

۲،۰۰۰،۰۰۰+

| دانلود اپلیکیشن |

با دانلود رایگان اپلیکیشن فیدیبو روی موبایل، تبلت یا رایانه می‌‌توانید کتاب‌ها و مجلات بهترین ناشران ایرانی و بین‌المللی را قانونی بخوانید

۵۰۰+

|ناشر |

با نصب رایگان فیدیبو بر روی موبایل یا تبلت یا رایانه خود و دانلود کتاب از بهترین ناشران ایران، مطالعه را در فضای قانونی تجربه کنید.

نظرات کاربران
درباره کتاب هویت معماری شهر زاهدان (نسخه PDF)