فیدیبو نماینده قانونی نشر کتاب مهربان و بیش از ۶۰۰ ناشر دیگر برای عرضه کتاب الکترونیک و صوتی است .

کتاب کسب‌و‌کار الکترونيکی

نسخه الکترونیک کتاب کسب‌و‌کار الکترونيکی به همراه هزاران کتاب دیگر از طریق فیدیبو به صورت کاملا قانونی در دسترس است. تنها لازم است اپلیکیشن موبایل و یا نرم افزار ویندوزی رایگان فیدیبو را نصب کنید.

درباره کتاب کسب‌و‌کار الکترونيکی

اکنون اینترنت به صورت مستحکم به عنوان بخشی مهمی از زندگی افراد تثبیت گردیده و این امر به صورت لینک و تعامل سال به سال افزایش ادامه می‌دهد. تجاری‌سازی اینترنت در اواسط دهه ۱۹۹۰ یک کانال جدید و قوی ارتباطات را ارائه نمود، که تأثیرات آن در سراسر دنیا مشاهده گردید. سهولت دسترسی و فقدان قانون احاطه‌کننده اینترنت تأثیرات عمیقی را در بسیاری از کشورها، صنایع، دولت‌ها و افراد داشته است. در حالی که دولت‌ها با معنای ضمنی اجتماعی و سیاسی دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند، استفاده از اینترنت هر ساله افزایش بسیاری پیدا می‌کند. فناوری جدید مانند باند پهن به تقاضا برای دسترسی اینترنت در سال‌های پیش‌رو افزوده خواهد شد.
اما برخی تهدیدات مطرح شده برای کسب‌وکارهای سنتی از توسعه اینترنت وجود دارند. همانطور که مصرف‌کنندگان در استفاده از اینترنت خبره‌تر می‌شوند، آن‌ها از دانش بازاری در حال افزایش خود برای فشار آوردن به کسب‌وکارهای سنتی برای مطابقت دادن قیمت‌های آنلاین ارائه شده استفاده خواهند نمود. گرچه، خطر فوری وجود ندارد، اما ممکن است زمانی برسد که خرده‌فروشی‌های سنتی به سالن‌های نمایش برای مصرف‌کنندگان تبدیل گردند که توقع دارند محصولات را قبل از خرید آنلاین ببینید. برخی از شواهد این اتفاق از قبل وجود دارند.
در نهایت، اینترنت به ایفای یک نقش کلیدی در فرآیندهای درونی سازمانی ادامه خواهد داد. رقابت توانایی شرکت‌ها برای پاسخگویی سریع و کارآمد به تغییرات در محیط‌های داخلی و خارجی‌شان را نمایان خواهند نمود. این امر بیشتر به توانایی مدیران برای تعیین اینکه چه فناوری برای کمک به آن‌ها برای رسیدن به اهدافشان مناسب است، بستگی خواهد داشت. سازمان‌های موفق آن‌هایی هستند که می‌توانند کارکنان کلیدی را پیدا کنند که قابلیت‌های فناوری‌های جدید را به طور مؤثری تحت کنترل در‌می‌آورند. این به معنای استفاده از اینترنت و فناوری‌های مرتبط برای تقسیم دانش، خلق محصولات و خدمات جدید ایجاد ارزش افزوده به مشتریان و بهبود کارایی داخلی می‌باشد.

ادامه...
  • ناشر نشر کتاب مهربان
  • تاریخ نشر
  • زبان فارسی
  • حجم فایل 4.22 مگابایت
  • تعداد صفحات ۴۴۹ صفحه
  • شابک

معرفی رایگان کتاب کسب‌و‌کار الکترونيکی

شما به آخر نمونه کتاب رسیده‌اید، برای خواندن نسخه کامل، کتاب الکترونیک را خریداری نمایید و سپس با نصب اپلیکیشن فیدیبو آن را مطالعه کنید:فصل دوم: فناوری کسب و کار الکترونیکی

هدف کلی

آشنایی با توسعه اینترنت، وب جهان گستر، زیربنای اطلاعات، تبادل الکترونیکی داده ، زبان های برنامه ریزی، استانداردهای صنعتی، فناوری بی سیم، تلویزیون تعاملی و سیستم های پرداخت.

هدف های رفتاری

بعد از مطالعه این فصل انتظار می رود بتوانید به سوالات زیر پاسخ دهید:
۱- توسعه اینترنت را بنویسید.
۲- وب جهان گستر را تشریح نمائید.
۳- زیربنای اطلاعات را بیان کنید.
۴- تبادل الکترونیکی داده را بنویسید.
۵- زبان های برنامه ریزی را بیان نمائید.
۶- استانداردهای صنعتی را تشریح نمائید.
۷- فناوری بی سیم را بنویسید.
۸- تلویزیون تعاملی را بیان نمائید.
۹- سیستم های پرداخت را تشریح نمائید.

مقدمه

این فصل بر عوامل فناورانه کلیدی مرتبط با E-business متمرکز بوده و با بررسی تاریخی توسعه اینترنت و وب جهان گستر آغاز می گردد. یک طرح کلی از زیربنای اطلاعاتی که از ارتباطات الکترونیکی حمایت می کند، با استفاده از موضوعات اتصال و تعامل به عنوان اساسی برای برجسته سازی رشد ارتباطات الکترونیکی در یک مقیاس جهانی مشخص شده است. تحول خدمات اینترنتی باند پهن نیز در این فصل مورد بحث قرار گرفته است. تاریخچه ارتباطات الکترونیکی در کسب وکار، از طریق بحث در مورد نقش تبادل الکترونیکی داده (EDI) در توسعه E-business بیشتر آشکار گردیده است.
در ادامه، بحثی از زبان های برنامه ریزی کلیدی وجود دارد که ارتباطات E-business از طریق اینترنت را پشتیبانی می کنند. سپس، این فصل تحلیل موضوع استانداردسازی «فناوری کسب و کار الکترونیکی»(۶۰) را مشخص می سازد. نمونه هایی از تلاش ها در زمینه استانداردسازی و مزایا و معایب، هر کدام مورد بحث قرار گرفته اند. این تحلیل درک مشخصی از چگونگی بهره گیری تکامل محیط E-business از استانداردهای جهانی ارائه نموده، در عین حال دلایلی را برای تداوم فقدان یک استاندارد جهانی پذیرفته شده بیان می کند. این فصل همچنین فناوری های در حال ظهور را مورد توجه قرار داده و پیشرفت های کلیدی در فناوری بی سیم همراه، تلویزیون تعاملی و سیستم های پرداخت را مورد بحث قرار می دهد.

۱- ۲- توسعه اینترنت(۶۱)

توسعه اینترنت از نوآوری ها در فناوری رایانه نشات می گیرد. اولین تلاش ها در ساخت رایانه به اوایل قرن بیستم باز می گردد. در سال ۱۹۱۳ «وانوار بوش»(۶۲)، ردیاب بارور، وسیله ای متشکل از یک چرخ دوچرخه، یک غلتک چرخان، دنده ها و یک قلم را اختراع نمود. این وسیله می توانست فواصل زمین ناهموار را اندازه گیری کند. در سال ۱۹۱۹، «بوش» اولین رایانه ای را که می توانست معادلات ریاضی را حل کند، به نام «تحلیلگر تفاوت» خلق کرد. شروع دو جنگ جهانی بدین معنا بود که سرمایه گذاری بیشتری باید در زمینه توسعه فناوری برای اهداف نظامی صورت گیرد، رایانه ها بزرگ تر و پیچیده تر شدند.
در انگلستان، اختراع رایانه رمزشکن انیگما توسط «آلن تورینگ»(۶۳)، نقشی اساسی را در تغییر وضعیت به نفع متفقین در برابر آلمان نازی ایفا نمود. در ایالات متحده، اراده حرکت برای توسعه فناوری از طریق تاسیس بنیاد علوم ملی(۶۴) در سال ۱۹۴۴ برای حمایت از تحقیقات علمی افزایش یافت. عکاسی میکرو در سال ۱۹۴۵ اختراع شد. این اولین سیستمی بود که می توانست مقادیر زیادی از اطلاعات را در واحدهای ذخیره سازی کوچک ذخیره کند. همان فناوری دیجیتال در عصر مدرن، دوره بعد از جنگ نیز توسعه لوله پرتوکاتدی را به خود دید که می توانست متن را به روی یک پرده نشان دهد. سیستم پیشنهاد شده که ذخیره سازی داده ها و متن بصری را ترکیب کرده بود، می توانست به فایل های به نام «memex» پیوند یابد. گرچه این سیستم هرگز ساخته نشد، اما ایده اش پیش درآمد WWW بود.
کاربرد فعالیت های کسب وکار از طریق اینترنت از اواخر دهه ۱۹۸۰، ویژگی محیط کسب وکار بوده است، اما ریشه های توسعه اش از تحقیقات علمی در عصر جنگ سرد دهه ۱۹۵۰ نشات می گیرد. در تلاش برای هماهنگ سازی فعالیت های ارتش ایالات متحده، رییس جمهور «آیزنهاور»(۶۵)، «آژانس پروژه تحقیقات پیشرفته»(۶۶) را در سال ۱۹۵۸ تاسیس نمود. یک دهه بعد، ARPA به طور موفقیت آمیزی سیستمی به نام ARPANET را معرفی کرد که تقسیم اطلاعات را به صورت الکترونیکی میان مراکز فرماندهی و دانشگاه های انتخاب شده در ایالات متحده تسهیل می نمود.
در اواسط دهه ۱۹۷۰، NSF ایالات متحده، مکلف به افزایش فعالیت های ARPANET در بخش دانشگاهی گردید. توسعه E-mail یک ویژگی در حال رشد سریع در ارتباطات الکترونیکی بود. در سال ۱۹۸۰، NSF، به طور رسمی یک سیستم شبکه علمی به نام CSNET را معرفی کرد که ادارات علوم رایانه دانشگاهی ایالات متحده را به هم متصل می نمود. با فراهم سازی شبکه پشتیبانی به نام «NSFNET» توسط NSF، تعداد رایانه های فراهم کننده اطلاعات از طریق شبکه در سراسر دهه ۱۹۸۰، هر ساله به بیش از دو برابر افزایش یافت. به طور هم زمان، شبکه های دیگر متصل کننده جوامع در ایالات متحده و اروپا پدیدار شدند. استفاده از NSFNET با ظهور شرکت های شبکه مستقلی که پیوندهای بین المللی را برای انتقال الکترونیکی اطلاعات برقرار نمودند، منسوخ گردید، اما همه شبکه ها از پروتکل یکسان (TCP/IP) و سیستم عملیات باز یکسان (Unix) استفاده می کردند. این شبکه شبکه ها، تولد اینترنت را همان طور که امروزه آن را می شناسیم، تشکیل داد.
در اوایل دهه ۱۹۹۰، استفاده از اینترنت برای یکپارچه سازی دنیای کسب وکار به ماورای گروه های آموزشی و پژوهشی دانشگاهی و ساختارهای حکومتی گسترش و راه یافت، اما استفاده از اینترنت برای اهداف کسب وکار، از دور کند خارج شد، چون هیچ زیربنایی وجود نداشت که بتواند کاربران را از هر موقعیتی در دنیا به شبکه متصل سازد. تنها آن هایی که اطلاعات کافی از فناوری داشتند، توانستند راه خود را در میان تعداد زیادی از پایگاه های داده پیدا کنند. حتی کل فرآیند وقت گیر و بی نتیجه شد. برای اینکه اینترنت توسط جامعه کسب وکار و همین طور توسط عموم مردم پذیرفته شود به سیستمی نیاز داشت که بتواند راهبری شبکه را ساده کرده و تعداد اسنادی را که کاربران باید قبل از دستیابی به اطلاعات مورد نیاز خود در میان آن ها جست وجو نمایند، محدودتر سازد. تجهیزات جست وجوی اولیه شامل Gopher بود؛ یعنی سیستمی که از منوها به عنوان ابزار جست وجوی اسناد استفاده می نمود.

۲-۲- وب جهان گستر

شاید مهم ترین پیشرفت در توسعه کاربرد کسب وکار از طریق اینترنت، ظهور WWW بود. قابلیت استفاده از اینترنت بعد از اینکه تیم برنرزلی، HTTP را در مرکز تحقیقات اتمی CERN در سوئیس در سال ۱۹۹۳ توسعه داد، ارتقا یافت. از طریق HTTP استفاده از HTML برای طراحی صفحات وب با متن، گرافیک و انواعی از دیگر تکنیک های قالب بندی برای ایجاد یک صفحه آرایی جذاب از نظر بصری به همراه پیوند اسناد به صورت الکترونیکی به دیگر اسناد امکان پذیر گردید. پیوندها در هر سند به پیوندهایی در اسناد دیگر متصل شده از آن طریق، شبکه ای از منابع اطلاعاتی را در یک مقیاس جهانی ایجاد می کنند. فناوری پشتیبانی WWW نسبتاً ساده است. یک رایانه عمل کننده در یک سرور اینترنتی از طریق فعال سازی نرم افزاری در سرور که آن را قادر به صحبت به زبان HTTP می کند، به سایتی بر روی WWW تبدیل می گردد. این زبان دسترسی به اسناد مشخص شده با رمزهای HTML را تسهیل نموده و به کاربران اجازه پیوند از دیگر سرورها به اسناد یا استفاده از اسناد به عنوان نقاط پرسش به دیگر سایت های موجود در WWW را می دهد.
اساساً WWW اطلاعات موجود در زمینه یک موضوع مشترک را برای آسان سازی پردازش و سرعت جست وجو گردهم می آورد. هرچند هنوز کار برای انجام دادن بر روی آن وجود دارد قبل از اینکه اینترنت بتواند به یک پدیده جهانی که امروزه است تبدیل گردد. در ماه های بعد از ارائه HTTP توسط برنرزلی، فقط پنجاه وب سایت در مقایسه با میلیون ها وب سایت موجود در حال حاضر، وجود داشت. «فراپیوندها»(۶۷) به تنهایی نمی توانستند سطحی جهانی از کاربرد را جذب کنند، چون اینترنت هنوز بر روی سیستم عملیاتی باز Unix اجرا می شد و مشکل قابلیت کاربرد هنوز باقی مانده بود. برای غلبه بر این مشکل، محققان باید روشی را برای انتقال اینترنت از محدودیت های دنیای علمی به جایی که می توانست به آسانی برای هر فردی با دسترسی به یک رایانه قابل دستیابی باشد، پیدا می کردند.
بنابراین خیلی زود بعد از توسعه WWW در سال ۱۹۹۳ تیمی از محققان در «مرکز ملی کاربردهای اَبَر محاسباتی»(۶۸) در دانشگاه ایلینویز، یک سطح میانی کاربر گرافیکی ویندوز محور را برای اینترنت توسعه دادند. ویندوز شکل تخصصی نرم افزاری است که بر روی رایانه های مشتری نصب شد تا یک سطح میانی فوری را برای وب فراهم سازد. نام کلی این نرم افزار، جست وجوگر وب است.
جست وجوگر وب توسعه یافته توسط «مارک اندرسون» و تیم محققانش در NCSA، «موزائیک»(۶۹) نامیده شد و نماینده اولین WWW بود. در سال ۱۹۹۴ همان گروه محققان، Netscape را توسعه دادند که یک جست وجوگر با موتور جست وجویی بود که جست وجوها با استفاده از لغات کلیدی را امکان پذیر می ساخت، اما برتری بازاری Netscape بعدها در رقابت، بخصوص با جست وجوگر اینترنت مایکروسافت، کاهش یافت. بازار برای جست وجوگران وب مانند گوگل و یاهو نیز رقابتی است و Altavista یکی از برترین وب سایت های تخصصی در تسهیل جست وجوهای لغت کلیدی می باشد. در سال ۱۹۹۵، تیم NCSA توسط «جیم کلارک»، افسر اجرایی ارشد شرکت سخت افزار رایانه ای؛ یعنی سیلیکون گرافیکس وارد حوزه کسب وکار گردید. آن ها یکی از مشهورترین جست وجوگرهای دنیا؛ یعنی Netscape Navigator را خلق کردند.
قبل از توسعه WWW و Netscape، شرکت ها عمدتاً از اینترنت برای انتشار اطلاعات آنلاین مرتبط با محصولات، قیمت ها و دیگر مواد بازاریابی استفاده می کردند، اما در اواسط دهه ۱۹۹۰، شرکت های سراسر دنیا استفاده از اینترنت برای انجام مبادلات آنلاین (E-commerce) و انواعی از دیگر فعالیت های کسب وکار مانند برقراری ارتباط با تامین کنندگان، توزیع کنندگان، شرکا، تولید کنندگان و سازمان های دولتی (E-business) را آغاز نمودند. نیاز به دسترسی سریع و کارآمد به اطلاعات به کلیدی برای به دست آوردن یک مزیت رقابتی در صنعت جست وجوگر وب تبدیل شده است. جست وجوی یک لغت کلیدی منجر به لیستی طولانی از سایت های ارائه کننده مقدار زیادی از اطلاعات در زمینه یک موضوع مشترک می شود. آنچه شرکت ها می خواهند، هدایت کاربران وب به سوی وب سایت خاص خود می باشد. این کار می تواند از طریق تبلیغ به روی یک «پورتال»(۷۰) سازماندهی گردد. یک پورتال، وب سایتی است که به عنوان دروازه ای به اطلاعات موجود در اینترنت از طریق فراهم سازی موتورهای جست وجو، دفاتر راهنما و خدمات دیگری مانند اخبار شخصی یا E-mail رایگان عمل می کند.

۳- ۲- زیربنای اطلاعات(۷۱)

زیربنای اطلاعات، سیستمی حمایتی است که به اینترنت اجازه کار را می دهد. تسهیلات پشتیبانی زیربنایی اصلی در جوامع توسعه یافته ای که در آنجا برای یکپارچه سازی رایانه های بی سیم همراه و تلفن های همراه، دسترسی به اینترنت به ماورای رایانه هایی با موقعیت ثابت ارتقا پیدا کرده است، وجود دارند. حتی در جوامع در حال توسعه مانند هند و چین، سرعت اتصال برای دسترسی به اینترنت سال به سال در حال افزایش می باشند. بیشتر جوامع توسعه یافته برای تسهیل قابلیت اتصال در منازل، موسسات آموزشی، شرکت ها و سازمان های عمومی، «زیربنای اطلاعات ملی»(۷۲) خود را سازماندهی کرده اند.
سرمایه گذاری مورد نیاز برای ساختن زیربنای اطلاعاتی قابل توجه بوده و سرعت اتصال میان کشورها و قاره ها تفاوت فاحشی دارند. برای مثال، عوامل سیاسی، اقتصادی و جغرافیایی به هم پیوند یافته اند تا توسعه زیربنای اطلاعاتی را در قاره آفریقا نسبت به دیگر نواحی کند کنند. در بسیاری از مناطق دور افتاده از نظر جغرافیایی، حرکت زیربنای بی سیم ماهواره ای ممکن است بر مسائل مرتبط با سیستم های مخابرات زمینی که از مرزها و نواحی خطرناک عبور می کنند، پیش دستی نماید. یک زیربنای موثر نیاز دارد که قادر به پشتیبانی از سرعت بالای تعامل بوده و بر سخت افزار و نرم افزار قوی، ذخایر انرژی مداوم، سیستم های ارتباطات دوربرد و قابلیت دسترسی به سیستم های نگه داری و پشتیبانی کارآمد متکی باشد. یک نوآوری زیربنایی مهم که موضوع تقاضای بالا و نیاز به دستیابی سریع و کارآمد به خدمات اینترنتی را تحت پوشش قرار می دهد، توسعه باند پهن می باشد.
۱- ۳- ۲- باند پهن(۷۳)
به مدت چندین سال «باند پهن» بخشی از اصطلاح شناسی ارتباطات بوده است، اما مصرف کنندگان رسانه ای کمی از آن و چگونگی کارکردش، آگاهی دارند. از زمان ورود تلویزیون تعاملی در دهه ۱۹۹۰، مصرف کننده ها در حال جذب شدن به سوی محصولات و خدماتی هستند که فناوری جدیدی به خانه آورده است. همین طور ارگان های دولتی و صنایع ارتباطات بر روی یک منحنی یادگیری شیب دار قرار داشته اند، به گونه ای که سرعت تغییر سوالات پیچیده ای را در مورد ساماندهی ساختار صنعت، موضوعات محتوا، دستیابی گسترده تر و رقابت در حال افزایش مطرح نموده است.
باند پهن به کانالی گفته می شود که قادر است فرکانس های متعددی را انتقال دهد؛ به عبارت دیگر، یک مفهوم استفاده شده برای توصیف «پهنای باند»(۷۴) یک سیگنال ارتباطی منتقل شده است. پهنای باند انواعی از فرکانس هایی را که سیگنال اشغال می کند، توصیف می نماید(Rao and De Backer, ۲۰۰۰). پهنای باند برای یک سیگنال دیجیتال و آنالوگ با مقدار اطلاعات دریافت شده یا فرستاده شده طی یک واحد زمانی خاص مطابقت دارد. پهنای باند بالاتر، سرعت های انتقال را افزایش داده و انتقال مقادیر بیشتری از اطلاعات را تسهیل می کند(Brennan, ۱۹۹۹). برای مصرف کننده ها، باند پهن دارای سکوی تحویل مختلفی به منظور دسترسی به اینترنت می باشد که عبارت اند از: رایانه های شخصی، تلویزیون و تلفن های همراه.
شبکه های فیبر نوری پرظرفیت با کابل ها، سرعت و مقدار اطلاعات بیشتری را فراهم می سازند. شبکه های تلفنی موجود نیز سکوی مشابهی را از طریق تکنیک تسهیم سازی فراهم می کنند. این کار اجازه می دهد که اطلاعات بیشتری از طریق سیستم های مسی قدیمی منتقل گردند.«خط مشترک دیجیتال نامتقارن»(۷۵) فناوری خاصی برای ایجاد انتقالات باند پهن به روی شبکه های تلفنی موجود، است. اساساً، باند پهن دامنه خدماتی را که می توانند از طریق اینترنت و تلویزیون دیجیتال ارائه گردند، افزایش می دهد.
یک موضوع مهم مرتبط با حرکت باند پهن، روش برخورد با عدم دسته بندی حلقه محلی است. این امر، فرآیندی است که به شرکت های کوچک تر اجازه وارد شدن به بازار رقابتی برای خدمات ADSL را می دهد. عدم دسته بندی، به شرکت ها اجازه دسترسی و نصب فناوری ضروری در «مبادلات ارتباطات دوربرد بریتانیا»(۷۶) را برای رقابت در آخرین مایل پیوند ارتباطی میان تهیه کننده و کاربر می دهد، اما درخواست برای دسترسی به مبادلات محلی به علت ترکیبی از سایت های ضعیف ارائه شده و فقدان الگوهای کسب وکار محکم کمتر از مقدار پیش بینی شده بوده است. اکنون BT مقدار بیشتری از زیربنایش را برای سرمایه گذاری در باند پهنی جذاب تر برای شرکت های کوچک تر گشوده است.
دولت انگلیس طرح های خود را برای حرکت باند پهن در سند بریتانیای باند پهن (۱۹۹۷) تنظیم نموده است. فناوری ADSL گزینه ترجیح داده شده برای معرفی خدمات باند پهن در انگلیس بوده که در سال ۲۰۰۱ آغاز شده و قابلیت دسترسی کشوری برای سال ۲۰۰۲ نیز تنظیم گردیده است، اما به دلایل تکنیکی و اقتصادی، ADSL در برآورده سازی انتظارات شکست خورد و دولت مجبور به تفکر مجدد در مورد استراتژی باند پهن گردید. دیگر اشکال تحویل برای اثربخشی اقتصادی و فنی آزمایش گردیدند که شامل«خط مشترک دیجیتال»(۷۷)، کابل و سیم مسی موجود در خطوط تلفن بودند. «کابل فیبر نوری»(۷۸) کارآترین و در عین حال گران ترین گزینه است. طرح های کسب وکار بسیاری از شرکت های الکترونیکی در اطراف کاربردهای کسب وکار جدید تسهیل شده از طریق زیربنای باند پهن ساخته شده اند.
دسترسی به باند پهن یک جزء حیاتی برای شرکت های الکترونیکی است. این امر به ویژه برای شرکت های واقع در مناطق دور افتاده از نظر جغرافیایی دارای اهمیت است. بیشتر این شرکت ها، موسساتی با اندازه کوچک و متوسط هستند که بر دسترسی به اینترنت پرسرعت برای غلبه بر انزوای جغرافیایی خود متکی می باشند. اما شواهدی در انگلیس وجود دارد که تعداد زیادی از شرکت ها دسترسی به زیربنای باند پهن را برروی زمینه های اقتصادی رد کرده اند. در سال ۲۰۰۵، BT تخمین زد که ۵۶۵ مبادله کوچک در انگلیس وجود داشته که برای نصب باند پهن غیراقتصادی بوده اند. این مبادلات به حدود ۱۰۰۰۰۰ مشتری خدمت می کنند (تعداد افراد تحت تاثیر با افزودن کارمندان به لیست، افزایش قابل ملاحظه ای پیدا می کند).
گرچه BT محدودیت های جغرافیایی برای ۵۱۲ کیلو بر بیت در هر ثانیه باند پهن را برطرف کرده است، اکثر شرکت ها نیاز به دسترسی به دو مگا بر بیت در هر ثانیه را دارند و این امر فقط می تواند در محدوده چهار مایلی یک مبادله تضمین گردد. در کنفرانس نیروی کار در سال ۲۰۰۴، نخست وزیر انگلستان «تونی بلر» تعهد دولت برای ارائه فناوری باند پهن به هر خانه را در سال ۲۰۰۸ مورد تایید قرار داد. این امر ممکن است یک هدف بلندپروازانه باشد، مگر اینکه سرمایه گذاری اقتصادی در زیربنای باند پهن از طریق یارانه ها تقویت گردد.

فصل اول: کلیاتی در خصوص کسب و کار الکترونیکی

هدف کلی

آشنایی با تعریف کسب وکار الکترونیکی، توسعه اقتصاد دیجیتالی، رشد کسب وکار الکترونیکی، استفاده از اینترنت، افراد کلیدی اثرگذار در کسب وکار الکترونیکی.

هدف های رفتاری

بعد از مطالعه این فصل انتظار می رود بتوانید به سوالات زیر پاسخ دهید:
۱- کسب وکار الکترونیکی را تعریف نمائید.
۲- توسعه اقتصاد دیجیتالی را بیان کنید.
۳- رشد کسب وکار الکترونیکی را بنویسید.
۴- استفاده از اینترنت را بیان نمائید.
۵- افراد کلیدی اثرگذار در کسب وکار الکترونیکی را بنویسید.

مقدمه

پرداختن به کسب وکار در «اقتصاد دیجیتالی»(۱)، به معنای استفاده از سیستم های مبتنی بر وب در اینترنت و دیگر شبکه های الکترونیکی، جهت انجام انواع «تجارت الکترونیکی»(۲) می باشد. اقتصاد دیجیتالی به اقتصادی گفته می شود که مبتنی بر فناوری دیجیتالی باشد و شامل موارد زیر است: شبکه های ارتباط دیجیتالی(اینترنت، شبکه های داخلی، شبکه های ارزش افزای خصوصی)، رایانه ها، نرم افزارها و سایر موارد مربوط به «فناوری اطلاعات»(۳). از اقتصاد دیجیتالی اغلب با عناوینی همچون اقتصاد اینترنتی، اقتصاد اطلاعات، اقتصاد جدید و اقتصاد وب نیز یاد می شود. عبارت «اقتصاد دیجیتالی به همگرایی فناوری های اطلاعات و ارتباطات(۴)، رایانه در اینترنت، دیگر شبکه ها و در نتیجه جریان اطلاعات و فناوری که محرک ایجاد E-commerce و تغییرات اساسی سازمانی می باشد، نیز اطلاق می گردد.» این همگرایی، ذخیره، پردازش و انتقال انواع اطلاعات(داده ای، صوتی، تصویری، و غیره) از طریق شبکه به نقاط مختلف جهان را ممکن می سازد(Turban and others, ۲۰۰۶:۹).
مطالعات نشان از آن دارد که در اقتصاد دیجیتالی نوین در هزاره سوم، فرصت هایی را برای کارآفرینان فراهم نموده تا مدل های «کسب وکار الکترونیکی»(۵) را در بسیاری از محیط های کسب وکار بکار گیرند. این فرصت ها توام با فشارهای کسب وکار است.

۱-۱- کسب و کار در عصر فناوری اطلاعات

ما در عصری زندگی می کنیم که فرصت ها و تهدیدات محیطی از ایده های خلاق و نوآور به صورت هوشمندانه زاده می شوند. شرکت ها و موسسات در عصر اطلاعات بایستی در بازاری چالش برانگیز به رقابت بپردازند. بازاری که بسیار متغیر، پیچیده، رقابتی و مبتنی بر مشتری است. این شرکت ها بایستی به مسائل و فرصت های ناشی از محیط کسب وکار که ترکیبی از فاکتورهای اجتماعی، قانونی، اقتصادی، فیزیکی و سیاسی است، واکنش نشان دهند، چرا که فعالیت های کسب وکار آنان را تحت تاثیر قرار می دهد.
مطالعات نشان از آن دارد که گستره و عمق تغییرات در سازمان ها در حال شتاب گرفتن است. از این رو عدم اطمینان در استراتژی ها، خط مشی ها، برنامه ها، عملیات و فرآیند این شرکت ها نیز در حال افزایش است. بنابر این می توان گفت که شرکت ها به شدت تحت فشار بوده و با منابع حداقل خود می خواهند به این فشارها پاسخ داده و حداکثر بهره برداری را بنمایند. پس می توان دو حوزه زیر را در این ارتباط مورد بررسی قرار داد:
حوزه اول) فشارهای کسب وکار(۶)
همان گونه که شکل (۱-۱) نشان می دهد، فشارهای کسب وکار(بازار، فناوری و اجتماعی) را می توان در نُه مولفه زیر مورد بررسی قرار داد.شکل ۱-۱: فشارهای کسب وکار
الف) فشارهای بازار
۱- رقابت جهانی برای بازار و نیروی کار(۷)
یکی از مباحثی که در اواخر قرن بیستم مطرح شد، حرکت کشورها به طرف اقتصاد بازاری یا اقتصاد مبتنی بر بازار بود. از مهمترین کشورها که در این زمینه قدم اساسی را برداشتند، می توان به روسیه و چین اشاره کرد. اقتصاد مبتنی بر بازار، اقتصادی را بوجود می آورد که می توان از آن به عنوان اقتصاد جهانی یاد کرد. در این اقتصاد، سرمایه حرف اول را می زند و سایر مولفه ها به عنوان فرع قرار دارند. یکی از ابزارهایی که به ایجاد اقتصاد جهانی کمک کرده است، شبکه های ارتباطی جهانی پیشرفته است. این شبکه ها خود را در قالب مفهومی به عنوان «جهانی شدن»(۸) مطرح ساختند. جهانی شدن نوعی تجدید ساختار در سطح جهانی است که بر تلفیق بازارهای بین المللی کالا، خدمات، فن آوری، سرمایه گذاری و نیروی کار متمرکز است. تلفیق بیشتر، اثرات متعددی بر تولیدات در امور اقتصادی در سطح ملی، شرکت های چندملیتی و سرمایه گذاری مستقیم خارجی و سایر جنبه های تولید و مصرف دارد.(رنگریز و دیگران، ۱۳۸۶: ۲-۱)
یکی از عوامل تاثیرگذار بر جهانی شدن در سال های اخیر، وجود اینترنت بوده است. اینترنت منجر به کاهش موانع پیوستن اقتصاد کشورها به یکدیگر شده است. از سوی دیگر، اینترنت منجر به کاهش هزینه های نیروی کار در کشورها شده است، چراکه با خریدو فروش اینترنتی، خودبه خود میزان عرضه و تقاضای نیروی کار تغییر خواهد یافت و ادامه این وضعیت منجر به کاهش میزان حقوق و دستمزد در کشورهای در حال توسعه که با انباشتی از نیروی کار مواجه هستند، خواهد شد.
۲- نیاز به عملیات آنی(۹)
اکثر شرکت ها در اقتصاد جهانی با مشکل گردش اطلاعات مواجه هستند و تاخیر زمانی از زمان ارسال اطلاعات تا اخذ تصمیم گیری توسط مدیران در حوزه های استراتژیکی، تاکتیکی و تکنیکی از مسائل و مشکلات مبتلابه آنان به شمار می آید. IT به دنبال حداقل کردن این تاخیر زمانی است و با کمک پیاده سازی و استقرار سیستم پردازش تراکنشی، حرکت رفت و برگشت تراکنش های موجود در هر مرحله از عملیات تولیدی یا خدماتی را به حداقل رسانده تا بستر مناسب برای حضور در بازارهای جهانی برای شرکت ها آماده شود.
۳- تغییر نیروی کار(۱۰)
یکی از تغییراتی که در سالهای اخیر شرکت ها و موسسات را تحت تاثیر قرار داده است، تغییرات در نیروی کار است. تغییراتی که در کشورهای در حال توسعه بیشتر از کشورهای پیشرفته صنعتی است. گذر از جامعه سنتی و انتقال به جامعه مدرنیسم و پست مدرنیسم، حضور زنان را در بخش کار بیشتر کرده است و زنان هم پای مردان در شرکت ها و موسسات اشتغال بکار دارند. در این راستا استفاده زنان از IT بیشتر از مردان حائز اهمیت است، چراکه آنان کمتر در مقابل تغییراتی همچون تغییر در استفاده از IT عکس العمل منفی نشان می دهند.
۴- مشتری مداری(۱۱)
در بازارهای رقابتی همراه با افزایش اطلاعات و دانش در مورد کیفیت کالاها و خدمات، انتظارات آنان نیز افزایش یافته است. آنان در مورد محصولات و خدمات شرکت های رقیب دارای اطلاعات بیشتری هستند و افزایش انتظارات موجب شده است تا شرکت ها جهت گیری خود را به سمت مشتری معطوف نمایند. یکی از ابزارهای فناوری اطلاعات، E-commerce است. افزایش استفاده از E-commerce هزاران اطلاعات مربوط به محصول، در دسترس بودن شبانه روزی کسب وکارها، ارائه بیشترین محصولات و خدمات، دریافت محصولات و خدمات سفارشی، دریافت محصولات و خدمات ارزان قیمت، امکان تحویل سریع، دسترسی به اطلاعات طبقه بندی شده در خصوص محصولات و خدمات، مشارکت در حراجی های مجازی، تعامل مشتریان با مشتریان دیگر و تبادل تجربیات میان آنان و استفاده از امتیاز معافیت مالیات بر فروش را برای مشتریان فراهم می نماید.
ب) فشارهای فناوری
۱- نوآوری فناورانه(۱۲)
افزایش نوآوری در همه حوزه ها به ویژه در حوزه IT منجر به این دیدگاه در بین صاحب نظران مدیریت شده است که IT در حال تکامل یافتن است و این به معنی قدیمی تر شدن فناوری امروزین نسبت به آینده است. فناوری های نوین اطلاعاتی، کالاها و خدمات نوینی را به بازار به ارمغان می آورد که با نیازهای مشتریان هماهنگ است. به عبارت دیگر، توانایی فزاینده برای پاسخ گویی سریع به نیازهای مشتریان و انتظارات روزافزون آنان در گرو حاکم کردن IT نوین و پیشرفته در شرکت ها و موسسات است. هر چند استقرار و پیاده سازی این نوع از فناوری ها با هزینه های گسترده ای روبرو است.
۲- سرریز اطلاعات(۱۳)
حاکم شدن IT در سازمان ها و وجود اینترنت، افزایش حجم وسیعی از اطلاعات را در سازمان ها در پی داشته است. این افزایش، مدیران سازمان ها را با خطر «فلج تجزیه و تحلیل» روبرو ساخته است. مدیران از دو دیدگاه به بررسی این مفهوم می پردازند. دیدگاه اول، حجم وسیعی از اطلاعات منجر به این امر شده است که انتخاب نوع اطلاعات بر نوع تصمیم گیری حائز اهمیت باشد. دیدگاه دوم، از آن جایی که مدیران قبل از تصمیم گیری باید همه اطلاعات را داشته باشند، دغدغه کامل نبودن اطلاعات برای آنان مطرح است، چراکه برخی از این اطلاعات مربوط هستند. بنابراین دسترسی، مرور و مدیریت اطلاعات برای تصمیم گیری مدیریتی تبدیل به موضوعی بسیار حیاتی شده است.
ج) فشارهای اجتماعی
۱- مسئولیت اجتماعی(۱۴)
مسائل اجتماعی، سازمان ها را در جنبه های مختلفی همچون مسائل زیست محیطی، شیوه های استخدامی تبعیض آمیز، گسترش بیماری های شغلی و دیگر مسائل بهداشتی تحت تاثیر قرار می دهد. این معضلات از جمله مواردی هستند که حل آنها به وسیله مدیران حائز اهمیت است. در این راستا می توان وجود IT را برای حل این مسائل به عنوان یکی از راه حل ها قلمداد نمود.
۲- مقررات دولتی و مقررات زدایی(۱۵)
مطالعات نشان از آن دارد زمانی که شرکت ها و موسسات به تعهدات قانونی و اخلاقی خود در قبال مشتریان نتوانند عمل نمایند، به ناچار دولت ها و حکومت ها دست به تصویب قوانین و مقرراتی می زنند که حقوق مشتریان برآورده شود. هر چند رعایت این قوانین و مقررات برای شرکت ها با هزینه هایی همراه است ولی به ناچار آنان باید رعایت نمایند. ولی نبایستی این مساله را فراموش کرد که رعایت این مقررات خود به خود منجر به افزایش بی رویه قیمت ها خواهد شد که در صورت عدم برنامه ریزی دقیق توسط دولت ها با افزایش قیمت کالاها و خدمات روبرو خواهیم شد یعنی اصل قیمت به اضافه هزینه های رعایت شده توسط شرکت ها و موسسات.
از آنجایی که سازمان ها این مقررات را به نوعی، یک محدودیت هزینه بر تلقی می نمایند، برای حذف آن به دولت فشار می آورند. از سوی دیگر، مصرف کنندگان کالاها و خدمات نیز منتظر یارانه های دولتی هستند. در این صورت است که دولت ها دست به مقررات زدایی می زنند. یکی از راه های مقررات زدایی حاکم نمودن استراتژی «خصوصی سازی»(۱۶) در کشورها است.
۳- موضوعات اخلاقی(۱۷)
یکی از مسائل حائز اهمیت در سازمانهای متناسب با عصر اطلاعات، موضوعات اخلاقی است که عدم رعایت آن، چهره سازمان را مخدوش و روحیه کارکنان را مخرب می نماید. رعایت اخلاقیات در همه حوزه ها به ویژه، در حوزه تولید کالاها و خدمات حائز اهمیت است. استفاده از IT، موضوعات اخلاقی زیادی را ایجاد می نماید. از جمله این موضوعات، می توان به نظارت بر برنامه های الکترونیکی، رعایت حریم خصوصی مشتریان و داده های آنان و حفظ محرمانه بودن اطلاعات مشتریان اشاره کرد.
حوزه دوم) پاسخ های سازمانی
شرکت ها و موسسات به شیوه های مختلف به فشارهای کاری در عصر اطلاعات پاسخ می دهند. «پاسخ های سازمانی»(۱۸) به این فشارها از طریق IT بهبود یافته یا تسهیل می گردند. همان گونه که شکل (۲-۱) نشان می دهد، پاسخ های سازمانی را می توان در یکی از شش حوزه زیر مورد بررسی قرار داد.شکل ۲-۱: پاسخ های سازمانی

۱- داشتن نگرش استراتژیک(۱۹)
یکی از ابزارهایی که در سیستم های استراتژیک جهت پاسخ گویی به فشارهای کاری حاکم بر سازمان های متناسب با عصر اطلاعات مطرح است، «سیستم حمایت مدیران ارشد»(۲۰) می باشد که به طور روزافزونی در بالاترین سطوح سازمانی مورد توجه قرار می گیرد. مدیران عالی/ ارشد حداقل هفت دلیل برای کسب اطلاعات و استفاده از آنها دارند. این دلایل عبارتند از: درک موقعیت بطور سریع از طریق تهیه و خلاصه سازی گزارشات، فراهم ساختن امکان بررسی و کنکاش در خصوص محیط داخلی و خارجی، مهیا ساختن امکان جست وجوی اطلاعات، بسترسازی برای آزمایشی نمودن استراتژی، حمایت از استفاده از انواع مدل ها، اجتناب از اطلاعات سرریز شده، برجسته ساختن اطلاعات استراتژیک و مهم، و ارائه نمودن اطلاعات.
هم چنین مدیران عالی از هفت طریق زیر از سیستم حمایت مدیران ارشد استفاده می کنند:
۱- مدیران ارشد را قادر می سازد تا با مرور اطلاعات دست اول جاری، در جریان روز به روز فعالیت های تجاری و عملیاتی قرار گیرند، بدون آنکه در جزئیات وارد شوند.
۲- آنان را قادر می سازد تا دسترسی سریع تری به جزئیاتی که فعالیت های تجاری را توصیف می کنند، داشته باشند، که زمینه های نگرشی را برای شرایط غیرمنتظره یا موقعیت هایی که اخیراً از آنها بهره برداری نشده است را فراهم نمایند.
۳- این سیستم امکان مرور و دسترسی به اطلاعات دست اول را فراهم می نماید که در اغلب اوقات از طریق بازنگری گزارشات یا خلاصه گزارشات امکان پذیر است.
۴- این سیستم امکان مشاهده جزئیات خاص مربوط به یک موقعیت خاص مورد علاقه را می دهد.
۵-  این سیستم مدیران را قادر می سازد تا اطلاعاتی را که مربوط به یک استراتژی خاص، فرصت ها یا برجسته کردن فرصت ها برای تدوین استراتژی جدید را تهیه و مشاهده کنند که می تواند تاثیرات مهمی را در سازمان ها داشته باشد.
۶- این سیستم امکان بررسی و تجزیه وتحلیل داده ها را می دهد.
۷- امکان می دهد داده ها را مستقیماً مورد مشاهده قرار دهیم بدون آنکه منتظر باشیم تا کارکنان آنها را استخراج نمایند.
۲- مشتری مداری و خدمات به مشتریان(۲۱)
قدرت روزافزون مشتریان در بازار کالاها و خدمات و بالاترین تعهد از بین تعهدات سازمانی(تعهد نسبت به مشتری) شیوه ای را در سازمان های متناسب با عصر اطلاعات ایجاد کرده است که از آن می توان به شیوه و «نگرش مشتری مداری»(۲۲) اشاره کرد. برای پیاده سازی چنین نگرشی چاره ای جز «بازمهندسی فرآیندهای سازمانی/کاری» نیستیم که در مباحث بعدی به آن اشاره خواهیم کرد. اکنون IT روش های نوینی را در خدمت به مشتریان ارائه می نماید.
۳- تلاش برای بهبود مستمر(۲۳)
بسیاری از شرکت ها و موسسات در پاسخ به فشارهای کاری، تلاشی مداوم و مستمر جهت ارتقای بهره وری دارند. بهره وری نسبت خروجی به ورودی است. شرکت‎ها می توانند با افزایش خروجی، کاهش هزینه ها، افزایش سریع تر خروجی ها نسبت به هزینه ها، و ترکیبی از این روش ها، بهره وری خود را افزایش دهند. برای بهبود مستمر از دو ابزار زیر می توان استفاده کرد.
* (۲۴)JIT
این ابزار تلاش می کند مواد اولیه و قطعات را به شکلی زمان بندی کند که درست هنگامی که به آنها نیاز است به کارخانه برسند تا هزینه ها را کاهش داده و جریان کاری را بهبود بخشند. JIT، مدت زمان انبارداری در حین تولید را به حداقل رسانده و در فضا و هزینه انبارداری صرفه جویی می کند.
* (۲۵)TQM
یک تلاش سازمان یافته در تمام شرکت ها برای ارتقای کیفیت در هر زمان و مکان است. IT می تواند با بهبود کنترل، جمع آوری، تحلیل و گزارش داده ها به TQM کمک کند. همچنین می توان سرعت نظارت و کنترل را افزایش داد، کیفیت آزمایش ها را بالا برد و هزینه انجام فعالیت های کنترل کیفیت را کاهش دهد. در نهایت می تواند مشکلات کیفی را پیش از وقوع برطرف کند.
۴- بازمهندسی فرآیندهای سازمانی/کاری(۲۶)
بازمهندسی فرآیندهای سازمانی یا کاری یک نوآوری کلی در ساختار و شیوه مدیریت و هدایت سازمان های متناسب با عصر اطلاعات است. در این فرآیند، ابعاد فنی، انسانی و سازمانی شرکت ها کاملاً تغییر خواهد کرد. تغییر مدیریت، ادغام، یکپارچگی عملیات یا شیوه های توزیع جدید به عنوان بخشی از BPR قلمداد می شود. IT نقش مهمی در BPR ایفا می کند. شرکت ها را خودکار می کند، امکان انجام کارها در مکان های مختلف را فراهم می سازد. موجب انعطاف پذیری در تولید و خدمات می گردد، عرضه کالاها و خدمات را به مشتریان تسریع می کند و از تراکنش های غیرکاغذی و سریع به مشتریان، تولیدکنندگان و تامین کنندگان حمایت می کند. همچنین در راستای کاهش زمان فرآیندهای کاری قدم برمی دارد. از سوی دیگر، بستر را برای استقرار و پیاده سازی سیستم آماده می کند.
۵- تقویت روحیه کار گروهی(۲۷)
یکی از راه های جذب و تثبیت نیروی کار در سازمان ها ایجاد انگیزش و تقویت روحیه کار گروهی است. این امر امکان پذیر نبوده، مگر آن که عمل تفویض اختیار توسط مدیران به طور جامع پیاده شود. تفویض اختیار به گروه ها و افراد سازمانی منجر به ایجاد تیم های گروهی خواهد شد که می توانند کارها را تسریع بخشیده و با تاخیر کمتری کارها را انجام دهند. علیرغم اینکه IT موجب تمرکززدایی در تصمیم گیری و اختیارات می شود، اما به طور همزمان از کنترل متمرکز در سازمان حمایت می نماید. چراکه استفاده از IT هم چون اینترنت و اکسترانت عمل تصمیم گیری را تسهیل می بخشد.
۶- تجارت الکترونیکی
E-commerce، تحویل اطلاعات، محصولات، خدمات یا پرداخت ها از طریق خطوط تلفن، شبکه های کامپیوتری یا هر ابزار الکترونیکی دیگر می باشد. کاربردهای E-commerce را می توان در حوزه بازاریابی و تبلیغات الکترونیکی، کاریابی، بانکداری الکترونیکی، دولت الکترونیکی، خرید الکترونیکی، مبادلات سازمان با سازمان، شراکت الکترونیکی، موبایل الکترونیکی، حراجی ها، خدمات مسافرتی، انتشارات آنی و خدمات مشتری جست وجو کرد. (Turban and others, ۲۰۰۶:۲۲-۳۵)

۲- ۱- تعریف کسب و کار الکترونیکی

E-business می تواند به عنوان استفاده از اینترنت برای شبکه سازی و تقویت فرآیندهای کسب وکار، ارتباط سازمانی و همکاری در یک شرکت و با مشتریان، تامین کنندگان و دیگر سهامداران تعریف گردد. E-business از اینترنت، اینترانت، اکسترانت و دیگر شبکه ها برای حمایت از فرآیندهای کسب وکار خود استفاده می کنند. لیکن، E-business توصیف کننده فرآیند خرید و فروش، انتقال یا تبادل محصولات و خدمات یا اطلاعات از طریق شبکه های رایانه ای از جمله اینترنت می باشد. چون E-business شامل فرآیند مبادله با تامین کنندگان و مشتریان است، یک همپوشانی با E-Commerce در فعالیت ها وجود دارد.
گرچه عبارت های E-business و E-commerce اغلب به طور مترادف استفاده می گردند، تمایز میان آن ها در دامنه گسترده تر فرآیندها در E-business است که مبادلات داخلی را در یک سازمان یکپارچه می سازند. اینها شامل مبادلات مرتبط با تامین، تدارکات، مدیریت زنجیره تامین، پرداخت ها، کنترل موجودی و پیگیری سفارش می باشند. همان طور که چامی(۲۸)(۲۰۰۴) متذکر شده، E-commerce می تواند به عنوان زیرمجموعه ای از E-business درک شود. جایی که دو مفهوم همپوشانی می کنند، در خرید و فروش محصولات و خدمات می باشد.
E-commerce در طرف خرید به مبادلات الکترونیکی میان یک سازمان خریدار و تهیه کنندگان آن و E-commerce طرف فروش به مبادلات الکترونیک میان یک سازمان تامین کننده و مشتریانش اشاره دارد. جدول (۱-۱)، رابطه میان E-business و E-commerce را نشان می دهد.

جدول ۱-۱: رابطه میان کسب و کار الکترونیکی و تجارت الکترونیکی۳- ۱- توسعه اقتصاد جدید

همراه با انواع فناوری ها، اصطلاح «اقتصاد جدید»(۲۹) خلق شده است که بر اساس ابتکار در خلق و تقسیم دانش، نوآوری و خلاقیت و به کارگیری فناوری اطلاعات برای توسعه و فروش محصولات و خدمات جدید می باشد. اقتصاد جدید چشم انداز صنعتی قرن بیستم را تعریف نموده و محرک غالب اقتصادها به سوی هزاره جدید خواهد بود. در این اقتصاد، شبکه های دیجیتالی و زیرساخت های ارتباطی، بستری جهانی را فراهم می کنند که از طریق آن افراد و سازمان ها قادر به ارتباط، تعامل، همکاری و جست وجوی اطلاعات خواهند بود.
اقتصاد جدید از طریق توسعه زیربنایی که از اینترنت، ICT و فناوری دیجیتال حمایت می کند، ترقی نموده است. نوسان دسترسی به اینترنت گسترده پرسرعت بدان معناست که افراد بیشتری می توانند با سرعت بالاتر و انعطاف پذیری بیشتر و انواعی از فعالیت ها به اینترنت متصل گردند. مبادلات دیجیتال و شبکه های فیبر نوری بدان معناست که همگرایی فناوری ها، اقتصاد جدید را بیشتر ترقی می دهد. زمانی که اینترنت، پخش تلویزیونی و ارتباطات دوربرد، صنایعی مجزا و متمایز باشند، همگرایی بدان معناست که این بخش ها به طور فزاینده ای ادغام گردیده و از آن طریق گستره بزرگ تری را برای دستیابی به خدمات توسط یک فناوری ارائه می نمایند؛ برای مثال، اقتصاد جدید از طریق توسعه دسترسی اینترنت در تلفن های همراه ترقی یافته است، این امر بدان معناست که کارکنان دانشی می توانند به اطلاعات دسترسی پیدا کرده و با دیگران در هر موقعیتی ارتباط برقرار کنند. همگرایی اینترنت و تلویزیون به این معناست که تلویزیون تعاملی یک رسانه اضافی را برای تسهیل فروش آنلاین محصولات و خدمات فراهم می کند.
در سطح تجاری، سازمان ها دیگر به عنوان موجودیت های انفرادی نگریسته نمی شوند، بلکه به عنوان بخشی از یک شبکه یکپارچه از سازمان هایی که در آن ها ICT نقشی کلیدی را در هموارسازی مبادلات و تعاملات مشترک میان شرکاء ایفا می کنند، مورد توجه قرار می گیرند. اینترنت امکان تبادل اطلاعات، محصولات و خدمات را در سراسر دنیا بدون هیچ گونه محدودیت زمانی یا فاصله ای ایجاد نموده است. این واژه به مفهوم سازمان «بدون مرز» ارتقا یافته است. در واقع، اقتصاد جدید از طریق ایجاد تغییرات در مرزهای کل اقتصادها به علاوه صنایع و شرکت ها متمایز گردیده است. در چند دهه اخیر این تغییرات به شتاب مهمی در جهانی شدن منجر شده اند.
انتشار IT نقشی کلیدی را در تسهیم دانش، تشویق نوآوری و خلاقیت، یکپارچه سازی زنجیره تامین جهانی، تسهیل کسب وکار جهانی و خلق ثروت ایفای نقش کرده است. همچنین یک ویژگی محلی برای اقتصاد جدید به عنوان سازمان هایی که IT را برای ارائه خدمت به درخواست محلی یا منطقه ای به کار می گیرند، وجود دارد. گستره اقتصاد جدید طیفی از محلی سازی را از طریق جهانی شدن دربرگرفته و معنای خود را مدیون مفهوم سازمان، صنعت یا اقتصاد «بدون مرز» است. IT همچنین اشکال جدیدی از مدیریت و کنترل را در سازمان ها و میان سازمان ها ایجاد نموده است. IT، فعالیت اقتصادی هماهنگ به طور همزمان را در موقعیت های بسیار متفاوت و ماورای مرزهای سازمانی سنتی امکان پذیر می سازد. این امر سازمان ها را قادر به ایجاد ساختارهای جدیدی مانند سازمان شبکه ای یا سازمان مجازی نموده است که انعطاف پذیرتر و کاراتر بوده، بهترین مهارت ها و تجربیات کارکنان را در اختیار گرفته و بسیاری از هزینه های مرتبط با اجرای سازمان های سلسله مراتبی و خشک سنتی را حذف می کند.
اقتصاد جدید همچنین از طریق تغییرات در ساختار رقابتی صنایع متمایز می گردد. الگوی سنتی، بر پایه تولید انبوه که در آن مزیت رقابتی از طریق کاهش هزینه های تولید یا افزایش بهره وری به دست آمده است، روشی را برای نیاز سازمان ها به سازگاری با تغییرات در شرایط بازار، جست وجوی فرصت های جدید، ارتقای یادگیری، پذیرش تغییر و نوآوری و ایجاد و تسهیم دانش ارائه نموده است. مدیران در سازمان ها باید همکاری نموده و استفاده از IT مانند اینترنت، اینترانت، اکسترانت و کاربردهای نرم افزار برای کمک به برآورده سازی این چالش ها و بهره گیری از فرصت های مرتبط با عملکرد در اقتصاد جدید را کنترل کنند. جدول (۲-۱) خلاصه تفاوت های کلیدی میان اقتصاد قدیم و جدید را از لحاظ کل اقتصاد، کسب وکارها و مصرف کنندگان نشان می دهد.

جدول ۲-۱: تفاوت های کلیدی میان اقتصاد قدیم و جدید۴- ۱- انواع کسب و کار الکترونیکی و صنایع مرتبط

E-business در گستره و نوع فعالیت های متقبل شده، متغیر است. زنجیره تامین یکپارچه بسیاری از صنایع از طریق توسعه اینترنت و فناوری های مرتبط تغییر شکل یافته است. برخی سازمان ها از طریق فراهم سازی خدمات E-business در زنجیره تامین یا در بخش هایی از زنجیره تامین مانند تدارک الکترونیکی، لجستیک، کنترل موجودی، سفارش دهی، پرداخت ها و توزیع در فعالیت های «سازمان با سازمان»(۳۰) (B2B) تخصص یافته اند. E-business همچنین شامل سازمانی از پلاتفرم های همکاری است که بر سازمان های مختلف اجازه تسهیم اطلاعات و دانش برای منافع مشترک را می دهد؛ یعنی سازمانی از بازارهای الکترونیکی که سازمان ها را برای خرید و فروش محصولات و خدمات یا فراهم سازی خدمات حمایت کسب وکار آنلاین کنار هم می آورد.
انواع سطوح بالاتر E-business آن هایی هستند که محصولات یا خدمات را به مشتریان می فروشند. بخش «سازمان با مشتری»(۳۱) (B2C) بالاترین تعداد شرکت کنندگان را به همراه برخی از موفق ترین تعاملات E-business مانند شرکت Amozon و e-Bay را جذب نموده است. همچنین یک عنصر «فرد با فرد»(۳۲) یا «مشتری با مشتری»(۳۳) (C2C) خدمات خود را از طریق کنار هم آوردن مصرف کننده ها برای اهدف خاص یکپارچه کرده اند. اکنون بیشتر سازمان ها دارای وب سایتی هستند که برای ترویج فعالیت های کسب وکار یا بازاریابی محصولات و خدمات خود مورد استفاده قرار می گیرد، شرکت های سنتی بیشتر و بیشتری در حال ایجاد وب سایت های E-business و E-commerce خود به منظور ارائه یک کانال فروش اضافی برای مشتریان خود می باشند.
بخش صنعتی بزرگی وجود دارد که از E-business حمایت می کند که شامل فراهم کنندگان خدمات اینترنتی (ISPها) مانند yahoo،google و AOL می باشد. این سازمان ها تعدادی از خدمات شامل دسترسی به اینترنت و موتورهای جست وجو را اجرا نموده و پایگاه های داده مختلفی از وب سایت ها را ایجاد کرده اند که پایه موتور جست وجوی آنان را تشکیل می دهد. سازمان هایی که می خواهند وب سایت های خود را در موتور جست وجو داشته باشند، وجهی را متناسب با درجه اهمیت در لیست پرداخت می کنند. سازمان هایی همچون Dell،Compaq،IBM در فراهم سازی کاربردهای نرم افزاری برای تسهیل E-business یا فروش سخت افزاری مانند رایانه ها و مودم ها تخصص دارند. هزاران شرکت در حفظ و حمایت از E-business تخصص دارند که شامل تحلیلگرهای رایانه، متخصصین IT، مشاوران نرم افزاری، مشاوران کاربردی، مدرسین رایانه، مشاوران امنیتی و غیره هستند. توسعه و حفظ زیربنای شبکه، یک صنعت حیاتی برای تضمین دسترسی با کیفیت بالا به خدمات اینترنتی بوده و شامل برخی از بزرگ ترین و پیچیده ترین سازمان های دنیا مانند BT و Cisco می باشد.

نظرات کاربران درباره کتاب کسب‌و‌کار الکترونيکی

وبینار راهکارهای فروش نرم‎افزار فروشگاهی در دوران رکود http://e-seminar.ir
در 2 ماه پیش توسط